Blog
Energie
Hořící kabel v zásuvce

Požární hlásič: Proč si ho pořídit?

10. prosince 2020|Jana Březinová|

Tato otázka má v podstatě velmi jednoduchou odpověď – protože vám může zachránit život. U novostaveb je to navíc vaše povinnost. Každoročně mají požáry v domácnostech na svědomí více než stovku obětí. Alespoň část z nich by bylo možné zachránit, pokud by domácnosti dbaly na správnou protipožární ochranu.

Požární hlásič by měl patřit do výbavy každé domácnosti. Naštěstí již v tomto ohledu došlo k posunu v české legislativě a podle vyhlášky č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb musí být v nových objektech zkolaudovaných po 1. 7. 2008 umístěn autonomní hlásič kouře. U starších staveb tato povinnost neexistuje, přesto byste si měli požární hlásič pro svoji bezpečnost určitě pořídit.

Chci změnit dodavatele energií

Kouř je rychlejší než oheň

Požáry v domácnostech vznikají z různých důvodů – odložená cigareta, zapomenutá hořící svíčka, vznícené jídlo na sporáku, neudržovaný kotel nebo závada na elektroinstalaci. „Ve starších činžovních či panelových domech často stále narazíte na hliníkové rozvody elektřiny. V takovém případě je třeba elektroinstalaci pravidelně revidovat elektrikářem. V opačném případě může hrozit zkrat a následný požár. Rozvody lze samozřejmě také vyměnit za nové, počítejte ale pak s investicí pohybující se v řádech desítek až stovek tisíc, v závislosti na velikosti bytu,“ říká Jan Kovalský z Energie ČS pro dumazahrada.cz. Ať už je příčina vzniku požáru jakákoliv, důležité je rychle zareagovat. Pokud ale požár vznikne v místnosti, kde zrovna nepobýváte nebo v noci, když spíte, nemáte šanci zasáhnout včas.

Tři ze čtyř obětí požárů neuhoří, ale zemře na otravu toxickými zplodinami. Stačí několik nádechů, člověk upadne do bezvědomí a udusí se. Právě kvůli tomu, že se nejdříve šíří kouř, který nemůžete slyšet, byste si měli pořídit hlásič požáru, který vás na doutnající nebezpečí upozorní zvukovým signálem.

Chráníte své zdraví i majetek

Hlásič požáru chrání nejen vaše zdraví, ale také majetek. Investice do hlásiče požáru vás vyjde jen na pár stovek, ale může zachránit majetek za miliony. Pokud se požár neuhasí ihned v zárodku, velký požár nebo zásah hasičů napáchá velké škody. Kromě koupě hlásiče požáru, který vás na oheň včas upozorní, byste měli věnovat pozornost také správnému pojištění domácnosti.

Požární hlásič – kolaudace se bez něj neobejde

Jak jsme zmínili již výše, u novostavby je pořízení požárního hlásiče vaší povinností. U rodinných domů je potřeba získat požární zprávu, která je součástí stavebního povolení. V ní je uvedeno, jaký typ požárního hlásiče musíte pořídit a kolik jich budete potřebovat. Obvykle je nutné nainstalovat autonomní požární hlásič na baterie. Požární zpráva by měla vycházet z vyhlášky 23/2008 Sb., která uvádí povinnost namontovat:

  • v bytech do 150 m2 – jeden požární hlásič,

  • v bytech nad 150 m2 – jeden požární hlásič na každých 150 m2 a na každé patro.

V rodinných domech a bytech musí být alespoň jeden hlásič na každé patro. Instaluje se do centrální místnosti nebo do chodby, kde se sbíhá většina místností.

Jaké druhy požárních hlásičů existují?

Jak vlastně požární hlásič funguje? Přístroj neumí oheň uhasit, ani mu zabránit v šíření, ale zvukovým signálem vás upozorní na vznikající požár. K jeho odhalení se využívají různé technologie a podle ní se rozlišují tři druhy požárních hlásičů:

  • optický hlásič,

  • ionizační hlásič,

  • teplotní hlásič.

Můžete se setkat i s multisenzorovými modely, které využívají více technologií a díky tomu pracují spolehlivěji.

Optický detektor využívá infračervený paprsek odrážející se od částic kouře ve vzduchu. Kvůli této technologii ho nelze používat v prašném nebo vlhkém prostředí. Tam se lépe hodí teplotní hlásič, který odhalí náhlý růst teploty. Na druhou stranu se jedná o pomalejší způsob, protože teplo vzniká až při větším rozhoření požáru. S ioizačním hlásičem se setkáte už jen velmi okrajově, protože využívá pro detekci kouře radioaktivní prvek.

5 zásad ochrany proti požáru

  1. Pořiďte si požární hlásič. Pokud využíváte v domácnosti zemní plyn, instalujte také detektor plynu a oxidu uhelnatého.

  2. Nikdy nenechávejte otevřený oheň bez dozoru (svíčky, plamen plynového sporáku, odloženou cigaretu).

  3. Udržujte dobrý technický stav elektroinstalace a připojených zařízení. Při instalaci spotřebičů vždy postupujte podle návodu.

  4. Nechte si pravidelně čistit a kontrolovat kotel, komín a spalinové cesty.

  5. Zamezte dětem přístupu ke zdrojům ohně.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).