Hořící kabel v zásuvce

Požární hlásič: Proč si ho pořídit?

Tato otázka má v podstatě velmi jednoduchou odpověď – protože vám může zachránit život. U novostaveb je to navíc vaše povinnost. Každoročně mají požáry v domácnostech na svědomí více než stovku obětí. Alespoň část z nich by bylo možné zachránit, pokud by domácnosti dbaly na správnou protipožární ochranu.

Požární hlásič by měl patřit do výbavy každé domácnosti. Naštěstí již v tomto ohledu došlo k posunu v české legislativě a podle vyhlášky č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb musí být v nových objektech zkolaudovaných po 1. 7. 2008 umístěn autonomní hlásič kouře. U starších staveb tato povinnost neexistuje, přesto byste si měli požární hlásič pro svoji bezpečnost určitě pořídit.

Kouř je rychlejší než oheň

Požáry v domácnostech vznikají z různých důvodů – odložená cigareta, zapomenutá hořící svíčka, vznícené jídlo na sporáku, neudržovaný kotel nebo závada na elektroinstalaci. „Ve starších činžovních či panelových domech často stále narazíte na hliníkové rozvody elektřiny. V takovém případě je třeba elektroinstalaci pravidelně revidovat elektrikářem. V opačném případě může hrozit zkrat a následný požár. Rozvody lze samozřejmě také vyměnit za nové, počítejte ale pak s investicí pohybující se v řádech desítek až stovek tisíc, v závislosti na velikosti bytu,“ říká Jan Kovalský z Energie ČS pro dumazahrada.cz. Ať už je příčina vzniku požáru jakákoliv, důležité je rychle zareagovat. Pokud ale požár vznikne v místnosti, kde zrovna nepobýváte nebo v noci, když spíte, nemáte šanci zasáhnout včas.

Tři ze čtyř obětí požárů neuhoří, ale zemře na otravu toxickými zplodinami. Stačí několik nádechů, člověk upadne do bezvědomí a udusí se. Právě kvůli tomu, že se nejdříve šíří kouř, který nemůžete slyšet, byste si měli pořídit hlásič požáru, který vás na doutnající nebezpečí upozorní zvukovým signálem.

Chráníte své zdraví i majetek

Hlásič požáru chrání nejen vaše zdraví, ale také majetek. Investice do hlásiče požáru vás vyjde jen na pár stovek, ale může zachránit majetek za miliony. Pokud se požár neuhasí ihned v zárodku, velký požár nebo zásah hasičů napáchá velké škody. Kromě koupě hlásiče požáru, který vás na oheň včas upozorní, byste měli věnovat pozornost také správnému pojištění proti požáru, které je součástí pojištění domácnosti.

Požární hlásič – kolaudace se bez něj neobejde

Jak jsme zmínili již výše, u novostavby je pořízení požárního hlásiče vaší povinností. U rodinných domů je potřeba získat požární zprávu, která je součástí stavebního povolení. V ní je uvedeno, jaký typ požárního hlásiče musíte pořídit a kolik jich budete potřebovat. Obvykle je nutné nainstalovat autonomní požární hlásič na baterie. Požární zpráva by měla vycházet z vyhlášky 23/2008 Sb., která uvádí povinnost namontovat:

 • v bytech do 150 m2 – jeden požární hlásič,

 • v bytech nad 150 m2 – jeden požární hlásič na každých 150 m2 a na každé patro.

V rodinných domech a bytech musí být alespoň jeden hlásič na každé patro. Instaluje se do centrální místnosti nebo do chodby, kde se sbíhá většina místností.

Jaké druhy požárních hlásičů existují?

Jak vlastně požární hlásič funguje? Přístroj neumí oheň uhasit, ani mu zabránit v šíření, ale zvukovým signálem vás upozorní na vznikající požár. K jeho odhalení se využívají různé technologie a podle ní se rozlišují tři druhy požárních hlásičů:

 • optický hlásič,

 • ionizační hlásič,

 • teplotní hlásič.

Můžete se setkat i s multisenzorovými modely, které využívají více technologií a díky tomu pracují spolehlivěji.

Optický detektor využívá infračervený paprsek odrážející se od částic kouře ve vzduchu. Kvůli této technologii ho nelze používat v prašném nebo vlhkém prostředí. Tam se lépe hodí teplotní hlásič, který odhalí náhlý růst teploty. Na druhou stranu se jedná o pomalejší způsob, protože teplo vzniká až při větším rozhoření požáru. S ioizačním hlásičem se setkáte už jen velmi okrajově, protože využívá pro detekci kouře radioaktivní prvek.

5 zásad ochrany proti požáru

 1. Pořiďte si požární hlásič. Pokud využíváte v domácnosti zemní plyn, instalujte také detektor plynu a oxidu uhelnatého.

 2. Nikdy nenechávejte otevřený oheň bez dozoru (svíčky, plamen plynového sporáku, odloženou cigaretu).

 3. Udržujte dobrý technický stav elektroinstalace a připojených zařízení. Při instalaci spotřebičů vždy postupujte podle návodu.

 4. Nechte si pravidelně čistit a kontrolovat kotel, komín a spalinové cesty.

 5. Zamezte dětem přístupu ke zdrojům ohně.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Žena stojí před prosklenou stěnou domu
  20. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Pojištění chaty: Proč byste si měli pojistit i hezký výhled?

  Navrhli jste si chatu tak, aby uvnitř bylo co nejvíce světla? Velká okna či prosklené dveře jsou moderní a kromě dostatku světla vám poskytnou i krásný výhled do okolí. Jenže s množstvím skleněných ploch se zvyšuje také riziko jejich rozbití. Je proto důležité tomu přizpůsobit pojištění chaty.

 • Kuchyně na chalupě
  12. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Pojištění chaty: Jak chránit vybavení interiéru?

  Chaty už dávno nejsou místa, kde máme jen kamna a staré vybavení vyřazené před mnoha lety z domácnosti. Stále častěji na chatách vidíte vkusně vybavený interiér, do kterého majitelé investovali nemalé peníze. Je proto logické chránit svůj majetek za pomoci vhodného pojištění chaty.

 • 3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chalupy - Roubenka na samotě
  07. dubna 2023|Jana Březinová
  3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty

  Vlastníte chatu nebo chalupu, ale zatím ji nemáte pojištěnou? Hodnota rekreačních objektů se neustále zvyšuje, a tak vám v důsledku požáru nebo řádění přírodních živlů mohou vzniknout škody za miliony. Přitom základní pojištění chaty nemusí být nijak drahé. Poradíme, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty.

 • Déšť stéká po střeše domu
  02. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Počítá vaše pojištění chaty s vodou?

  Poškodila vám chatu voda? V prvotní chvíli vám nejspíš bude jedno, jestli šlo o vodovodní havárii či důsledek srážek – váš majetek je zkrátka poničen. Jenže z pohledu pojištění může jít o klíčovou záležitost. Máte svoji chatu nebo chalupu pojištěnou proti všem rizikům spojeným s vodou?

 • home office u chaty volající pan s notebookem v ruce
  25. března 2023|Jana Březinová
  Home office na chatě: na co si dát pozor? 

  Zájem o rekreační objekty oproti období covidu ochladl, ale Češi i nadále vyhledávají chaty a chalupy k trvalému bydlení. Navíc řada zaměstnanců využívá chatu k práci na home office. Pokud také chatu využíváte intenzivněji než na občasný víkendový pobyt, neměli byste zapomenout na aktualizaci pojistky. Rekonstrukce a nové vybavení zvyšuje hodnotu nemovitosti i několikanásobně.

 • Pes na silnici
  19. března 2023|Jana Březinová
  Srážka psa s autem – jako majitel nesete vinu

  Ke srážce se zvěří dochází na silnicích čím dál častěji, ale nehody se bohužel nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. Z hlediska pojištění se však jedná o jiný případ. Pokud se vám pod kola přimotá zaběhlý pes nebo naopak vy jste majitelem pejska, kterého někdo srazil autem, měli byste vědět, jak správně postupovat.