Modré auto

Povinná výbava v autě

24. 12. 2018
|
Délka čtení: 7 min.

Aktuální seznam povinné výbavy platný od 1. ledna 2019 najdete najdete v zákoně č. 341/2002 Sb. Otázkou je, zda by seznam věcí neměl být po letech upraven.

Vždyť ve světě diodových a laserových světel jsme stále nuceni vozit náhradní žárovky. Nemluvě o tom, že spoustu triviálních závad na novém autě už stejně nejsme schopni svépomocí opravit. Stále tak musíme vozit věci, se kterými si většina řidičů a řidiček stejně neví rady. Zákon je ale zákon, a kdo nechce riskovat pokutu, povinnou výbavu ve svém autě vozit musí.

Povinná výbava pro rok 2019

Povinná výbava se už dlouhé roky nedočkala žádných velkých změn, a tak byste ve svém autě za každých okolností měli mít následující položky:

Náhradní elektrické pojistky

Konkrétně byste sebou měli vozit pojistky od každého použitého druhu. Obvykle stačí na benzínce zakoupit univerzální sadu. Pravdou ale, je že většina řidičů ani netuší, kde ve svém autě mají pojistnou skříň, natož aby si sami pojistky kontrolovali a měnili.

Náhradní žárovky

Opět by mělo jít o žárovky od každého druhu sloužícího k vnějšímu osvětlení a světelné signalizaci včetně nářadí potřebného k výměně. U dnešních aut je ale často velký problém vyměnit si žárovku bez pomoci servisu, u laserových a diodových světel to ani nelze.

Příruční zvedák (tzv. hever)

Parametry zvedáku musí odpovídat zákonu, který říká, že jeho nosnost se musí rovnat největší technicky přípustné hmotnosti na nápravu nejvíce zatížené nápravy vozidla nebo jízdní soupravy nebo rovnající se hmotnosti zvedané části vozidla z největší technicky přípustné hmotnosti vozidla při zvedání této části způsobem stanoveným výrobcem pro použití zvedáku. Trochu složité, že?

Náhradní kolo a klíč na matice kol vozidla

Náhradní ráfek včetně pneumatiky musí být v autě umístěn v pevném držáku. Výjimkou jsou vozidla vybavená koly zvláštní konstrukce, která umožňuje nouzové dojetí.

Autolékárnička

Nejlépe uděláte, pokud kompletně vybavenou lékárničku zakoupíte na benzínce. Pokud cokoliv z ní použijete, musíte to okamžitě doplnit. Někteří řidiči raději koupí novou. Samozřejmě nesmí být prošlá, takže jednou za čas zkontrolujte její expiraci.

Výstražný trojúhelník a reflexní vesta

Pokud v případě nouze, poruchy či nehody zastavíte na místě, které k tomu není určeno, musíte mít na sobě oblečenou reflexní barvu a na místo nehody upozornit pomocí výstražného trojúhelníku.

10 věcí, které se hodí mít v autě pro každou situaci

Kromě povinné výbavy, o jejíž užitečnosti bychom v některých případech mohli diskutovat, je vhodné mít v autě pár praktických věcí nad její rámec. Některé z nich s největší pravděpodobností využijete častěji než povinnou výbavu. Které to jsou?

Startovací kabely - samozřejmě platí pouze v případě, že u vašeho auta jdou použít


Tažné lano - užitečný doplněk, který vás vytáhne z bryndy

Deštník (pláštěnka) - vzpomenete si na něj, až budete promoklí přebíhat od auta nebo měnit kola

Čelovka - až vás v noci zastihne nečekaný problém, nebude existovat jiná věc, kterou byste viděli raději

Destilovaná voda - když vám na cestách dojde chladící kapalina, jednoduše si ji namícháte

Reflexní vesta pro celou posádku - je to prostě bezpečnější

Pracovní rukavice - při výměně kol v terénu si těžko po špinavé práci umyjete ruce mýdlem

Základní nářadí - šroubovák, klíče a kleště příliš místa nezaberou a občas se hodí

Řezač pásů - není to věc, kterou byste chtěli použít, ale když se pásy zaseknou, budete za něj rádi

Záznam o dopravní nehodě - v případě problému budete mít jistotu, že jste nezapomněli vyplnit nic důležitého


Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.