Blog
Pojištění vozu
Povinná výbava 2020: Změní se něco?

Povinná výbava 2020: Změní se něco?

25. září 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Je už to nějaký ten pátek, co jste absolvovali autoškolu a dokázali vyjmenovat přesné složení povinné výbavy nazpaměť? Pak možná budete tápat, co všechno je její součástí v roce 2020. Zatímco ještě dva roky bylo složení povinné výbavy pro řadu řidičů noční můrou, nově nastavená pravidla už jsou přece jen o něco mírnější. Co s sebou musíte vozit, a které předměty už nejsou potřebné? Čtěte dál a dozvíte se to.

Osekaná výbava za určitých podmínek

Říjen roku 2018 se stal pro řadu motoristů zlomový. V tom dobrém slova smyslu, samozřejmě. Nově totiž řidiči mohli přestat vozit náhradní žárovky a pojistky, rezervu, klíč na matice a příruční zvedák. OsekanáOsekaná“ povinná výbava auta ale od tohoto data platí pouze za podmínky, že má provozovatel auta zajištěnou asistenční službu, která výměnu poškozené pneumatiky na území České republiky nepřetržitě provádí.

Sjednat povinné ručení

V roce 2019 a 2020 se nic nemění

„Nová“ povinná výbava nedoznala v posledních letech žádných změn. Její aktuální součástí je proto autolékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta (viz níže) a případně prostředky na opravu nebo výměnu kola (příruční zvedák (hever), klíč na matice kol, příp. náhradní kolo). I samotnou lékárničku ale čekaly v roce 2018 změny. Od října tohoto roku v ní už nemusíte vozit trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastovou roušku. Aktuální obsah lékárničky pak vypadá následovně:

  • 3x obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm)

  • 3x obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm)

  • 1x hladká náplast – cívka (velikost 2,5 cm x 5 cm)

  • 1x škrtící pryžové obinadlo (60 x 1250 mm)

  • 1x pryžové latexové rukavice

  • 1x nůžky (zahnuté se sklonem, v délce nejméně 14 cm)

  • 1x isotermická folie (min. rozměr 200 x 140 cm)

Mohlo by vás zajímat: Nová pravidla říkají, že autolékárnička je platná i po datu expirace. To však pouze při splnění podmínky, že její součásti jsou v neporušeném stavu, nejsou znehodnocené nebo znečištěné.

Jak je to s výstražným trojúhelníkem a reflexní vestou?

Výše jsme zmínili, že trojúhelník a vesta jsou podle aktuální vyhlášky povinné. Chybějící trojúhelník neoddiskutujete, u vesty ale máte šanci. Od října 2018 je v platnosti vyhláška č. 206/2018 Sb., kde je reflexní vesta ze seznamu povinné výbavy vyškrtnuta. Dle zákona č 361/200 Sb. o provozu na pozemních komunikacích je ale řidič motorového vozidla (s výjimkou mopedu a motocyklu) povinen mít na sobě reflexní vestu, pokud se pohybuje na pozemních komunikacích mimo obec a je mimo vozidlo, které muselo nouzově zastavit. Takže ji s sebou raději mějte.

  • Věděli jste, že: Správné umístění výstražného trojúhelníku je naprosto stěžejní? Na silnici ho proto umisťujte ve vzdálenosti min. 50 metrů za vozidlo, které představuje pro ostatní řidiče překážku na cestě nebo min. 100 metrů od překážky.

Jak je to s povinnou výbavou v zahraničí?

Pokud se chystáte se svým plechovým miláčkem do zahraničí, měli byste ověřit, zda vaše povinná výbava motocyklu či auta obsahuje vše, co mohou policisté v daném státě kontrolovat. Od roku 1968 je totiž v platnosti vídeňská Úmluva o silničním provozu, ve které se mimo jiné říká, že povinnou výbavu vozu určuje země, ve které je automobil registrován. I tak je ale dobré ověřit složení povinné výbavy ještě před tím, než do vybrané destinace vyrazíte.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).