Prásátko s kalkulačkou

Porovnání cen havarijního pojištění v Česku

Na rozdíl od zákonného povinného ručení je havarijní pojištění dobrovolné. To však neznamená, že nemá smysl a jde o peníze vyhozené z okna. Právě naopak. Havarijní pojištění vás chrání tam, kam povinné ručení nedosáhne.

Povinné ručení versus havarijní pojištění

Na začátek si nejprve velmi stručně vysvětlíme rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Povinné ručení (POV) je zákonné proto, že chrání všechny účastníky silničního provozu, kteří mohou dojít k újmě následkem jimi nezaviněné nehody. Způsobenou škodu uhradí pojišťovna motoristy-viníka z jeho povinného ručení.


Škodu na vozidle motoristy-viníka však jeho povinné ručení nekryje. Nechce-li svou vinou vzniklou škodu uhradit ze svého, potřebuje právě havarijní pojištění (HAV). To se kromě škody způsobené při havárii vztahuje také na škody způsobené neznámým pachatelem, vandalem, zlodějem, střetem se zvěří či živelnou událostí.

Havarijní pojištění se tedy hodí tam, kde nelze obvinit konkrétní osobu jako viníka nebo je viníkem sám pojištěný.

Čtyři hlavní rizika, která kryje havarijní pojištění:

  • havárie

  • krádež

  • živelné události

  • vandalismus

Jaká kritéria ovlivňují cenu havarijního pojištění

Cenu havarijního pojištění v první řadě ovlivňuje pojištěné vozidlo samotné. Důležitá je nejen jeho značka, typ, ale zejména kupní cena, od níž se odvíjí doporučená pojistná částka. U havarijního pojištění platí jednoduchá rovnice - čím dražší vůz je, tím bude dražší havarijní pojištění.

Na výsledné ceně havarijního pojištění se pak kromě výše pojistné částky podílí zvolené parametry vybraného havarijního pojištění. Moderní havarijní pojištění je variabilní a motorista si jej tak může přizpůsobit na míru. Existuje celá řada možností, jak havarijní pojištění zlevnit. Vždy si však dávejte dobrý pozor na to, na čem konkrétně se rozhodnete šetřit.

Nehoda aut

Možnosti havarijního pojištění a kde lze ušetřit

Rozsah pojištění

Nejlepší, ale zároveň také nejdražší variantu představuje tzv. allrisk varianta havarijního pojištění. Allrisk HAV zahrnuje všechna možná rizika. Tomu však také odpovídá vyšší cena pojištění.

Aby pojišťovny vyšly vstříc širším vrstvám motoristů, nabídly jim další varianty kombinující jen vybraná rizika. Tak to si motoristé mohou vybrat jen rizika, která jim dle jejich názoru a případně názoru pojišťovacího poradce reálně hrozí, a na havarijním pojištění tak zaplatí méně.

Spoluúčast

S havarijní ručení je spojená spoluúčast, což je částka, kterou se pojištěný podílí na úhradě vzniklé škody. Čím vyšší spoluúčast je, tím je levnější havarijní pojištění. Je doporučeno však vzít v úvahu, zda se takové “levné” havarijní pojištění vůbec vyplatí, když si tak drobnější škody budete stále platit ze svého. Takové HAV se totiž vyplatí pouze v případě závažnějších havárií a krádeže celého vozidla.

Ostatní parametry

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje také zvolená pojišťovna, rozsah asistenčních služeb, kvalita a rychlost likvidace a sjednaná připojištění. Vliv na cenu mají také různé slevy, akční nabídky a bonusy.

Jak na srovnání cen havarijního pojištění

Při hledání kvalitního havarijního pojištění za rozumnou cenu je doporučeno brát v potaz všechny výše uvedené aspekty. Rozhodně se nevyplatí vybírat havarijní pojištění pouze podle ceny havarijního pojištění.

Zorientovat se v aktuální nabídce HAV pomohou internetové srovnávače pojištění, které fungují online, zdarma a nezávisle. Můžete si tak jednoduše udělat orientační porovnání trhu, aniž byste si museli vybrat (a zaplatit) nějaké z nabízených nabídek na havarijní pojištění.

U vybraných nabídek si porovnejte vedle ceny zejména rozsah (rizika) havarijního pojištění a s ním související asistenční služby. Právě ty totiž při řešení nejrůznějších potíží s autem dokážou poskytnout velkou pomoc, a to i po finanční stránce.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?