Blog
Pojištění vozu
Prásátko s kalkulačkou

Porovnání cen havarijního pojištění v Česku

06. května 2020|Monika Šaríková|

Na rozdíl od zákonného povinného ručení je havarijní pojištění dobrovolné. To však neznamená, že nemá smysl a jde o peníze vyhozené z okna. Právě naopak. Havarijní pojištění vás chrání tam, kam povinné ručení nedosáhne.

Povinné ručení versus havarijní pojištění

Na začátek si nejprve velmi stručně vysvětlíme rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Povinné ručení (POV) je zákonné proto, že chrání všechny účastníky silničního provozu, kteří mohou dojít k újmě následkem jimi nezaviněné nehody. Způsobenou škodu uhradí pojišťovna motoristy-viníka z jeho povinného ručení.

Škodu na vozidle motoristy-viníka však jeho povinné ručení nekryje. Nechce-li svou vinou vzniklou škodu uhradit ze svého, potřebuje právě havarijní pojištění (HAV). To se kromě škody způsobené při havárii vztahuje také na škody způsobené neznámým pachatelem, vandalem, zlodějem, střetem se zvěří či živelnou událostí.

Havarijní pojištění se tedy hodí tam, kde nelze obvinit konkrétní osobu jako viníka nebo je viníkem sám pojištěný.

Porovnat povinné ručení

Čtyři hlavní rizika, která kryje havarijní pojištění:

  • havárie

  • krádež

  • živelné události

  • vandalismus

Jaká kritéria ovlivňují cenu havarijního pojištění

Cenu havarijního pojištění v první řadě ovlivňuje pojištěné vozidlo samotné. Důležitá je nejen jeho značka, typ, ale zejména kupní cena, od níž se odvíjí doporučená pojistná částka. U havarijního pojištění platí jednoduchá rovnice - čím dražší vůz je, tím bude dražší havarijní pojištění.

Na výsledné ceně havarijního pojištění se pak kromě výše pojistné částky podílí zvolené parametry vybraného havarijního pojištění. Moderní havarijní pojištění je variabilní a motorista si jej tak může přizpůsobit na míru. Existuje celá řada možností, jak havarijní pojištění zlevnit. Vždy si však dávejte dobrý pozor na to, na čem konkrétně se rozhodnete šetřit.

Nehoda aut

Možnosti havarijního pojištění a kde lze ušetřit

Rozsah pojištění

Nejlepší, ale zároveň také nejdražší variantu představuje tzv. allrisk varianta havarijního pojištění. Allrisk HAV zahrnuje všechna možná rizika. Tomu však také odpovídá vyšší cena pojištění.

Aby pojišťovny vyšly vstříc širším vrstvám motoristů, nabídly jim další varianty kombinující jen vybraná rizika. Tak to si motoristé mohou vybrat jen rizika, která jim dle jejich názoru a případně názoru pojišťovacího poradce reálně hrozí, a na havarijním pojištění tak zaplatí méně.

Spoluúčast

S havarijní ručení je spojená spoluúčast, což je částka, kterou se pojištěný podílí na úhradě vzniklé škody. Čím vyšší spoluúčast je, tím je levnější havarijní pojištění. Je doporučeno však vzít v úvahu, zda se takové “levné” havarijní pojištění vůbec vyplatí, když si tak drobnější škody budete stále platit ze svého. Takové HAV se totiž vyplatí pouze v případě závažnějších havárií a krádeže celého vozidla.

Ostatní parametry

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje také zvolená pojišťovna, rozsah asistenčních služeb, kvalita a rychlost likvidace a sjednaná připojištění. Vliv na cenu mají také různé slevy, akční nabídky a bonusy.

Jak na srovnání cen havarijního pojištění

Při hledání kvalitního havarijního pojištění za rozumnou cenu je doporučeno brát v potaz všechny výše uvedené aspekty. Rozhodně se nevyplatí vybírat havarijní pojištění pouze podle ceny havarijního pojištění.

Zorientovat se v aktuální nabídce HAV pomohou internetové srovnávače pojištění, které fungují online, zdarma a nezávisle. Můžete si tak jednoduše udělat orientační porovnání trhu, aniž byste si museli vybrat (a zaplatit) nějaké z nabízených nabídek na havarijní pojištění.

U vybraných nabídek si porovnejte vedle ceny zejména rozsah (rizika) havarijního pojištění a s ním související asistenční služby. Právě ty totiž při řešení nejrůznějších potíží s autem dokážou poskytnout velkou pomoc, a to i po finanční stránce.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).