Poškozený předek auta po nehodě

Pojištění vozidel v rámci Evropské unie

1. 5. 2019
|
Délka čtení: 6 min.

Ve všech zemích Evropské unie musí být každé provozované vozidlo řádně pojištěné. Zákonné je povinné ručení, které kryje veškeré škody na majetku a zdraví způsobené motorovým vozidlem. Havarijní pojištění je stejně jako u nás dobrovolné. Vzhledem k výši škod a cenám oprav se však vyplatí mít na cestách do zahraničí auto kompletně pojištěné.

V zemích Evropské unie je ze zákona dané pouze povinné ručení. Havarijní pojištění a další doplňková připojištění fungují na bázi dobrovolnosti stejně jako u nás. Stejně jako u nás je ale doporučeno mít pojištění auta kompletní - na škody na cizím i vlastním automobilu. Při krátkodobém pobytu není nutné pojištění uzavírat v hostitelské zemi, platné je i to uzavřené v ČR. Důležité je však znát smluvní podmínky.

Pojišťovny mohou mít pro různé země odlišné podmínky a pravidla. V některých případech může být pojištění omezeno časově (např. na 30 dní) nebo vzdáleností (např. 200 km od hranic). Rovněž existují země, které mohou být ze základního pojištění vyjmuty a je nutné rozšířit územní rozsah nebo se připojistit až na místě.

Povinné ručení na dovolenou a při stěhování

Jede-li do zahraničí pouze na dovolenou, vystačíte si pojištěním uzavřeným u některé z českých pojišťoven. Nemáte-li sjednané celoroční havarijní pojištění, uzavřete si alespoň krátkodobé. Utracených pár set korun za dobré pojištění oceníte v momentě nehody či poruchy za hranicemi.

Registrace vozu a pojištění v cizí zemi není nutné ani při delším dočasném pobytu. Příkladem může být student na půlročním studijním pobytu nebo zaměstnanec, který byl vyslán do zahraničí třeba na tři měsíce. V rámci Evropské unii raději využije svůj vlastní vůz než jinou dopravu.

Pokud se ale do ciziny stěhujete na delší dobu či trvale, je nutné vůz zaregistrovat v této zemi. K registraci budete potřebovat osobní doklady a doklad o uzavřeném pojištění. Pojištění lze uzavřít u jakékoliv pojišťovny, která má v dané zemi sídlo nebo pobočku, případně mají v dané zemi právo poskytovat pojišťovací služby. Pokud v ČR využívat mezinárodní pojišťovnu, bude to snazší.

Jak si vybrat a sjednat pojištění vozidel v zahraničí

Zjistíte-li, že vaše pojištění nebude v dané zemi platit, budete si muset uzavřít pojištění na místě. Nechcete-li si informace zjišťovat sami, obraťte se na informační středisko Národní kancelář pro vydávání zelených karet, kde vám sdělí seznam všech pojišťoven nabízejících pojištění vozidel ve vybrané zemi.

Počítejte s tím, že systém pojišťování se může od toho našeho značně lišit. Každá země má své vlastní vnitrostátní právo, jinak posuzují rizika a odlišný bude tak systém stanovování výše pojistného a vyplácení odškodného.

Češi jsou například hodně zvyklí na systém bonus - malus. Při bezeškodním průběhu pojištění vyžadují slevu. To však neplatí v každém zemi. Týká se to všech slev, na které máte nárok doma. V cizině je nemusí respektovat, a tudíž vám naúčtují vyšší pojistné. Vyplatí se výběru pojištění věnovat trochu pozornosti. Můžete tak najít pojišťovnu, která vám nárok na bonus uzná a na pojistném zaplatíte o dost méně.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • stromecek-na-aute
    03. prosince 2023|Petr Woff
    Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

    K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.