Blog
Pojištění vozu
Poškozený předek auta po nehodě

Pojištění vozidel v rámci Evropské unie

01. května 2019|Monika Šaríková|

Ve všech zemích Evropské unie musí být každé provozované vozidlo řádně pojištěné. Zákonné je povinné ručení, které kryje veškeré škody na majetku a zdraví způsobené motorovým vozidlem. Havarijní pojištění je stejně jako u nás dobrovolné. Vzhledem k výši škod a cenám oprav se však vyplatí mít na cestách do zahraničí auto kompletně pojištěné.

V zemích Evropské unie je ze zákona dané pouze povinné ručení. Havarijní pojištění a další doplňková připojištění fungují na bázi dobrovolnosti stejně jako u nás. Stejně jako u nás je ale doporučeno mít vůz pojištěný kompletně - na škody na cizím i vlastním automobilu. Při krátkodobém pobytu není nutné pojištění uzavírat v hostitelské zemi, platné je i to uzavřené v ČR. Důležité je však znát smluvní podmínky.

Pojišťovny mohou mít pro různé země odlišné podmínky a pravidla. V některých případech může být pojištění omezeno časově (např. na 30 dní) nebo vzdáleností (např. 200 km od hranic). Rovněž existují země, které mohou být ze základního pojištění vyjmuty a je nutné rozšířit územní rozsah nebo se připojistit až na místě.

Porovnat povinné ručení

Povinné ručení na dovolenou a při stěhování

Jede-li do zahraničí pouze na dovolenou, vystačíte si pojištěním uzavřeným u některé z českých pojišťoven. Nemáte-li sjednané celoroční havarijní pojištění, uzavřete si alespoň krátkodobé. Utracených pár set korun za dobré pojištění oceníte v momentě nehody či poruchy za hranicemi.

Registrace vozu a pojištění v cizí zemi není nutné ani při delším dočasném pobytu. Příkladem může být student na půlročním studijním pobytu nebo zaměstnanec, který byl vyslán do zahraničí třeba na tři měsíce. V rámci Evropské unii raději využije svůj vlastní vůz než jinou dopravu.

Pokud se ale do ciziny stěhujete na delší dobu či trvale, je nutné vůz zaregistrovat v této zemi. K registraci budete potřebovat osobní doklady a doklad o uzavřeném pojištění. Pojištění lze uzavřít u jakékoliv pojišťovny, která má v dané zemi sídlo nebo pobočku, případně mají v dané zemi právo poskytovat pojišťovací služby. Pokud v ČR využívat mezinárodní pojišťovnu, bude to snazší.

Jak si vybrat a sjednat pojištění vozidel v zahraničí

Zjistíte-li, že vaše pojištění nebude v dané zemi platit, budete si muset uzavřít pojištění na místě. Nechcete-li si informace zjišťovat sami, obraťte se na informační středisko Národní kancelář pro vydávání zelených karet, kde vám sdělí seznam všech pojišťoven nabízejících pojištění vozidel ve vybrané zemi.

Počítejte s tím, že systém pojišťování se může od toho našeho značně lišit. Každá země má své vlastní vnitrostátní právo, jinak posuzují rizika a odlišný bude tak systém stanovování výše pojistného a vyplácení odškodného.

Češi jsou například hodně zvyklí na systém bonus - malus. Při bezeškodním průběhu pojištění vyžadují slevu. To však neplatí v každém zemi. Týká se to všech slev, na které máte nárok doma. V cizině je nemusí respektovat, a tudíž vám naúčtují vyšší pojistné. Vyplatí se výběru pojištění věnovat trochu pozornosti. Můžete tak najít pojišťovnu, která vám nárok na bonus uzná a na pojistném zaplatíte o dost méně.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).