Poškozený předek auta po nehodě

Pojištění vozidel v rámci Evropské unie

1. 5. 2019
|
Délka čtení: 6 min.

Ve všech zemích Evropské unie musí být každé provozované vozidlo řádně pojištěné. Zákonné je povinné ručení, které kryje veškeré škody na majetku a zdraví způsobené motorovým vozidlem. Havarijní pojištění je stejně jako u nás dobrovolné. Vzhledem k výši škod a cenám oprav se však vyplatí mít na cestách do zahraničí auto kompletně pojištěné.

V zemích Evropské unie je ze zákona dané pouze povinné ručení. Havarijní pojištění a další doplňková připojištění fungují na bázi dobrovolnosti stejně jako u nás. Stejně jako u nás je ale doporučeno mít pojištění auta kompletní - na škody na cizím i vlastním automobilu. Při krátkodobém pobytu není nutné pojištění uzavírat v hostitelské zemi, platné je i to uzavřené v ČR. Důležité je však znát smluvní podmínky.

Pojišťovny mohou mít pro různé země odlišné podmínky a pravidla. V některých případech může být pojištění omezeno časově (např. na 30 dní) nebo vzdáleností (např. 200 km od hranic). Rovněž existují země, které mohou být ze základního pojištění vyjmuty a je nutné rozšířit územní rozsah nebo se připojistit až na místě.

Povinné ručení na dovolenou a při stěhování

Jede-li do zahraničí pouze na dovolenou, vystačíte si pojištěním uzavřeným u některé z českých pojišťoven. Nemáte-li sjednané celoroční havarijní pojištění, uzavřete si alespoň krátkodobé. Utracených pár set korun za dobré pojištění oceníte v momentě nehody či poruchy za hranicemi.

Registrace vozu a pojištění v cizí zemi není nutné ani při delším dočasném pobytu. Příkladem může být student na půlročním studijním pobytu nebo zaměstnanec, který byl vyslán do zahraničí třeba na tři měsíce. V rámci Evropské unii raději využije svůj vlastní vůz než jinou dopravu.

Pokud se ale do ciziny stěhujete na delší dobu či trvale, je nutné vůz zaregistrovat v této zemi. K registraci budete potřebovat osobní doklady a doklad o uzavřeném pojištění. Pojištění lze uzavřít u jakékoliv pojišťovny, která má v dané zemi sídlo nebo pobočku, případně mají v dané zemi právo poskytovat pojišťovací služby. Pokud v ČR využívat mezinárodní pojišťovnu, bude to snazší.

Jak si vybrat a sjednat pojištění vozidel v zahraničí

Zjistíte-li, že vaše pojištění nebude v dané zemi platit, budete si muset uzavřít pojištění na místě. Nechcete-li si informace zjišťovat sami, obraťte se na informační středisko Národní kancelář pro vydávání zelených karet, kde vám sdělí seznam všech pojišťoven nabízejících pojištění vozidel ve vybrané zemi.

Počítejte s tím, že systém pojišťování se může od toho našeho značně lišit. Každá země má své vlastní vnitrostátní právo, jinak posuzují rizika a odlišný bude tak systém stanovování výše pojistného a vyplácení odškodného.

Češi jsou například hodně zvyklí na systém bonus - malus. Při bezeškodním průběhu pojištění vyžadují slevu. To však neplatí v každém zemi. Týká se to všech slev, na které máte nárok doma. V cizině je nemusí respektovat, a tudíž vám naúčtují vyšší pojistné. Vyplatí se výběru pojištění věnovat trochu pozornosti. Můžete tak najít pojišťovnu, která vám nárok na bonus uzná a na pojistném zaplatíte o dost méně.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.