Pán počítá hypotéku

OSVČ konečně mohou žádat o jednorázový příspěvek 25 000 Kč

12. 4. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Ministerstvo financí společně s Finanční správou představilo bezprecedentní program přímé podpory pro OSVČ ekonomicky zasažené šířením koronaviru, nazvaný jako „Pětadvacítka.“ Ke schválení zákona parlamentem došlo ve čtvrtek 9. dubna 2020, čímž se legislativní proces výrazně přiblížil svému finále a Finanční správa v tento den proto zahájila přijímání žádostí. Kdo má na kompenzaci nárok a jak o pětadvacet tisíc korun zažádat?

O „Pětadvacítku“ můžete požádat do konce června

Přímá podpora osob samostatně výdělečně činných kompenzovat ušlé ztráty a zisky, k nimž došlo v souvislosti s novým typem koronaviru a nařízenými preventivními opatřeními vládou. Pětadvacítka je administrována Finanční správou a jejím hlavním cílem je, aby žadatelé získali finanční prostředky již v průběhu měsíce dubna. O příspěvek nicméně mohou OSVČ žádat až do konce června.

Kdo má na jednorázový příspěvek nárok?

Kompenzaci obdrží žadatelé splňující následující podmínky:

  • Žadatel je osobou samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění (např. živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce atd.).

  • Jeho vykonávaná činnost je činností hlavní.

  • Na příspěvek má nárok také OSVČ vykonávající činnost vedlejší, pokud současně nevykonává zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění.

  • OSVČ musí být aktivní ke dni 12. března 2020. Případně může jít také o OSVČ, která svou činnost aktivovala později, za předpokladu, že její činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání).

  • OSVČ prohlásí, že nemohla tuto činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády. Mezi nejčastější důvody pak patří nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti.

Splnění těchto podmínek žadatel o jednorázový příspěvek doloží čestným prohlášením, které je součástí níže uvedené žádosti.

Co když OSVČ nesplňuje podmínky po celou dobu bonusového období (tj. od 12. března do 30. dubna?)

Pokud OSVČ nějakou dobu nesplňuje uvedenou podmínku (např. nebyla po celou dobu OSVČ), bonus se odpovídajícím způsobem krátí. Stále však platí, že žadatel získá 500 Kč denně.

Jednoduchá žádost je k dispozici online

Aby byl bonus poskytnut, je třeba finančnímu úřadu doručit žádost, kterou si můžete stáhnout na stránkách Finanční správy. Vyplněnou a podepsanou žádost odešlete e-mailem, poštou, prostřednictvím datové schránky či prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu (EPO), nebo odevzdáte na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady. Pokyny pro snadné vyplnění žádosti najdete opět na stránkách Finanční správy.

Co žádost obsahuje?

  1. Základní identifikační údaje žadatele,

  2. číslo bankovního účtu, kam je možno kompenzaci zaslat (musí jít o účet u poskytovatele platebních služeb vedený v české měně),

  3. počet dní, za které jsou splněny podmínky pro přiznání kompenzačního bonusu,

  4. čestné prohlášení.

Kdy peníze obdržíte? Záměrem Finanční správy je, aby byl bonus vyplacen co nejdříve, a to neprodleně po zpracování žádosti. Je však potřeba brát ohled na to, že o jednorázový příspěvek bude žádat možná až několik stovek tisíc OSVČ, proto se může doba nutná pro jeho poskytnutí odpovídajícím způsobem protáhnout. Žadatelé by nicméně mohli získat peníze už během měsíce dubna.

Pětadvacítku může OSVČ kombinovat s dalšími dávkami a programy

Je také potřeba zmínit, že pobírání jakýchkoli dávek není překážkou pro vznik nároku na kompenzační bonus. Na druhou stranu může v určitých situacích být výplata kompenzačního bonusu důvodem pro snížení či nepřiznání sociální dávky či podpory (bonus je pro potřeby výpočtu těchto dávek započitatelným příjmem). Pětadvacítku nicméně můžete kombinovat s:

  • Nemocenskou,

  • ošetřovným,

  • odpuštěním minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění,

  • starobním důchodem,

  • invalidním důchodem,

  • rodičovským příspěvkem,

  • mateřskou,

  • dávkou pěstounské péče.

Mohlo by vás zajímat: U dávek v hmotné nouzi a příspěvku na bydlení je potřeba počítat s tím, že přiznaný bonus bude zohledněn jako příjem při posouzení nároku na danou dávku.

Co když OSVČ nesplňuje podmínky a bonus přesto získá?

Ministerstvo financí a Finanční správa apeluje na poctivost žadatelů. Správce daně totiž při vyřízení žádosti posoudí pouze to, zda jsou splněny základní podmínky pro přiznání bonusu za každý den rozhodného období a podle toho určí výši bonusu. Pokud ale OSVČ, která na bonus nemá nárok, i přesto kompenzaci získá, riskuje pozdější doměření daně ve výši vyplaceného bonusu a případný úrok z prodlení. Další časté otázky okolo programu Pětadvacítka si můžete pročíst přímo na webu Ministerstva financí.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.