Nehoda

Nejrizikovější místa na českých silnicích

4. 3. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pokud se řadíte mezi aktivní řidiče a milujete jízdu autem, možná vás bude zajímat, jakým místům se v republice raději vyhnout. Proč? Jde totiž o úseky častých dopravních nehod s tragickými následky. Přehled nej(ne)bezpečnějších krajů v ČR jsme pro vás sesumírovali na následující řádky.

Kraj Vysočina: 13 mrtvých a 102 vážně zraněných

Pomyslnou první příčku, co se týče bezpečnosti na českých silnicích, obsadila Jihlava – krajské město Vysočiny. Za posledních 15 let zde při nehodách 13 lidí zemřelo a 102 bylo vážně zraněných. Mezi nejrizikovější místa patří úseky spojené pozvolnou zatáčkou mezi Želetavou a Svojkovicemi a křižovatka ulic Brodská a Revoluční ve Žďáru nad Sázavou.

Pardubický kraj: 26 mrtvých a 235 vážně zraněných

Za posledních 15 let zde při nehodách 26 lidí zemřelo a 235 se vážně zranilo. Nejvíce řidiči bourají u zatáčky na silnici 11 v Červenohorském sedle a mezi Vysokým Mýtem a letištěm ve Vošticích. Nejrizikovějším místem na českých silnicích jsou dlouhodobě serpentiny v Červené Vodě.

Karlovarský kraj: 20 mrtvých a 116 vážně raněných

Jaká je situace na silnicích v Karlovarském kraji? Během posledních 15 let se tady při nehodách zabilo 20 lidí a 116 bylo vážně zraněných. Největší problémy dělají řidičům silnice I/21 mezi Drmoulem a Velkou Hleďsebí a rovný úsek silnice I/6 nedaleko Andělské hory a Žalmanova, který křižuje silnička 20812.

Liberecký kraj: 31 mrtvých a 278 vážně zraněných

V Libereckém kraji se nejvíce bourá v mírné zatáčce na silnici mezi Oldřichovem v Hájích a Stráží nad Nisou. Dalším kritickým místem je stejná silnice, ale u Nového Boru směrem na Českou Kamenici.

Olomoucký kraj: 36 mrtvých a 250 vážně zraněných

Olomouc se umístila na 5. místě. Kritický úsek se nachází severně od obce Lipina směrem na Moravský Beroun (zvlněný úsek mezi dvěma serpentinami) Nebezpečná je i silnice I/11 jižně od Olšan u Šumperka při okraji lesa.

Hradecký kraj: 46 mrtvých a 276 vážně zraněných

Mezi nejrizikovější úseky patří křižovatka E 67 se silnicí 28517, kde se koncentrovalo větší množství nehod. Bouráme také na silnici v úseku mezi Kratonohy a Roudnicí, kde se v okolí křižovatky se silnicí 323 stalo 11 nehod, z toho dvě smrtelné.

Středočeský kraj: 521 mrtvých a 4 148 vážně zraněných

Rizikovým úsekem je v tomto případě lesní část na hranici Středočeského a Libereckého kraje mezi Medonosy a Bukovcem. Místem tragických nehod je i silnice E/55 u Benešova nedaleko Kauflandu.

Auta

Plzeňský kraj: 103 mrtvých a 410 vážně zraněných

Mezi nejnebezpečnější místa Plzeňského kraje patří lesní zatáčka v horském úseku mezi Železnou Rudou a Čachrovem. Nebezpečná je i silnice I/20 u obce Nezbavětice.

Moravskoslezský kraj: 217 mrtvých a 682 vážně zraněných

Nehody na silnicích se nevyhýbají ani Moravskoslezskému kraji. Nejvíce tady řidiči bourají na úseku silnice I/45 mezi Novými Heřminovy a Loučkami a křižovatce silnice I/11 a 4664 (ulice Gen. Vlachého) západně od obce Mokré Lazce.

Zlínský kraj: 31 mrtvých a 296 vážně zraněných

Řidičům dělá problémy zatáčka v zalesněném úseku mezi Stupavou a odbočkou na Staré Hutě na silnici E50 a úsek silnice I/50 u průmyslové zóny v katastru obce Podolí směrem na Veletiny.

Ústecký kraj: 54 mrtvých a 301 vážně zraněných

Rizikové místo v Ústeckém kraji je u železničního pojezdu na silnici I/13 mezi Srbicemi a Soběchleby. Nehody se ale nevyhýbají ani křižovatce Masarykovy třídy a ulice Doubravské, U Červeného kostela a Palackého. Bezkonkurenčně nejnebezpečnějším místem je ale pozvolná zatáčka na silnici I/15 mezi Libčevsí a Želkovicemi.

Jihomoravský kraj: 197 mrtvých a 1 312 vážně zraněných

Nejvíce dopravních nehod se odehrálo na křižovatce silnic I/52 a 414 a 421 v průmyslové zóně severozápadně od Mikulova. Na druhém místě je silnice 38 mezi Znojmem a Chvalovicemi.

Jihočeský kraj: 51 mrtvých a 419 vážně zraněných

Řidiči v Jihočeském kraji nejčastěji bourali na křižovatce na kraji Protivína. Pomyslnou druhou příčku pak obsadila silnice I/4 mezi Předoticemi a Drhovlí, kde vyhasly v posledních letech celkem 4 životy.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.