Blog
Půjčky a úvěry
Hromady mincí při přepočítávání

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

24. listopadu 2020|Monika Šaríková|

V Česku poskytují půjčky kromě bank i desítky nebankovních společností. Pokud uvažujete o nebankovní půjčce, věnujte dostatečný čas a pozornost výběru skutečně solidního věřitele. Poradíme vám, jak se vyhnout nevýhodným půjčkám.

Peníze si můžete půjčit nejen od banky či družstevní záložny, ale také od některé z tuzemských nebankovních společností. Podle aktuální statistiky České národní banky má licenci k poskytování nebankovních spotřebitelských úvěrů celkem 85 společností. V jejich nabídce můžete najít jak spotřebitelské úvěry, tak i takzvané mikropůjčky (půjčky ve výši několika tisíc korun se splatností v horizontu dní či týdnů). Mezi nejznámější poskytovatele nebankovních půjček v Česku patří například Home Credit, Provident Financial, Cofidis, Zaplo Finance, Profi Credit či Fair Credit Czech.

V čem se liší nebankovní půjčka od bankovní?

Nebankovní společnosti lákají zájemce o půjčku především na velmi rychlé vyplacení peněz. V případě mikropůjček můžete mít peníze do několika minut. Oproti bankám mají rovněž méně přísná kritéria pro získání půjčky. Často se proto na nebankovní společnosti obracejí lidé, kteří s žádostí o půjčku neuspěli u bank. U nebankovních půjček ale počítejte s vyšší úrokovou sazbou, než na jakou jste zvyklí v případě bankovních produktů. Nejnižší úrok zaplatíte u spotřebitelských úvěrů na vyšší částku se splatností několika let. Bankám směle konkuruje například společnost Cofidis. Půjčka pro jednotlivce u ní začíná na úrokové sazbě 5,49 procenta.

Mám zájem o půjčku

Do závratných výšek se ovšem dostávají úrokové sazby mikropůjček. Například Zaplo.cz vám sice napoprvé půjčí až 16 tisíc na 30 dnů zdarma, ale u dalších půjček si naúčtuje tučný úrok. Pokud si půjčíte podruhé například 30 tisíc korun se splatností 30 dnů, bude roční úroková sazba téměř 280 procent a ukazatel RPSN dokonce 1 141 procent.

U nebankovních společností rovněž nečekejte rozsáhlou síť kamenných poboček, jako je tomu u bank. Pokud nějaké mají, narazíte na ně pouze v několika větších městech. Sjednání půjčky proto probíhá nejčastěji online nebo přes zprostředkovatele.

Infografika nebankovních půjček

Zdroj: https://www.clovekvtisni.cz/index-odpovedneho-uverovani-spolecnost-clovek-v-tisni-znovu-porovnava-male-pujcky-5863gp

Kdy využít nebankovní půjčku?

U každé půjčky dopředu zvažte, zda je opravdu nutná. Spočítejte si také, jak moc splátky zatíží váš stávající rodinný rozpočet. Když už se rozhodnete pro půjčku od nebankovní společnosti, snažte se peníze využít na něco, co vám bude přinášet užitek déle, než je doba splatnosti dané půjčky. V žádném případě si nepůjčujte na úhradu splátek jiné starší půjčky. V tomto případě přemýšlejte o konsolidaci stávajících úvěrů.

Hledejte férovou nebankovní půjčku

Mezi nebankovními společnostmi jsou velké rozdíly. Na jedné straně stojí vstřícné firmy poskytující velmi solidní produkty, srozumitelné podmínky a kvalitní zákaznický servis a na druhé netransparentní společnosti nabízející předražené půjčky. Než se upíšete nebankovní společnosti, dopředu si ověřte, zda má povolení k poskytování spotřebitelských úvěrů. Seznam všech licencovaných nebankovních společností najdete na internetových stránkách České národní banky. Při výběru poskytovatele mikropůjčky je dobrým vodítkem Index odpovědného úvěrování sestavovaný organizací Člověk v tísni.

Při srovnávání parametrů půjček jednotlivých poskytovatelů se zajímejte nejen o výši nabízené úrokové sazby, ale také o hodnotu ukazatele RPSN (roční procentní sazba nákladů). Tento údaj zahrnuje kromě úroků i veškeré poplatky spojené s půjčkou. Nezapomeňte se podívat i na výši sankcí v případě prodlení se splátkou. Přednost dávejte půjčkám, které mají jasné a srozumitelné podmínky.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).