Hromady mincí při přepočítávání

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

24. 11. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

V Česku poskytují půjčky kromě bank i desítky nebankovních společností. Pokud uvažujete o nebankovní půjčce, věnujte dostatečný čas a pozornost výběru skutečně solidního věřitele. Poradíme vám, jak se vyhnout nevýhodným půjčkám.

Peníze si můžete půjčit nejen od banky či družstevní záložny, ale také od některé z tuzemských nebankovních společností. Podle aktuální statistiky České národní banky má licenci k poskytování nebankovních spotřebitelských úvěrů celkem 85 společností. V jejich nabídce můžete najít jak spotřebitelské úvěry, tak i takzvané mikropůjčky (půjčky ve výši několika tisíc korun se splatností v horizontu dní či týdnů). Mezi nejznámější poskytovatele nebankovních půjček v Česku patří například Home Credit, Provident Financial, Cofidis, Zaplo Finance, Profi Credit či Fair Credit Czech.

V čem se liší nebankovní půjčka od bankovní?

Nebankovní společnosti lákají zájemce o půjčku především na velmi rychlé vyplacení peněz. V případě mikropůjček můžete mít peníze do několika minut. Oproti bankám mají rovněž méně přísná kritéria pro získání půjčky. Často se proto na nebankovní společnosti obracejí lidé, kteří s žádostí o půjčku neuspěli u bank. U nebankovních půjček ale počítejte s vyšší úrokovou sazbou, než na jakou jste zvyklí v případě bankovních produktů. Nejnižší úrok zaplatíte u spotřebitelských úvěrů na vyšší částku se splatností několika let. Bankám směle konkuruje například společnost Cofidis. Půjčka pro jednotlivce u ní začíná na úrokové sazbě 5,49 procenta.

Do závratných výšek se ovšem dostávají úrokové sazby mikropůjček. Například Zaplo.cz vám sice napoprvé půjčí až 16 tisíc na 30 dnů zdarma, ale u dalších půjček si naúčtuje tučný úrok. Pokud si půjčíte podruhé například 30 tisíc korun se splatností 30 dnů, bude roční úroková sazba téměř 280 procent a ukazatel RPSN dokonce 1 141 procent.

U nebankovních společností rovněž nečekejte rozsáhlou síť kamenných poboček, jako je tomu u bank. Pokud nějaké mají, narazíte na ně pouze v několika větších městech. Sjednání půjčky proto probíhá nejčastěji online nebo přes zprostředkovatele.

Infografika nebankovních půjček

Zdroj: https://www.clovekvtisni.cz/index-odpovedneho-uverovani-spolecnost-clovek-v-tisni-znovu-porovnava-male-pujcky-5863gp

Kdy využít nebankovní půjčku?

U každé půjčky dopředu zvažte, zda je opravdu nutná. Spočítejte si také, jak moc splátky zatíží váš stávající rodinný rozpočet. Když už se rozhodnete pro půjčku od nebankovní společnosti, snažte se peníze využít na něco, co vám bude přinášet užitek déle, než je doba splatnosti dané půjčky. V žádném případě si nepůjčujte na úhradu splátek jiné starší půjčky. V tomto případě přemýšlejte o konsolidaci stávajících úvěrů.

Hledejte férovou nebankovní půjčku

Mezi nebankovními společnostmi jsou velké rozdíly. Na jedné straně stojí vstřícné firmy poskytující velmi solidní produkty, srozumitelné podmínky a kvalitní zákaznický servis a na druhé netransparentní společnosti nabízející předražené půjčky. Než se upíšete nebankovní společnosti, dopředu si ověřte, zda má povolení k poskytování spotřebitelských úvěrů. Seznam všech licencovaných nebankovních společností najdete na internetových stránkách České národní banky. Při výběru poskytovatele mikropůjčky je dobrým vodítkem Index odpovědného úvěrování sestavovaný organizací Člověk v tísni.

Při srovnávání parametrů půjček jednotlivých poskytovatelů se zajímejte nejen o výši nabízené úrokové sazby, ale také o hodnotu ukazatele RPSN (roční procentní sazba nákladů). Tento údaj zahrnuje kromě úroků i veškeré poplatky spojené s půjčkou. Nezapomeňte se podívat i na výši sankcí v případě prodlení se splátkou. Přednost dávejte půjčkám, které mají jasné a srozumitelné podmínky.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.