Cestovní pojištění – srovnání cen

hypoteky

Pro většinu lidí představuje jedinou schůdnou a realizovatelnou cestu, jak si pořídit vlastní bydlení, půjčka na bydlení neboli hypotéka. Jenomže hypotéka nepatří mezi zrovna levné záležitosti. Dnešní zájemce musí mít nejen slušný příjem, ale také vlastní úspory. A to šetření se někdy protáhne tak, až může být pozdě.

Jistě, vzít si hypotéku už ve 20 letech by bylo skvělé, ba přímo geniální. Kdo však v tomhle “telecím” věku má příjem na splácení hypotéky? A i kdyby ano, kdo by je ve dvaceti chtěl investovat do vlastního bydlení? Kromě toho, že je to prostě nudné, ve dvaceti máte přece před sebou ještě celý život. Kromě toho ani banky se na mladé žadatele také netváří s velkým nadšením.

Jednoho dne se však probudíte a zjistíte, že dvacítka je dávno v trapu a vám táhne ne na třicet, ale dokonce na čtyřicet. Bydlíte v nájmu, ceny nemovitostí se zdražují a vaše úspory se spíš tenčí než rozrůstají. Máte šanci dosáhnout na hypotéku i ve 40 letech? Jaká je vlastně maximální věková hranice pro získání nájmu?

Nejlepší věk pro hypotéky

Nejdříve trochu té teorie. Minimální věkovou hranicí, kdy lze požádat o hypotéku, je 18 let. Moc osmnáctiletých žadatelů o hypotéku však banky neevidují. Na jedné straně mladí lidé v tomto věku nemají dostatečný příjem, ani úspory, a na straně druhé, bude banka těžko ověřovat stabilní a dlouhodobý příjem. 

Ideálním období, kdy žádat o hypotéku je věk okolo 30 let (25 až 35 let). Tou dobou mají za sebou potenciální žadatele nejen studia, ale také několik let v zaměstnání či podnikání. To znamená, že už si vytvořili nějakou vlastní finanční historii, ze které může poskytovatel banky vycházet. Stali se seriózními. Výhodou bývá také fakt, že se ještě nestihli příliš zadlužit, a závazky jim tak nekazí příjmy.

Kolem čtyřicítky sice zájemci mohou mít slušné příjmy, ale problém začíná být vyšší věk v kombinaci s delší dobou splatnosti. Průměrná doba splatnosti hypotéky se pohybuje kolem 30 let. V momentě, kdy konec splatnosti začíná přesahovat věk 65 či 70 let, se zájemce stává pro banky mnohem více rizikovým. Banky zpravidla nejsou ochotné překračovat hranici 70 až 75 let.

splatnosti

Maximální věk pro hypotéku není, důležitá je doba splatnosti

Jakmile věk žadatele o hypotéku atakuje čtyřicítku, banky hypotéku poskytnou ale za přísnějších podmínek. Všeobecně platí, že čím starší žadatel, tím kratší doba splatnosti a tím vyšší měsíční splátky. Zásadní roli tak nakonec sehraje dostatečně vysoký příjem a úspory. 

Jednoduše řečeno, ve čtyřiceti vám banka poskytne hypotéky se splatností na 25 let, v 50 už spíše jen na 15, maximálně 20 let. Čím větší část kupní částky je starší zájemce schopen zaplatit ze svého a čím větší měsíční splátky zvládne splácet, tím spíše mu banka poskytne hypotéku se slušnou úrokovou sazbou a měsíční splátkou na rozumnou dobu.

Jako názorný příklad si uveďme hypotéku ve výši 2,2 milionu Kč. Ve věku 35 let bude žadatel takovou hypotéku splácet 30 let s úrokem 2,49 % po cca 8 680 Kč měsíčně. Ve věku 50 let bude žadatel splácet pouze 15 let (do 65 let) už 14 660 Kč každý měsíc.

2 tipy, jak získat hypoték po čtyřicítce:

  • Vydělávejte hodně peněz - pokud vyděláváte opravdu hodně peněz a máte slušné úspory, věk nehraje zas tak důležitou roli. V takovém případě vám ani bance nebude vadit kratší doba splatnosti a vysoké měsíční splátky.

  • Nebuďte na hypotéku sami - spousta lidí spojí své síly s partnerem či partnerkou a o hypotéku žádají společně. Může jít ale také o sourozence, děti, rodiče apod. V ideálním případě, kdy má mladší partner dostatečný příjem, bude při stanovení doby splatnosti hypotéky, brán v potaz především jeho věk.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4