Seznam špatných vlastností nebankovních půjček je poměrně pestrý. Mezi ty hlavní patří nepřiměřeně vysoké úrokové sazby a RPSN, nesmyslné poplatky za cokoliv až po nemorální pokuty za potíže se splácením. Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru se situace kolem neférových a podvodných nebankovních půjček zlepšila. To však neznamená, že lichváři zmizeli z povrchu zemského.
Dle občanského zákoníku (§ 1796) je lichva definována jako „Neplatná je smlouva, při jejímž uzavírání někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.”
Bohužel však zákon neřeší výši úrokové sazby, od které by nebankovní půjčka byla považována za lichvu. Současná judikatura za tuto tenkou hranici považuje čtyřnásobek obvyklého úroku požadovaného za obdobných podmínek bankami. Při posuzování případů, zda se jedná o lichvu či nikoliv, tedy záleží na přístupu konkrétního soudce.
Ještě před pár lety byly předražené až lichvářské půjčky běžnou záležitostí. Na trhu působily desítky tisíc nebankovních společností nabízející půjčky za silně nevýhodných podmínek. O klientelů však nouzi nikdy neměly. Tvořili ji převážně sociálně slabší lidé, kterým půjčku neposkytly žádné férové nebankovní společnosti, natož banky.
Lidé ve finanční tísni, a je jedno, zda je na vině lehkomyslnost, nerozvážnost, nedostatečná finanční gramotnost či obyčejná smůla, jsou ochotni odsouhlasit jakékoliv podmínky, aby půjčku získali. Počty zadlužených lidí upadajících do spárů lichvářů neutěšeně rostly a bylo nezbytné něco podniknout.
Změnu přinesl až nový zákon o spotřebitelskému úvěru, který vešel v platnost před čtyřmi roky v prosinci roku 2016. Díky zpřísněným podmínkám a požadavkům nově kladené na poskytovatele nebankovních půjček jich z původních 50 tisících obdrželo licenci od České národní banky pouze něco málo přes sto společností.
Nový zákon o spotřebitelském úvěru přinesl spoustu pozitivních změn. Tisíce společností trh s půjčkami opustily z důvodu nesplnění přísných podmínky. Rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami se pomalu stírají. Vliv na to jistě má také fakt, že kontrolou činnosti obou segmentů půjček je Česká národní banka.
Lichva sice úplně nevymizela, ale stáhla se do ústraní, a je tak snáze postižitelná. Pozitivní v boji s lichvou je také rostoucí finanční gramotnost občanů. To však neznamená, že lichváři třou nouzi s bídou. Bohužel existuje stále velké množství lidí, kteří by kvůli půjčce doslova “upsali duši ďáblu”. A lichváři jim vychází vstříc a hledají praktiky, jak dál pokračovat ve své činnosti.
Mezi oblíbené praktiky novodobých lichvářů patří například podnikatelské půjčky. Zákon o spotřebitelských půjček se totiž vztahuje pouze na půjčky pro nepodnikající osoby. Lichváři tak dál nabízí předražené půjčky všem, kteří si kvůli půjčce vyřídí živnostenský list. A v rámci pravidel podnikatelský půjček je ochrana dlužníků minimální.
Solidní poskytovatelé nabízí nebankovní půjčky za podobných či dokonce stejných podmínek jako banky. Jakmile tedy poskytovatel půjčky nabízí půjčky na živnostenský list, s největší pravděpodobností půjde o lichvu.
Poskytovatele půjčky si přitom lze snadno ověřit a to přímo na stránkách České národní banky, která spravuje seznam nebankovních poskytovatelů půjček s licencí. Poskytovatele půjček bez licence rozhodně nelze považovat za solidní firmu a nebankovní půjčky od nich rozhodně nebrat.