Finance - knihy

Které knihy vám pomohou zvýšit finanční gramotnost?

21. 3. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Cítíte, že je čas konečně se hnout z místa s vašimi znalostmi v oblasti finanční gramotnosti, ale chybí vám pořádný impuls nebo jasný bod, kde začít? Nechce se vám už učit se nepříliš vydařenými životními zkušenostmi?

Neváhejte sáhnout po staré dobré knize! Umožní vám vstřebat potřebné informace ve vlastním tempu a rozšíří obzory, třeba pro další studium nebo praktické kroky.

A kterým kouskem konkrétně ozdobit noční stolek? Podívejte se na 2 + 4 tituly, které jsme pro vás vybrali ze současné nabídky a které dokazují, že finanční gramotnost a kniha mohou kráčet ruku v ruce velmi úspěšně.

Poznáváme peníze - Rozvíjejte finanční gramotnost nejmenších dětí

Možná ještě neumí pořádně ani do pěti počítat, ale základní principy nakládání s penězi mohou pochytit už teď. Ano, pro začátek uvádíme jeden odlehčenější titul pro nejmenší děti (zhruba od 4 let), jehož autorem je Gerry Bailey.

Pochopení esenciálních prvků světa financí usnadní zábavným způsobem jednoduché a názorné ilustrace, příběhy, fotografie nebo diagramy. Ať žije budování základů finanční gramotnosti od nejútlejšího věku!

Moje peníze - Rozvíjejte finanční gramotnost svých dětí

Pro trochu odrostlejší naděje vytvořil Gerry Bailey odbornější (ovšem neméně vtipnou a čtivou) publikaci, která vedle historie a úlohy peněz míří především na skutečný život a jeho běžné finanční aspekty. Přidanou hodnotou překladu je přizpůsobení textu reáliím České republiky.

Nastupující mladá generace tak dostává možnost zaujmout zdravý postoj k financím, na kterém bude stavět chování v této oblasti po zbytek života a načerpané základy finanční gramotnosti úspěšně aplikovat v každodenním životě.

Finance - knihy

Finanční gramotnost pro každého

A dostáváme se do českých autorských vod, a to konkrétně k Anně Doubkové a Karlu Tomkovi. Podařilo se jim srozumitelným způsobem popsat základní ekonomické pojmy a vztahy a aplikovat je na praktické životní situace.

Světlo světa tak spatřil materiál, který, jak název napovídá, poslouží široké veřejnosti k získání základů finanční gramotnosti.

Bohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne

Ve výčtu nejpovedenějších knih o finanční gramotnosti rozhodně nemůže chybět proslulý kontroverzní titul Bohatý táta, chudý táta od Roberta T. Kiyosakiho z roku 2000.

Autor klade na finanční gramotnost velký důraz a nabádá čtenáře k aktivnějšímu přístupu k životu a řízení vlastních financí. Radí jim, jak přimět peníze, aby pracovaly pro ně. Knihu lze směle označit za bibli začínajícich investorů, ale své si v této autobiografické sondě najdou úplně všichni.

Investování pro začátečníky

Výstižný název, opomíjené téma. Petr Syrový se ve své knize zaměřuje na neinvestory (ať už se věnují jakékoliv profesi) a vysvětluje, jak zbytečné je prodělávat tím, že peníze leží ladem.

Pokud si pořídíte tuto knihu, budete mít v ruce finanční gramotnost v kostce i ryze praktický nástroj pro úspěšný vstup do světa investování a první krůčky v této na první pohled příliš komplikované oblasti.

Myšlením k bohatství

A co vlastně to bohatství je? Podle Napoleona Hilla se nejedná vždy jen o velké množství peněz. Vedle zvyšování finanční gramotnosti tedy autor pomáhá vytříbit hodnotový systém a dělí se o 13 principů úspěchu. Bestseller napsaný v období velké hospodářské krize, kterého se prodalo víc než 30 milionů kopií, určitě stojí za přečtení, zamyšlení a aplikaci v běžném životě.

Přejeme příjemné čtení a naplněné chvíle věnované osobnímu rozvoji a zlepšování kvality života.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.

  • Mladý vyděšený pár prochází účty
    09. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
    Podvodné firmy lákají na zázračné investice: 7 tipů, jak nenaletět

    Zaručený výnos s nulovým rizikem? Příliš dobré, aby to byla pravda. Investičních podvodů v ČR přibývá a pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Od Ponziho schémat přešli ke kryptoměnám, falešným investičním fondům, podvodným e-mailům a reklamám s Elonem Muskem. Využívají přitom vaši nepozornost, důvěřivost nebo finanční tíseň. Jak poznáte podvodníky?

  • Revize smluv - žena se probírá štosem dokumentů
    05. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
    Dostaňte ze smluv maximum: poradíme, jak na roční revizi

    Každý rok vám berou z peněženky stovky až tisíce korun. Smlouvy, které roky leží v šuplíku a jsou pěkně zastaralé. Třeba havarijní pojištění 10 let starého auta, tarif na energie, který se tiše každý rok navyšuje, dům pojištěný na ceny z roku 2010 nebo drahý mobilní tarif. Když všechny smlouvy budete pravidelně aktualizovat, nebudete zbytečně přeplácet a získáte přesně ty produkty, které potřebujete. Chcete vědět, jak na to?