Blog
Osobní finance
Finance - knihy

Které knihy vám pomohou zvýšit finanční gramotnost?

21. března 2020|Monika Šaríková|

Cítíte, že je čas konečně se hnout z místa s vašimi znalostmi v oblasti finanční gramotnosti, ale chybí vám pořádný impuls nebo jasný bod, kde začít? Nechce se vám už učit se nepříliš vydařenými životními zkušenostmi?

Neváhejte sáhnout po staré dobré knize! Umožní vám vstřebat potřebné informace ve vlastním tempu a rozšíří obzory, třeba pro další studium nebo praktické kroky.

A kterým kouskem konkrétně ozdobit noční stolek? Podívejte se na 2 + 4 tituly, které jsme pro vás vybrali ze současné nabídky a které dokazují, že finanční gramotnost a kniha mohou kráčet ruku v ruce velmi úspěšně.

Poznáváme peníze - Rozvíjejte finanční gramotnost nejmenších dětí

Možná ještě neumí pořádně ani do pěti počítat, ale základní principy nakládání s penězi mohou pochytit už teď. Ano, pro začátek uvádíme jeden odlehčenější titul pro nejmenší děti (zhruba od 4 let), jehož autorem je Gerry Bailey.

Pochopení esenciálních prvků světa financí usnadní zábavným způsobem jednoduché a názorné ilustrace, příběhy, fotografie nebo diagramy. Ať žije budování základů finanční gramotnosti od nejútlejšího věku!

Moje peníze - Rozvíjejte finanční gramotnost svých dětí

Pro trochu odrostlejší naděje vytvořil Gerry Bailey odbornější (ovšem neméně vtipnou a čtivou) publikaci, která vedle historie a úlohy peněz míří především na skutečný život a jeho běžné finanční aspekty. Přidanou hodnotou překladu je přizpůsobení textu reáliím České republiky.

Nastupující mladá generace tak dostává možnost zaujmout zdravý postoj k financím, na kterém bude stavět chování v této oblasti po zbytek života a načerpané základy finanční gramotnosti úspěšně aplikovat v každodenním životě.

Finance - knihy

Finanční gramotnost pro každého

A dostáváme se do českých autorských vod, a to konkrétně k Anně Doubkové a Karlu Tomkovi. Podařilo se jim srozumitelným způsobem popsat základní ekonomické pojmy a vztahy a aplikovat je na praktické životní situace.

Světlo světa tak spatřil materiál, který, jak název napovídá, poslouží široké veřejnosti k získání základů finanční gramotnosti.

Bohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne

Ve výčtu nejpovedenějších knih o finanční gramotnosti rozhodně nemůže chybět proslulý kontroverzní titul Bohatý táta, chudý táta od Roberta T. Kiyosakiho z roku 2000.

Autor klade na finanční gramotnost velký důraz a nabádá čtenáře k aktivnějšímu přístupu k životu a řízení vlastních financí. Radí jim, jak přimět peníze, aby pracovaly pro ně. Knihu lze směle označit za bibli začínajícich investorů, ale své si v této autobiografické sondě najdou úplně všichni.

Investování pro začátečníky

Výstižný název, opomíjené téma. Petr Syrový se ve své knize zaměřuje na neinvestory (ať už se věnují jakékoliv profesi) a vysvětluje, jak zbytečné je prodělávat tím, že peníze leží ladem.

Pokud si pořídíte tuto knihu, budete mít v ruce finanční gramotnost v kostce i ryze praktický nástroj pro úspěšný vstup do světa investování a první krůčky v této na první pohled příliš komplikované oblasti.

Myšlením k bohatství

A co vlastně to bohatství je? Podle Napoleona Hilla se nejedná vždy jen o velké množství peněz. Vedle zvyšování finanční gramotnosti tedy autor pomáhá vytříbit hodnotový systém a dělí se o 13 principů úspěchu. Bestseller napsaný v období velké hospodářské krize, kterého se prodalo víc než 30 milionů kopií, určitě stojí za přečtení, zamyšlení a aplikaci v běžném životě.

Přejeme příjemné čtení a naplněné chvíle věnované osobnímu rozvoji a zlepšování kvality života.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).