nabourany-predek-auta

Kdy stačí k nehodě vyplnit záznam o nehodě a kdy volat policii?

Dojde-li k dopravní nehodě, mají její účastníci dvě možnosti. Mohou se dohodnout a vyplnit záznam o nehodě, nebo zavolat policii, která nehodu vyšetří a sepíše úřední záznam o nehodě. Víte, kdy jen nutné policii volat a kdy ne? Existují nějaká oficiální pravidla?

Volat policii není nutné už od roku 2009

Spousta lidí netuší, že policii není nutné volat ke každé dopravní nehodě. To platí zejména pro méně závažné nehody “ťukance” bez zranění a s menšími škodami pouze na majetku. Za určitých okolností tak lze policii z řešení nehody vynechat, což značně urychlí odstranění nehody, a pojišťovny si vystačí s podklady, které jim dodá pojištěný. Má to však pravidla.


K upravení povinnosti volat policii k dopravního nehodě došlo 1. ledna 2009 v rámci novely zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Dle této novely existují pevně definované výjimky, kdy není nezbytně nutné volat policii k nehodě. Hlavní výhoda spočívá v urychlení řešení nehod pro účastníky a úspory ve výdajích policie i lepší statistiky nehodovosti pro stát. Ten totiž neohlášené nehody logicky nikde neeviduje.

Kdy není nutné k nehodě volat policii a stačí jen vyplnit záznam o dopravní nehodě

Dle výše uvedeného zákona není nezbytné volat policii k takové nehodě, při které nebyl zraněn žádný člověk, a výše vzniklé nehody nepřesáhne zhruba 100 000 korun. Pokud si člověk není u výše škody jistý, je rozumné policii zavolat. To platí také v případě, kdy se účastníci nejsou schopni dohodnout na tom, kdo nehodu zavinil.

Policii ČR není nutné volat k dopravní nehodě pouze tehdy, pokud:

 • Při nehodě nedošlo ke zranění či dokonce usmrcení žádné osoby,

 • při nehodě nebyla poškozena žádná část pozemní komunikace (dopravní značky, svodidla, patníky, obrubník apod.),

 • odhadovaná škoda na každém vozidle přesahuje 100 000 korun,

 • jsou účastníci nehody schopni obnovit plynulý provoz co nejdříve,

 • se všichni účastníci nehody dohodnou na zavinění nehody bez jakékoliv pochybnosti,

 • je o nehodě na místě sepsán záznam o dopravní nehodě obsahující všechny náležitosti,

 • s obsahem záznamu o nehodě souhlasí oba účastníci a souhlas stvrdí podpisem.

V ideálním případě je doporučeno k sepsání záznamu o nehodě použít celoevropsky uznávaný formulář. Není však povinností řidičů jej mít v autě. K zápisu postačí i obyčejný papír. Záznam o nehodě však musí obsahovat všechny podstatné údaje. Předtištěný formulář má tu výhodu, že účastníkům jasně sděluje, jaké konkrétní informace mají účastníci vyplnit, zatímco zapomenout vyplnit důležité údaje bez pomoci předtištěného formuláře je běžné.

Podoba záznamu je jednotná v rámci celé Evropy. Tiskopisy formulářů záznamu o nehodě by měly být k dispozici na všech pobočkách pojišťoven. Tiskopis je vhodnější, protože je propisovací, a není tudíž tak stejný text psát dvakrát - pro viníka a poškozeného. Jinak si lze formulář stáhnout na webových stránkách ministerstva vnitra.

Stručný návod, jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě

Formulář záznamu o dopravní nehodě je poměrně jednoduchý. Obsahuje tři části - společnou pro viníka i poškozenou, modrou pro viníka a žlutou pro poškozeného. Jednotlivé body jsou očíslované, je tedy vhodné je vyplňovat postupně.

 1. Datum dopravní nehody

 2. Místo dopravní nehody - co nejpřesnější popis místa jako takového, nestačí pouze adresa

 3. Zranění - pokud případ nešetří policie, vyznačte “NE”

 4. Škoda na jiném majetku než vozidlech účastníků - pokud případ nešetří policie, vyznačte “NE”

 5. Svědci dopravní nehody - jméno a příjmení, adresa, kontakty

 6. Osobní údaje o pojištěném (viníkovi) a poškozeném

 7. Údaje o vozidlech viníka a poškozeného

 8. Údaje o pojišťovně viníka - pojišťovny, která bude vyplácet pojistné plnění poškozenému

 9. Údaje o řidiči

 10. Body střetu - na obrázku je nutné vyznačit místa, kde se vozidla střetla

 11. Stručný popis viditelných poškození - např. prasklé přední sklo, promáčklé levé přední dveře, prasklý nárazník

 12. Zaškrtněte odpovídají pole

 13. Schematické zakreslení nehody

 14. Poznámky - vhodné doplnit, že jste pořídili fotodokumentaci nehody, zdůraznit viníka apod.

 15. Podpisy viníka a poškozeného - před podpisem celý záznam znovu důkladně zkontrolujte

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.