nabourany-predek-auta

Kdy stačí k nehodě vyplnit záznam o nehodě a kdy volat policii?

Dojde-li k dopravní nehodě, mají její účastníci dvě možnosti. Mohou se dohodnout a vyplnit záznam o nehodě, nebo zavolat policii, která nehodu vyšetří a sepíše úřední záznam o nehodě. Víte, kdy jen nutné policii volat a kdy ne? Existují nějaká oficiální pravidla?

Volat policii není nutné už od roku 2009

Spousta lidí netuší, že policii není nutné volat ke každé dopravní nehodě. To platí zejména pro méně závažné nehody “ťukance” bez zranění a s menšími škodami pouze na majetku. Za určitých okolností tak lze policii z řešení nehody vynechat, což značně urychlí odstranění nehody, a pojišťovny si vystačí s podklady, které jim dodá pojištěný. Má to však pravidla.


K upravení povinnosti volat policii k dopravního nehodě došlo 1. ledna 2009 v rámci novely zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Dle této novely existují pevně definované výjimky, kdy není nezbytně nutné volat policii k nehodě. Hlavní výhoda spočívá v urychlení řešení nehod pro účastníky a úspory ve výdajích policie i lepší statistiky nehodovosti pro stát. Ten totiž neohlášené nehody logicky nikde neeviduje.

Kdy není nutné k nehodě volat policii a stačí jen vyplnit záznam o dopravní nehodě

Dle výše uvedeného zákona není nezbytné volat policii k takové nehodě, při které nebyl zraněn žádný člověk, a výše vzniklé nehody nepřesáhne zhruba 100 000 korun. Pokud si člověk není u výše škody jistý, je rozumné policii zavolat. To platí také v případě, kdy se účastníci nejsou schopni dohodnout na tom, kdo nehodu zavinil.

Policii ČR není nutné volat k dopravní nehodě pouze tehdy, pokud:

 • Při nehodě nedošlo ke zranění či dokonce usmrcení žádné osoby,

 • při nehodě nebyla poškozena žádná část pozemní komunikace (dopravní značky, svodidla, patníky, obrubník apod.),

 • odhadovaná škoda na každém vozidle přesahuje 100 000 korun,

 • jsou účastníci nehody schopni obnovit plynulý provoz co nejdříve,

 • se všichni účastníci nehody dohodnou na zavinění nehody bez jakékoliv pochybnosti,

 • je o nehodě na místě sepsán záznam o dopravní nehodě obsahující všechny náležitosti,

 • s obsahem záznamu o nehodě souhlasí oba účastníci a souhlas stvrdí podpisem.

V ideálním případě je doporučeno k sepsání záznamu o nehodě použít celoevropsky uznávaný formulář. Není však povinností řidičů jej mít v autě. K zápisu postačí i obyčejný papír. Záznam o nehodě však musí obsahovat všechny podstatné údaje. Předtištěný formulář má tu výhodu, že účastníkům jasně sděluje, jaké konkrétní informace mají účastníci vyplnit, zatímco zapomenout vyplnit důležité údaje bez pomoci předtištěného formuláře je běžné.

Podoba záznamu je jednotná v rámci celé Evropy. Tiskopisy formulářů záznamu o nehodě by měly být k dispozici na všech pobočkách pojišťoven. Tiskopis je vhodnější, protože je propisovací, a není tudíž tak stejný text psát dvakrát - pro viníka a poškozeného. Jinak si lze formulář stáhnout na webových stránkách ministerstva vnitra.

Stručný návod, jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě

Formulář záznamu o dopravní nehodě je poměrně jednoduchý. Obsahuje tři části - společnou pro viníka i poškozenou, modrou pro viníka a žlutou pro poškozeného. Jednotlivé body jsou očíslované, je tedy vhodné je vyplňovat postupně.

 1. Datum dopravní nehody

 2. Místo dopravní nehody - co nejpřesnější popis místa jako takového, nestačí pouze adresa

 3. Zranění - pokud případ nešetří policie, vyznačte “NE”

 4. Škoda na jiném majetku než vozidlech účastníků - pokud případ nešetří policie, vyznačte “NE”

 5. Svědci dopravní nehody - jméno a příjmení, adresa, kontakty

 6. Osobní údaje o pojištěném (viníkovi) a poškozeném

 7. Údaje o vozidlech viníka a poškozeného

 8. Údaje o pojišťovně viníka - pojišťovny, která bude vyplácet pojistné plnění poškozenému

 9. Údaje o řidiči

 10. Body střetu - na obrázku je nutné vyznačit místa, kde se vozidla střetla

 11. Stručný popis viditelných poškození - např. prasklé přední sklo, promáčklé levé přední dveře, prasklý nárazník

 12. Zaškrtněte odpovídají pole

 13. Schematické zakreslení nehody

 14. Poznámky - vhodné doplnit, že jste pořídili fotodokumentaci nehody, zdůraznit viníka apod.

 15. Podpisy viníka a poškozeného - před podpisem celý záznam znovu důkladně zkontrolujte

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?