Blog
Pojištění vozu
Zraněná žena na silnici

K největší dopravní nehodě v ČR došlo před 12 lety

02. listopadu 2020|Monika Šaríková|

Nehody se stávají a bohužel k nim nevyhnutelně dochází každý den. Denně jsou na českých silnicích evidovány stovky, méně či více, vážných dopravních nehod. Některé končí tragicky, jindy se však i vážně vyhlížející nehoda obejde bez úmrtí. Do druhé skupiny spadá největší česká nehoda v historii, při níž se srazilo 231 aut. Nikdo jako zázrakem nezahynul.

Při největší české nehodě na D1 nezemřel ani jeden člověk

O velkém “štěstí” v neštěstí mohly 20. března 2008 hovořit posádky všech 231 vozidel, které se srazily dopoledne před 10 hodinou na nejfrekventovanější české dálnici D1 u Jihlavy mezi 91. a 134. kilometrem. Na dlouhé hodiny zde uvízlo na 20 tisíc osob. K otevření uzavřené části dálnice došlo až po 17 hodinách.

Spousta řidičů nestihla na náhlou změnu počasí reagovat správným způsobem a někteří řidiči bohužel zpanikařili. Výsledkem byla srážka 231 aut s celkovou škodou ve výši kolem 30 milionů korun. Jako zázrakem nedošlo k žádné ztrátě na lidských životech. Vážně zraněno bylo 6 osob a lehce 24. K největším škodám došlo “pouze” na majetku účastníků.

Spočítat ceny povinného ručení

Tragicky vyhlížející nehodu tehdy médiím popsala řidička, která měla štěstí a v době přeháňky zůstala stát kousek před nehodou. „Nedá se dohlédnout ani jednoho konce nehody. Jsou tu vrtulníky záchranářů, hasiči, policie, rozbitá nákladní i osobní auta... Mezi auty nejde projít, lidé je přelézají. Nikdy jsem nic takového neviděla.”

Za hromadnou dopravní nehodu nemohla pouze bílá tma

Hlavní příčinou hromadné nehody stovek aut byla především náhlá sněhová přeháňka, která vyvolala tzv. bílou tmu. Během chvilky nebylo na D1 vidět ani na krok. Srážka aut se za takových povětrnostních podmínek dala očekávat. Nebýt však zároveň lidského faktoru, nehoda by zdaleka nedosahovala tak vysokých čísel.

Policie nakonec hromadnou nehodu rozdělila na 93 menších nehod s tím, že na vině se podílela také nepřiměřeně vysoká rychlost a nedostatečná vzdálenost mezi vozidly. Za viníky největší české dopravní nehody bylo nakonec označeno 8 osob, z nich obviněn byl pouze jeden řidič, který předjížděl sypače. Ačkoliv byl uznán vinným, soud nakonec upustil od trestu s ohledem na všechny okolnosti vzniku kolize.

5 největších dopravních nehod na světě

Tato dosud největší česká dopravní nehoda se s číslem 231 vozidel dostala do žebříčku největších světových dopravních nehod, kde se “umístila” na 3. místě.

Největší hromadné dopravní nehody na světě:

  1. Sao Paulo (Brazílie) - více než 300 vozidel, 1 oběť na životě, nehoda se stala 15. září 2011.

  2. Braunschweig (Německo) - 259 vozidel, nehoda se stala 19. července 2007.

  3. Vysočina (ČR) - 231 vozidel, nehoda se stala 20. března 2008.

  4. Los Angeles (USA) - 216 vozidel, nehoda se stala 3. listopadu 2002.

  5. Mobile (USA) - 200 vozidel, nehod se stala 20. března 1995.

Statistiky dopravních nehod v ČR hlásí ročně stovky smrtelných dopravních nehod

Každý den je v Česku nahlášeno více než dvě stě, měsíčně tisíce a ročně i více než sto tisíc dopravních nehod se ztrátami nejen na majetku, ale také na životech.

Podíváme-li se například na předešlý rok 2019, čísla jsou neúprosná. Hlášeno bylo celkem 102 220 nehod, při kterých zemřelo 532 osob. Letos na českých silnicích zahynulo již 378 lidí (ke dni 13. října 2020). Každý den tedy následkem úrazu při tragické dopravní nehodě tedy zemře nejméně jeden člověk.

Přitom by stačilo, kdyby lidé dodržovali pravidla silničního provozu a věnovali se řízení, a vážných dopravních nehod by ubylo. K nejčastějším příčinám nehod totiž patří nepřiměřeně vysoká rychlost, nedání přednosti v jízdě, nesprávné předjíždění a bohužel i jízda pod vlivem alkoholu.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).