Blog
Pojištění vozu
Kalkulačka s klíčky od auta

Jaké existují druhy leasingu?

16. prosince 2020|Jana Březinová|

Leasing je oblíbenou formou financování nového vozidla, ale ve firmách se často využívá také na nákup strojů. Jaké druhy leasingu existují a na jakém principu fungují?

Co je to leasing?

V článku se budeme věnovat výhradně leasingu, který se využívá pro nákup nového auta, a to jak pro firemní, tak pro soukromé účely. Leasing funguje v podstatě jako dlouhodobý pronájem, ale konkrétní podmínky se liší právě podle jeho druhu. Rozlišujeme:

  • finanční leasing,

  • operativní leasing,

  • zpětný leasing.

Mám zájem o půjčku

Finanční leasing –⁠ na konci splácení se stanete majitelem vozu

Pokud si pořídíte auto na finanční leasing, budete hradit pravidelné měsíční splátky leasingové společnosti, která je majitelem vozidla. Až po uhrazení poslední splátky přejde vlastnictví vozu na vás. Předem však víte, kolik splátek vás čeká –⁠ tedy jakou částku za auto nakonec zaplatíte.

Před první splátkou musíte uhradit tzv. akontaci –⁠ jednorázovou splátku v řádech desítek tisíc korun. Finanční leasing je oblíbenou formou financování vozu, protože leasingové společnosti nabízí ve spolupráci s automobilkami zajímavé benefity.

Součástí finančního leasingu nejsou opravy a servis

Na rozdíl od operativního leasingu se u toho finančního musíte postarat o údržbu vozidla vy sami. V rámci smlouvy máte obvykle pokryto jen povinné ručení a havarijní pojištění, pokud se ale vůz porouchá, musíte opravu zaplatit ze svého. Stejně tak pravidelný servis.

Nevýhodou finančního leasingu je také to, že auto zůstává až do poslední splátky majetkem leasingové společnosti. Proto si vybírejte poskytovatele opravdu obezřetně. Kdyby náhodou zkrachoval, o auto můžete přijít, i kdyby vám chyběla doplatit poslední splátka.

Operativní leasing –⁠ nemusíte se o nic starat

Operativní leasing se stává pro svoji pohodlnost oblíbený nejen u firemních klientů, ale také u domácností. S operativním leasingem si auto jen dlouhodobě pronajímáte, nikdy se nestanete jeho majiteli. Pouze výjimečně si můžete tuto variantu dohodnout, ale nikdy nevíte předem, za jakou částku vám společnost nabídne auto k odkupu.

Leasingová společnost se stará prakticky o všechno –⁠ nejen o pojištění vozidla, ale také o servis a opravy. Pokud by bylo vozidlo nepojízdné, ihned dostanete k dispozici jiné auto. Za tuto službu platíte leasingové společnosti měsíční platby.

Na jedno auto se operativní leasing uzavírá obvykle na 2–⁠5 let. Po uplynutí této doby se nestanete majitelem vozidla, ale leasingová společnost vám nabídne novou smlouvu na nový vůz. Máte tak k dispozici stále nové auto a nemusíte se o nic starat, ale za toto pohodlí si samozřejmě musíte připlatit.

Pozor na vrácení vozidla leasingové společnosti

Ačkoliv se ze základních informací o operativním leasingu může zdát, že si s autem můžete dělat, co chcete, není tomu tak. Součástí smlouvy o operativním leasingu bývají mnohá omezení –⁠ například roční nájezd kilometrů, kdo může auto řídit apod.

Pozor si dejte také při vrácení vozidla. Pokud jste auto poškodili víc, než je obvyklé (např. zakouřený interiér), může vám leasingová společnost napařit tučnou pokutu. „S běžným opotřebením se počítá a zákazník je s podmínkami užívání vozu předem seznámen. Zákazník zpravidla platí za větší než běžné poškození,“ říká Kateřina Jouglíčková ze společnosti Kia pro idnes.cz.

Zpětný leasing vás zachrání, když potřebujete peníze

Jestliže už auto vlastníte a potřebovali byste s ním jezdit, ale zároveň mít okamžitě k dispozici peníze, můžete se porozhlédnout po možnosti zpětného leasingu. Ten většinou využívají firmy, ale existují i nabídky pro domácnosti. Auto nabídnete ke zpětnému odkupu –⁠ majitelem se stane leasingová společnost a vy ho budete splácet v měsíčních splátkách.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).