Blog
Energie
Mince u plynu

Jaká je cena plynu za m3? Získejte porovnání cen plynu

04. listopadu 2020|Jana Březinová|

Cena plynu za m3 v průběhu letošního roku spíše klesala. Vývoj velkoobchodních cen na burze v první půlce roku pozitivně ovlivnila pandemie koronaviru, ve druhé polovině roku je ale situace přesně opačná. Podívejte se na porovnání cen plynu.

Z čeho se skládá cena zemního plynu?

Ve svém vyúčtování najdete dvě části ceny plynu – první složka, tzv. regulovaná část ceny zemního plynu, je pevná pro všechny dodavatele. Na faktuře ji najdete především jako poplatky za distribuci a činnost operátora trhu. Regulovaná cena plynu se mění vždy na začátku roku na celý kalendářní rok. Pro rok 2020 určil Energetický regulační úřad ceny zemního plynu nepatrně vyšší, v průměru o 0,53 %, ale konkrétní navýšení se liší pro jednotlivé distribuční oblasti. K největšímu nárůstu došlo v Praze.

Spočítat ceny plynu

Druhá část ceny zemního plynu tvoří tržní cena, kterou si určuje každý dodavatel individuálně. V první řadě vychází z ceny zemního plynu na burze, ale promítá se do ní také marže a poplatky každého dodavatele. Na faktuře ji najdete jako cenu za kilowatthodinu a fixní měsíční poplatky.

COVID-19 změnil cenu plynu za m3

Pokud bychom se podívali na porovnání cen plynu na začátku tohoto roku s rokem 2019, došlo k výraznému propadu velkoobchodních cen. Na vině byla zejména teplá zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu z USA, který se dováží do Evropy. Proto již někteří dodavatelé přistoupili na začátku roku 2020 ke zlevňování. Pak ale do situace zasáhla ještě pandemie koronaviru.

2. dubna 2020 cena zemního plynu na burze poklesla na minimum až k 1,55 USD/MMBtu. Hned poté se ode dna zase odrazila a přes léto se vyvíjela velmi nestabilně. Od poloviny srpna se však ubírá přesně opačným směrem, než tomu bylo na jaře. V polovině října dosáhla až k 2,88 USD/MMBtu, což znamená oproti dubnovému minimu nárůst o 85 procent. Velkoobchodní cena zemního plynu se tak opět dostala na úroveň cen ze začátku roku 2019.

Jak se ke změnám cen plynu staví dodavatelé?

Ceny zemního plynu na burze poklesly v první polovině roku opravdu výrazně, a to by se mělo promítnout i do ceníků dodavatelů. Když se podíváme na největší dodavatele plynu v České republice, zjistíme, že ke zlevňování přistoupili z velkých hráčů zatím jen ČEZ a Innogy.

„Máme pro naše zákazníky i celou Českou republiku dobrou zprávu. Ceny elektřiny i plynu na burzách během epidemie COVID klesly a nám se je pro naše zákazníky podařilo nakoupit výhodněji. Plníme tak svůj slib, že pokud ceny na burzách vydrží níže delší dobu, budou z toho mít prospěch i naší zákazníci,“ uvedl k novému ceníku společnosti ČEZ Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie. V průměru u produktu Plyn na dobu neurčitou klesly ceny o 11 %, a to s platností od 1. října. Zákazníci se nižší ceny plynu za m3 dočkají automaticky, pro změnu nemusí nic dělat.

Od stejného data změnila ceník plynu také společnost Innogy. K největšímu poklesu ceny plynu došlo u nejmenší spotřeby do 1890 kWh/rok, a to o 0,087 Kč/kWh. Další velcí dodavatelé zemního plynu, jako je E.ON nebo Pražská plynárenská, své ceníky měnili naposledy na začátku roku 2020, a tak do nich jarní pokles cen během první vlny pandemie zatím nepromítli. Zjistěte, kteří dodavatelé nabízí nejlevnější plyn a udělejte si porovnání cen plynu.

Jak si přepočítat cenu plynu za m3?

Když si chcete udělat porovnání cen plynu, není jednoduché vyznat se v rozdílných jednotkách. Zatímco dříve byla ve faktuře dodavatele udávána cena plynu za m3, od roku 2001 se užívá energetická jednotka kilowatthodina (kWh) nebo megawatthodina (MWh).

Přepočet metrů krychlových na kilowatthodiny není jednoznačný, protože záleží na tlaku, teplotě a kvalitě zemního plynu. Přibližně odpovídá 1 m3 asi 10,55 kWh plynu.

Na velkoobchodní burze se množství plynu uvádí v jednotce MMBtu – million British thermal units (milion britských tepelných jednotek). 1 MMBtu odpovídá přibližně 1,055 GJ, což je ekvivalentem 28,26 m3 za dané teploty a tlaku.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).