Pneumatiky

Jak správně skladovat pneumatiky? Důležitá je teplota, poloha i vlhkost

2. 2. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Životnost pneumatik výrazně ovlivňuje jejich skladování. Některým svědčí uskladnění na výšku, jiným zase zavěšení. Významnou roli hraje také prostor, v němž pneu skladujete. Gumy nemají rády vysoké teploty, slunce ani vlhkost. Že je to věda? Tak trochu. Následující článek vám v tom ale udělá jasno.

Pneu do sklepa ani kufru nepatří

„Jsou to jenom pneumatiky, co by se jim tak asi mohlo stát?“ Častý výrok motoristů, kteří správné skladování pneumatik nijak neřeší. V tom lepším případě je uloží do sklepa, v tom horším vozí s sebou v kufru. Nesprávným skladováním se ale pneumatiky dříve či později poškodí a je potřeba je vyměnit za nové. Abyste nemuseli podobnou situaci řešit, poradíme, jak skladovat pneumatiky tak, aby vydržely co nejdéle.

Ideální jsou dvě sady disků a pneumatik

Spousta motoristů používá jen jednu sadu ráfků, na nichž na začátku každé sezóny mění sady pneumatik, což není úplně ideální. Přezouvání je v tomhle případě poměrně nákladné a během samotného procesu dochází k namáhání patek pneumatik, což může zkrátit jejich životnost. Mnohem lepší je pořídit dvě kompletní sady disků a pneumatik – jednu pro zimní a druhou pro letní sezónu.

 • Pamatujte: Způsoby, jak uskladnit pneumatiky se liší podle toho, zda jde o pneu bez disků nebo na discích (viz níže)!


I pneumatiky si zaslouží wellness

Pokud chcete, aby vám pneumatiky vydržely ne jednu, ale několik sezón, po jejich sundání jim dopřejte alespoň základní hygienu. Stačí je omýt, a jestliže chcete být extra důslední, zbavte dezén kamínků a štěrku. Pokud si necháváte pneu přezouvat v moderním autoservise, je pravděpodobné, že bude vybaven speciální myčkou pneumatik, která tuhle nevděčnou, avšak nezbytnou práci, udělá za vás.

Pneumatiky bez disků vs. pneumatiky na discích

V případě, že hodláte uskladnit pneumatiky bez disků, neklaďte je na sebe a už vůbec je nezavěšujte. Jednoduše je postavte na výšku a každý měsíc jimi pootočte, aby stály na zemi jinou částí běhounu. Pokud máte pneumatiky na discích, zavěste je na háky nebo naskládejte na sebe. Opět je každý měsíc pootočte. To proto, aby se střídalo jejich zatížení.

 • Náš tip: Abyste nemuseli složitě dohledávat, na které kolo konkrétní pneumatika patří, stačí si je označit křídou/nálepkou s obligátními popisky PP, PZ, LP a LZ.


Pneumatiky

Sluneční záření gumám nesvědčí

Pneumatiky prošly nezbytnou očistou a vy teď víte, jakým způsobem je ukládat. O tom, jaká bude jejich kondice na začátku další sezóny, ale rozhodují i další faktory. Jedním z nich je sluneční záření, které se na stárnutí pneumatik podepisuje zdaleka nejvíce. Pokud budou pneumatiky dlouhodobě vystavené slunci, ztvrdnou a na jejich plášti se mohou objevit drobné prasklinky. Proto očištěné pneu ukládejte na tmavé místo bez přístupu světla.

Chladné a suché místo je ideální

Kvalitu a životnost pneumatik ovlivňuje také teplota a vlhkost vzduchu. Vždy byste měli pneu ukládat na chladné a suché místo, kde se teplota pohybuje okolo optimálních 15 °C. K pneumatikám by se neměl dostat sníh ani déšť a také agresivní látky (např. ředidla, syntetické barvy, kanystry s benzínem nebo olejem apod.).

Gumy zkontrolujte dřív, než vyrazíte do pneuservisu

Je čas přezout? Nenechávejte tenhle proces na poslední chvíli, ale začnete ho řešit s dostatečným časovým předstihem. Nejen, že bývá před zimní/letní sezónou v pneuservisech plno, také si zajistíte rezervu na objednání případných nových gum. Pokud na sobě totiž mají pneumatiky drobné trhliny, znamená to, že jsou na konci své životnosti a je na čase je vyměnit. A to bez ohledu na hloubku dezénu.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?