Pneumatiky

Jak správně skladovat pneumatiky? Důležitá je teplota, poloha i vlhkost

2. 2. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Životnost pneumatik výrazně ovlivňuje jejich skladování. Některým svědčí uskladnění na výšku, jiným zase zavěšení. Významnou roli hraje také prostor, v němž pneu skladujete. Gumy nemají rády vysoké teploty, slunce ani vlhkost. Že je to věda? Tak trochu. Následující článek vám v tom ale udělá jasno.

Pneu do sklepa ani kufru nepatří

„Jsou to jenom pneumatiky, co by se jim tak asi mohlo stát?“ Častý výrok motoristů, kteří správné skladování pneumatik nijak neřeší. V tom lepším případě je uloží do sklepa, v tom horším vozí s sebou v kufru. Nesprávným skladováním se ale pneumatiky dříve či později poškodí a je potřeba je vyměnit za nové. Abyste nemuseli podobnou situaci řešit, poradíme, jak skladovat pneumatiky tak, aby vydržely co nejdéle.

Ideální jsou dvě sady disků a pneumatik

Spousta motoristů používá jen jednu sadu ráfků, na nichž na začátku každé sezóny mění sady pneumatik, což není úplně ideální. Přezouvání je v tomhle případě poměrně nákladné a během samotného procesu dochází k namáhání patek pneumatik, což může zkrátit jejich životnost. Mnohem lepší je pořídit dvě kompletní sady disků a pneumatik – jednu pro zimní a druhou pro letní sezónu.

 • Pamatujte: Způsoby, jak uskladnit pneumatiky se liší podle toho, zda jde o pneu bez disků nebo na discích (viz níže)!


I pneumatiky si zaslouží wellness

Pokud chcete, aby vám pneumatiky vydržely ne jednu, ale několik sezón, po jejich sundání jim dopřejte alespoň základní hygienu. Stačí je omýt, a jestliže chcete být extra důslední, zbavte dezén kamínků a štěrku. Pokud si necháváte pneu přezouvat v moderním autoservise, je pravděpodobné, že bude vybaven speciální myčkou pneumatik, která tuhle nevděčnou, avšak nezbytnou práci, udělá za vás.

Pneumatiky bez disků vs. pneumatiky na discích

V případě, že hodláte uskladnit pneumatiky bez disků, neklaďte je na sebe a už vůbec je nezavěšujte. Jednoduše je postavte na výšku a každý měsíc jimi pootočte, aby stály na zemi jinou částí běhounu. Pokud máte pneumatiky na discích, zavěste je na háky nebo naskládejte na sebe. Opět je každý měsíc pootočte. To proto, aby se střídalo jejich zatížení.

 • Náš tip: Abyste nemuseli složitě dohledávat, na které kolo konkrétní pneumatika patří, stačí si je označit křídou/nálepkou s obligátními popisky PP, PZ, LP a LZ.


Pneumatiky

Sluneční záření gumám nesvědčí

Pneumatiky prošly nezbytnou očistou a vy teď víte, jakým způsobem je ukládat. O tom, jaká bude jejich kondice na začátku další sezóny, ale rozhodují i další faktory. Jedním z nich je sluneční záření, které se na stárnutí pneumatik podepisuje zdaleka nejvíce. Pokud budou pneumatiky dlouhodobě vystavené slunci, ztvrdnou a na jejich plášti se mohou objevit drobné prasklinky. Proto očištěné pneu ukládejte na tmavé místo bez přístupu světla.

Chladné a suché místo je ideální

Kvalitu a životnost pneumatik ovlivňuje také teplota a vlhkost vzduchu. Vždy byste měli pneu ukládat na chladné a suché místo, kde se teplota pohybuje okolo optimálních 15 °C. K pneumatikám by se neměl dostat sníh ani déšť a také agresivní látky (např. ředidla, syntetické barvy, kanystry s benzínem nebo olejem apod.).

Gumy zkontrolujte dřív, než vyrazíte do pneuservisu

Je čas přezout? Nenechávejte tenhle proces na poslední chvíli, ale začnete ho řešit s dostatečným časovým předstihem. Nejen, že bývá před zimní/letní sezónou v pneuservisech plno, také si zajistíte rezervu na objednání případných nových gum. Pokud na sobě totiž mají pneumatiky drobné trhliny, znamená to, že jsou na konci své životnosti a je na čase je vyměnit. A to bez ohledu na hloubku dezénu.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?