Blog
Pojištění vozu
Pneumatiky

Jak správně skladovat pneumatiky? Důležitá je teplota, poloha i vlhkost

02. února 2020|Monika Šaríková|

Životnost pneumatik výrazně ovlivňuje jejich skladování. Některým svědčí uskladnění na výšku, jiným zase zavěšení. Významnou roli hraje také prostor, v němž pneu skladujete. Gumy nemají rády vysoké teploty, slunce ani vlhkost. Že je to věda? Tak trochu. Následující článek vám v tom ale udělá jasno.

Pneu do sklepa ani kufru nepatří

„Jsou to jenom pneumatiky, co by se jim tak asi mohlo stát?“ Častý výrok motoristů, kteří správné skladování pneumatik nijak neřeší. V tom lepším případě je uloží do sklepa, v tom horším vozí s sebou v kufru. Nesprávným skladováním se ale pneumatiky dříve či později poškodí a je potřeba je vyměnit za nové. Abyste nemuseli podobnou situaci řešit, poradíme, jak skladovat pneumatiky tak, aby vydržely co nejdéle.

Ideální jsou dvě sady disků a pneumatik

Spousta motoristů používá jen jednu sadu ráfků, na nichž na začátku každé sezóny mění sady pneumatik, což není úplně ideální. Přezouvání je v tomhle případě poměrně nákladné a během samotného procesu dochází k namáhání patek pneumatik, což může zkrátit jejich životnost. Mnohem lepší je pořídit dvě kompletní sady disků a pneumatik – jednu pro zimní a druhou pro letní sezónu.

  • Pamatujte: Způsoby, jak uskladnit pneumatiky se liší podle toho, zda jde o pneu bez disků nebo na discích (viz níže)!


I pneumatiky si zaslouží wellness

Pokud chcete, aby vám pneumatiky vydržely ne jednu, ale několik sezón, po jejich sundání jim dopřejte alespoň základní hygienu. Stačí je omýt, a jestliže chcete být extra důslední, zbavte dezén kamínků a štěrku. Pokud si necháváte pneu přezouvat v moderním autoservise, je pravděpodobné, že bude vybaven speciální myčkou pneumatik, která tuhle nevděčnou, avšak nezbytnou práci, udělá za vás.

Pneumatiky bez disků vs. pneumatiky na discích

V případě, že hodláte uskladnit pneumatiky bez disků, neklaďte je na sebe a už vůbec je nezavěšujte. Jednoduše je postavte na výšku a každý měsíc jimi pootočte, aby stály na zemi jinou částí běhounu. Pokud máte pneumatiky na discích, zavěste je na háky nebo naskládejte na sebe. Opět je každý měsíc pootočte. To proto, aby se střídalo jejich zatížení.

  • Náš tip: Abyste nemuseli složitě dohledávat, na které kolo konkrétní pneumatika patří, stačí si je označit křídou/nálepkou s obligátními popisky PP, PZ, LP a LZ.


Pneumatiky

Sluneční záření gumám nesvědčí

Pneumatiky prošly nezbytnou očistou a vy teď víte, jakým způsobem je ukládat. O tom, jaká bude jejich kondice na začátku další sezóny, ale rozhodují i další faktory. Jedním z nich je sluneční záření, které se na stárnutí pneumatik podepisuje zdaleka nejvíce. Pokud budou pneumatiky dlouhodobě vystavené slunci, ztvrdnou a na jejich plášti se mohou objevit drobné prasklinky. Proto očištěné pneu ukládejte na tmavé místo bez přístupu světla.

Chladné a suché místo je ideální

Kvalitu a životnost pneumatik ovlivňuje také teplota a vlhkost vzduchu. Vždy byste měli pneu ukládat na chladné a suché místo, kde se teplota pohybuje okolo optimálních 15 °C. K pneumatikám by se neměl dostat sníh ani déšť a také agresivní látky (např. ředidla, syntetické barvy, kanystry s benzínem nebo olejem apod.).

Gumy zkontrolujte dřív, než vyrazíte do pneuservisu

Je čas přezout? Nenechávejte tenhle proces na poslední chvíli, ale začnete ho řešit s dostatečným časovým předstihem. Nejen, že bývá před zimní/letní sezónou v pneuservisech plno, také si zajistíte rezervu na objednání případných nových gum. Pokud na sobě totiž mají pneumatiky drobné trhliny, znamená to, že jsou na konci své životnosti a je na čase je vyměnit. A to bez ohledu na hloubku dezénu.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).