Pneumatiky

Jak správně skladovat pneumatiky? Důležitá je teplota, poloha i vlhkost

2. 2. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Životnost pneumatik výrazně ovlivňuje jejich skladování. Některým svědčí uskladnění na výšku, jiným zase zavěšení. Významnou roli hraje také prostor, v němž pneu skladujete. Gumy nemají rády vysoké teploty, slunce ani vlhkost. Že je to věda? Tak trochu. Následující článek vám v tom ale udělá jasno.

Pneu do sklepa ani kufru nepatří

„Jsou to jenom pneumatiky, co by se jim tak asi mohlo stát?“ Častý výrok motoristů, kteří správné skladování pneumatik nijak neřeší. V tom lepším případě je uloží do sklepa, v tom horším vozí s sebou v kufru. Nesprávným skladováním se ale pneumatiky dříve či později poškodí a je potřeba je vyměnit za nové. Abyste nemuseli podobnou situaci řešit, poradíme, jak skladovat pneumatiky tak, aby vydržely co nejdéle.

Ideální jsou dvě sady disků a pneumatik

Spousta motoristů používá jen jednu sadu ráfků, na nichž na začátku každé sezóny mění sady pneumatik, což není úplně ideální. Přezouvání je v tomhle případě poměrně nákladné a během samotného procesu dochází k namáhání patek pneumatik, což může zkrátit jejich životnost. Mnohem lepší je pořídit dvě kompletní sady disků a pneumatik – jednu pro zimní a druhou pro letní sezónu.

  • Pamatujte: Způsoby, jak uskladnit pneumatiky se liší podle toho, zda jde o pneu bez disků nebo na discích (viz níže)!


I pneumatiky si zaslouží wellness

Pokud chcete, aby vám pneumatiky vydržely ne jednu, ale několik sezón, po jejich sundání jim dopřejte alespoň základní hygienu. Stačí je omýt, a jestliže chcete být extra důslední, zbavte dezén kamínků a štěrku. Pokud si necháváte pneu přezouvat v moderním autoservise, je pravděpodobné, že bude vybaven speciální myčkou pneumatik, která tuhle nevděčnou, avšak nezbytnou práci, udělá za vás.

Pneumatiky bez disků vs. pneumatiky na discích

V případě, že hodláte uskladnit pneumatiky bez disků, neklaďte je na sebe a už vůbec je nezavěšujte. Jednoduše je postavte na výšku a každý měsíc jimi pootočte, aby stály na zemi jinou částí běhounu. Pokud máte pneumatiky na discích, zavěste je na háky nebo naskládejte na sebe. Opět je každý měsíc pootočte. To proto, aby se střídalo jejich zatížení.

  • Náš tip: Abyste nemuseli složitě dohledávat, na které kolo konkrétní pneumatika patří, stačí si je označit křídou/nálepkou s obligátními popisky PP, PZ, LP a LZ.


Pneumatiky

Sluneční záření gumám nesvědčí

Pneumatiky prošly nezbytnou očistou a vy teď víte, jakým způsobem je ukládat. O tom, jaká bude jejich kondice na začátku další sezóny, ale rozhodují i další faktory. Jedním z nich je sluneční záření, které se na stárnutí pneumatik podepisuje zdaleka nejvíce. Pokud budou pneumatiky dlouhodobě vystavené slunci, ztvrdnou a na jejich plášti se mohou objevit drobné prasklinky. Proto očištěné pneu ukládejte na tmavé místo bez přístupu světla.

Chladné a suché místo je ideální

Kvalitu a životnost pneumatik ovlivňuje také teplota a vlhkost vzduchu. Vždy byste měli pneu ukládat na chladné a suché místo, kde se teplota pohybuje okolo optimálních 15 °C. K pneumatikám by se neměl dostat sníh ani déšť a také agresivní látky (např. ředidla, syntetické barvy, kanystry s benzínem nebo olejem apod.).

Gumy zkontrolujte dřív, než vyrazíte do pneuservisu

Je čas přezout? Nenechávejte tenhle proces na poslední chvíli, ale začnete ho řešit s dostatečným časovým předstihem. Nejen, že bývá před zimní/letní sezónou v pneuservisech plno, také si zajistíte rezervu na objednání případných nových gum. Pokud na sobě totiž mají pneumatiky drobné trhliny, znamená to, že jsou na konci své životnosti a je na čase je vyměnit. A to bez ohledu na hloubku dezénu.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.