Cestovní pojištění – srovnání cen

Půjčka

Češi se půjček nebojí. Podle České bankovní asociace se jich ani většina bát nemusí a o to i přesto, že index rizikového zadlužování byl v loni o něco vyšší. Na co si Češi berou půjčku nejčastěji a jak svědomitě své dluhy splácí?

Půjčky pro spoustu Čechů představují běžnou součást životů, protože jim značně usnadňují a zpříjemňují život. Respektive díky půjčkám snáze a bez zdlouhavého šetření dosáhnou na spoustu věcí od elektroniky až po bydlení. U většiny Čechů lze s čistým svědomím říci, že se zadlužují zodpovědně. Zhruba třetinu všech dlužníků však lze hodnotit jako rizikovou. A to není zas tak málo.

Každý pátý Čech splácí alespoň jednu půjčku

Česká bankovní asociace (ČBA) na základě výsledků pravidelného každoročního průzkumu uvedla, že nejméně jednu půjčku splácí každý pátý Čech. Nejčastěji si Češi berou půjčku na vybavení domácnosti a na mobilní telefon a počítač, dále pak na auto a bydlení. Všeobecně pozitivně jsou hodnoceny půjčky na věci, které mají vysokou a dlouhodobu hodnotu. Do této skupiny patří i vzdělání.

Většina Čechů striktně odsuzuje půjčky na drahé dovolené a zážitky. Za nezodpovědné jsou považované také půjčky použité na splátky jiných úvěrů. Hůře jsou posuzované také půjčky na sportovní vybavení, zvlášť takového, které je nepotřebné a určené čistě pro zábavu, jako jsou například golfové hole.

porovnání půjček

Nejtěžší je první půjčka, další už jde snadno

Zásadní roli hraje rovněž fakt, zda si člověk bere první, druhou nebo už v pořadí několikátou půjčku. Při první půjčce jsou lidé všeobecně daleko více zodpovědnější a opatrnější. Více než polovina z dotázaných by si dle svých slov nevzala půjčku na drahý mobilní telefon, smart televizi či jinou zábavní elektroniku.

Naopak osoby, které s půjčkami mají již bohaté zkušenosti, je ochota vzít si další a další půjčku větší. To však platí všeobecně. Ochota půjčit si peníze na vybavení bytu či bílou elektorniku je u výrazně nižší u lidí, kteří ještě žádnou půjčku nespláceli. 

Češi slyší na výhodné akční nabídky, nízké splátky a úroky

Při výběru půjčky Češi sledují stále více parametrů a porovnávají mezi sebou různé nabídky na půjčky. Nejvíce však stále slyší na nízký úrok a splátky. Často si neuvědomují, že nízký úrok není zdaleka vše a půjčku mohou značně prodražit poplatky spojené s poskytnutím a vedením půjčky. U nízkých splátek si zase nedokáží spočítat, na kolik je taková lákavě znějící půjčka vyjde.

Velký problém představují vysoce rizikoví dlužníci zpravidla s nízkou finanční gramotností, vzděláním i příjmy, kteří se vezmou jakoukoliv půjčku bez ohledu na výši splátek, úrokové sazby či poplatky. Hlavně, když půjčku získají a to za jakýchkoliv podmnek. Tito lidé zpravidla končí v tzv. dluhové spirále.

Finanční odborníci radí při výběru správné půjčky zohlednit úrokovou sazbu, RPSN, výši měsíčních splátek, veškeré poplatky související s půjčkou a případně i sankce hrozící při potížích se splácením půjček. Celková výše splátek dlužníka by neměla překročit 20 % čistého měsíčního příjmu. Samozřejmě hodně záleží na příjmu. Je velký rozdíl, zda člověk bere 20 000 korun nebo 200 000 korun měsíčně.

Jak Češi řeší potíže se splácením půjčky

Do finančních nesnází se může dostat kdokoliv i člověk, který se za každých okolností chová zodpovědně a střeží se rizikového půjčování peněz na zbytečnosti. Stačí si vzít úvěr na bydlení a nečekaně přijít o práci nebo vážně onemocnět. Pokud se tak stane, je nutné blížící se problémy řešit co nejdříve.

Většina Čechů by takové problémy řešila jednáním s poskytovatelem půjčky o odkladu splácení či snížení výše měsíční splátky. Za vhodné řešení je považována konsolidace více typů půjček, jejímž hlavním účelem je snížení celkové míry zadlužení. Rizikoví dlužníci dlouhodobé finanční problémy bohužel často řeší prostřednictvím dalších a dalších půjček nebo své problémy nijak neřeší a dluhy nesplácí vůbec.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2