Blog
Pojištění vozu
cena povinného ručení

Jak se vyvíjí ceny POV v roce 2020

27. června 2020|Monika Šaríková|

Spolehlivým ukazatelem průměrné ceny povinného ručení v České republice je tzv. POV Index, který pravidelně zveřejňuje společnost Broker Consulting. POV Index dlouhodobě sleduje vývoj cen POV v ČR a představuje tak užitečného pomocníka při hledání kvalitního povinného ručení za odpovídající cenu.

Průměrná cen POV je udávána každý měsíc pro nejnovější model vozidla Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typického zástupce vozu, který používají české domácnosti nejčastěji. Pojištění hodnocené v rámci POV Indexu obsahuje nejvyšší možné krytí, nabídky od jednotlivých pojišťoven se však mohou lišit nejen cenou, ale také rozsahem pojištění, vyšší pojistných limitů a dalšími parametry. V dubnu 2020 POV Index činil 6 712 korun.

Porovnat povinné ručení

Rizikoví řidiči zaplatí za POV ručení až o 80 % více

Velký nárůst cen byl zaznamenán v druhé polovině loňského roku 2019, kdy POV Index činil více než 7 300 korun. V roce 2019 řidiči v průměru pocítili zdražení o 4 %. Průměrné ceny POV pro letošní rok tedy mírně klesly. To se však netýká všech řidičů stejně. Ceny POV se už několik let nemění celoplošně, ale velkou roli hraje zařazení řidičů do různých rizikových skupin.

Pojišťovny se snaží rozlišovat řidiče dle jejich škodního průběhu. Řidiči jezdící bez nehod jsou zvýhodňováni na rozdíl od řidičů s méně příznivým škodním průběhem, kteří si za POV ručení připlatí dokonce až o 80 % navíc. Pro bezrizikové řidiče mají pojišťovny naopak připraveny cenově výhodnější nabídky nebo jim nabízí jiné výhody (např. další bonusy, lepší rozsah apod.).

Snížení cen POV způsobilo spojení dvou velkých českých pojišťoven

Podle odborníků mělo velký vliv na snížení cen POV v první polovině letošního roku také sjednocení dvou velkých českých pojišťoven. „Lednový pokles průměrné ceny povinného ručení na tuzemském trhu o téměř 11 % je přímým následkem absence nejdražšího povinného ručení zahrnutého do výpočtu Indexu. Spojením České pojišťovny a Generali pojišťovny pod společnou značku Generali Česká pojišťovna došlo ke snížení průměrné ceny povinného ručení za sledovaný vůz,“ uvedl Jiří Váchal ze společnosti Broker Consulting.

To však neznamená, že budou ceny POV nadále klesat. Čísla zveřejněná Českou kanceláří pojistitelů spíše naznačují, že ceny POV budou v blízké budoucnosti opět růst. Jenom v roce 2019 se na zaplaceném pojistném plnění vybralo o 1,8 miliard korun méně, než bylo vyplaceno na pojistném plněním.

Zdražování POV je přitom nevyhnutelné. Důvodem je každoroční růst nákladů i finančního objemu škod od roku 2014. Zatímco v roce 2014 objem celkových škod činil “pouhé” 4 miliardy korun, v roce 2019 už to bylo 11 miliard. “Ke klíčové změně došlo v roce 2014, kdy vešel v platnost nový občanský zákoník (NOZ) a kdy se výrazně navýšilo odškodnění za nemajetkovou újmu. Například v oblasti odškodnění bolestného došlo vlivem NOZ k navýšení nároku o 135 %, u ztížení společenského uplatnění to vychází na téměř 70% rozdíl a u nároků pozůstalých na jednorázová odškodnění došlo oproti roku 2014 o navýšení o dramatických 153 %,” vysvětluje Petr Jedlička, pojistný matematik ČKP a hlavní analytik ČAP.

Jak si vybrat levné POV v roce 2020

Povinné ručení sice zdražuje, to však neznamená, že mezi drahými pojistkami nemáte na výběr i levnější a přitom stejně kvalitní varianty. Důležité je porovnat mezi sebou více nabídek a nezaměřovat se pouze na jeden faktor. Nutné je pojištění vozidla vybírat komplexně. Mezi hlavní kritéria patří vedle ceny rozsah krytí, pojistné limity, připojištění, benefity navíc a asistenční služba.

Porovnat desítky různých nabídek není snadné a rychlá záležitost. Při porovnání a výběru výhodného POV v roce 2020 se proto vyplatí využít online srovnání povinného ručení, který na základě pojišťovaného vozidla, jeho vlastníka a požadavků vybere nejlepší nabídky na POV.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).