Vrak auta na silnici

Jak na likvidaci vozidla?

2. 1. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Nic netrvá věčně a i krásné nové vozidlo se jednoho dne stane nepojízdným autovrakem. Rozpadlé a rezavějící autovraky zaparkované v ulicích či kdekoliv jinde nejen nepůsobí pěkně, ale také negativně ovlivňují životní prostředí. Proto existuje zákon, který upravuje způsob a postup, jak správně naložit s autovrakem.

Likvidace vozidla a legislativa

Podrobně se nakládání s nepojízdnými autovraky trvale vyřazenými z registru silničních vozidel věnuje zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a zákon č.185/2001 Sb., o odpadech.

Cílem tohoto zákona je stanovit přísná pravidla při likvidaci motorových vozidel, jejichž životnost skončila, aby byl minimalizován negativní dopad na okolní životní prostředí, dosáhlo se maximální úspory energií a došlo ke zlepšení kvality životního prostředí.

Likvidaci auta smí provádět pouze autorizované firmy

Výše uvedený zákon stará a nepojízdná vozidla řadí do kategorie nebezpečných odpadů kvůli vysokému obsahu celé řady nebezpečných až toxických látek (např. olej, kyseliny, chemické sloučeniny). Z tohoto důvodů smí stará vozidla likvidovat pouze autorizované subjekty s příslušným oprávněním.

Vlastník vozidla nesmí auto zlikvidovat sám způsobem dle vlastního uvážení. Dle příslušného zákona je vlastník vrak povinen odevzdat subjektu, který provozuje a odpovídá za zařízení vybavené pro sběr, výkup, zpracování, využívání a odstraňování autovraků.

Autorizaci subjektům uděluje Ministerstvo životního prostředí. Seznam je k dispozici na webových stránkách MŽP. Aktuálně na území ČR funguje téměř 600 zařízení oprávněných k ekologické likvidaci vozidel.

Vraky aut na skládce

Postup ekologické likvidace vozidel

Vozidlo je nutné předat subjektu, který provede ekologickou likvidaci. Pokud je vozidlo nepojízdné, lze se domluvit s firmou vlastnící autovrakoviště. Některé za poplatek nabízí možnost odtahu.

Provozovatel autovrakoviště musí vozidlo převzít bez účtování jakéhokoliv poplatku v případě, že auto obsahuje všechny podstatné části (např. kompletní karoserie, motor, kola) a neobsahuje žádné další a cizí odpady. Provozovatel je povinen zkontrolovat údaje v technickém průkazu, které musí souhlasit s identifikačním číslem auta (tzv. VIN kód). Pokud je vše v pořádku, vlastník obdrží písemné potvrzení o převzetí autovraků. Potvrzení je vystaveno rovněž zdarma.

Pokud by však majitel zanechal autovrak na veřejném místě a likvidaci uhradilo například město, je majitel povinen zaplatit všechny náklady vzniklé s likvidací.

Jaké dokumenty jsou potřeba k ekologické likvidaci vozidel:

  • platný občanský průkaz

  • velký technický průkaz

  • plná moc k likvidaci v případě provozovatele autovraku

  • výpis z obchodního rejstříku v případě právnické osoby

Trvalé vyřazení autovraku z registru silničních vozidel

S potvrzením o převzetí autovraků je vlastník povinen nechat vozidlo trvale vyřadit z Centrálního registru silničních vozidel. Trvalé odhlášení je bezplatné, je však nutné doložit všech požadované doklady a dokumenty. Trvalé vyřazení vozidla je možné provést na jakémkoliv úřadu s rozšířenou působností.

K úspěšnému vyřazení autovraku je nutné doložit:

  • potvrzení o ekologické likvidaci

  • velký i malý technický průkaz

  • registrační značky

  • vyplněná žádost o vyřazení vozidla z registru silničních vozidel

Následuje ukončení pojistné smlouvy, které lze provést na pobočce pojišťovny nebo online. Potřeba je potvrzení o trvalém vyřazení vozidla. Právnické osoby by měly ještě vozidlo odhlásit z povinnosti platit silniční daň na příslušném Finančním úřadu a požádat o vrácení nespotřebované části silniční daně.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.