Vrak auta na silnici

Jak na likvidaci vozidla?

2. 1. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Nic netrvá věčně a i krásné nové vozidlo se jednoho dne stane nepojízdným autovrakem. Rozpadlé a rezavějící autovraky zaparkované v ulicích či kdekoliv jinde nejen nepůsobí pěkně, ale také negativně ovlivňují životní prostředí. Proto existuje zákon, který upravuje způsob a postup, jak správně naložit s autovrakem.

Likvidace vozidla a legislativa

Podrobně se nakládání s nepojízdnými autovraky trvale vyřazenými z registru silničních vozidel věnuje zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a zákon č.185/2001 Sb., o odpadech.

Cílem tohoto zákona je stanovit přísná pravidla při likvidaci motorových vozidel, jejichž životnost skončila, aby byl minimalizován negativní dopad na okolní životní prostředí, dosáhlo se maximální úspory energií a došlo ke zlepšení kvality životního prostředí.

Likvidaci auta smí provádět pouze autorizované firmy

Výše uvedený zákon stará a nepojízdná vozidla řadí do kategorie nebezpečných odpadů kvůli vysokému obsahu celé řady nebezpečných až toxických látek (např. olej, kyseliny, chemické sloučeniny). Z tohoto důvodů smí stará vozidla likvidovat pouze autorizované subjekty s příslušným oprávněním.

Vlastník vozidla nesmí auto zlikvidovat sám způsobem dle vlastního uvážení. Dle příslušného zákona je vlastník vrak povinen odevzdat subjektu, který provozuje a odpovídá za zařízení vybavené pro sběr, výkup, zpracování, využívání a odstraňování autovraků.

Autorizaci subjektům uděluje Ministerstvo životního prostředí. Seznam je k dispozici na webových stránkách MŽP. Aktuálně na území ČR funguje téměř 600 zařízení oprávněných k ekologické likvidaci vozidel.

Vraky aut na skládce

Postup ekologické likvidace vozidel

Vozidlo je nutné předat subjektu, který provede ekologickou likvidaci. Pokud je vozidlo nepojízdné, lze se domluvit s firmou vlastnící autovrakoviště. Některé za poplatek nabízí možnost odtahu.

Provozovatel autovrakoviště musí vozidlo převzít bez účtování jakéhokoliv poplatku v případě, že auto obsahuje všechny podstatné části (např. kompletní karoserie, motor, kola) a neobsahuje žádné další a cizí odpady. Provozovatel je povinen zkontrolovat údaje v technickém průkazu, které musí souhlasit s identifikačním číslem auta (tzv. VIN kód). Pokud je vše v pořádku, vlastník obdrží písemné potvrzení o převzetí autovraků. Potvrzení je vystaveno rovněž zdarma.

Pokud by však majitel zanechal autovrak na veřejném místě a likvidaci uhradilo například město, je majitel povinen zaplatit všechny náklady vzniklé s likvidací.

Jaké dokumenty jsou potřeba k ekologické likvidaci vozidel:

  • platný občanský průkaz

  • velký technický průkaz

  • plná moc k likvidaci v případě provozovatele autovraku

  • výpis z obchodního rejstříku v případě právnické osoby

Trvalé vyřazení autovraku z registru silničních vozidel

S potvrzením o převzetí autovraků je vlastník povinen nechat vozidlo trvale vyřadit z Centrálního registru silničních vozidel. Trvalé odhlášení je bezplatné, je však nutné doložit všech požadované doklady a dokumenty. Trvalé vyřazení vozidla je možné provést na jakémkoliv úřadu s rozšířenou působností.

K úspěšnému vyřazení autovraku je nutné doložit:

  • potvrzení o ekologické likvidaci

  • velký i malý technický průkaz

  • registrační značky

  • vyplněná žádost o vyřazení vozidla z registru silničních vozidel

Následuje ukončení pojistné smlouvy, které lze provést na pobočce pojišťovny nebo online. Potřeba je potvrzení o trvalém vyřazení vozidla. Právnické osoby by měly ještě vozidlo odhlásit z povinnosti platit silniční daň na příslušném Finančním úřadu a požádat o vrácení nespotřebované části silniční daně.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.