Jak funguje sdílená ekonomika?

Jak funguje sdílená ekonomika?

2. 10. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Pojem „sdílená ekonomika“ není pro řadu z nás úplnou neznámou. Málokdo však tuší, že nejde o nějaký převratný výdobytek moderní doby, nýbrž o princip, který se objevil už mnohem dříve. Například v USA během druhé světové války, kdy se svět potýkal s nedostatkem pohonných hmot a automobilů, vznikly systémy placené spolujízdy nebo sdílení automobilů více rodinami (dnes známé jako carsharing). Sdílenou ekonomikou rozumíme ale také třeba obyčejnou knihovnu nebo půjčování peněz lidem mezi sebou.

Nejoblíbenější? Ubytování a spolujízda

S počátkem nového milénia se začalo o sdílené ekonomice hovořit stále častěji. Využívali ji nejprve mladí zpravidla do 34 let, kteří si v této kategorii oblíbili ubytování, přepravu zásilek, věcí a nábytku nebo alternativní „taxislužbytaxislužby“. Málokdo však tuší, že sdílená ekonomika je ve své podstatě také obyčejná knihovna a půjčování knih. Vlastnit knihy je totiž poměrně nákladné, proto je výhodnější a ekonomicky efektivnější zaplatit si přístup do knihovny a knihu si na dohodnutou dobu vypůjčit. Na stejném principu pak funguje také například půjčování (elektro)kol nebo sportovního vybavení.

Sdílenou ekonomikou jsou také P2P půjčky

Stále větší oblibě se však těší také sdílení v oblasti financí. Příkladem této služby jsou například P2P půjčky, kdy si lidé půjčují peníze přímo od lidí bez asistence banky, a často tedy i levněji. Jak vlastně takové půjčování funguje? V zásadě velmi jednoduše. To samozřejmě při zachování bezpečnosti obou stran – jak věřitele, tak žadatele o půjčku.

V první řadě je potřeba najít společnost (platformu), která tento typ půjček nabízí. Na základě registrace nebo online žádosti si vás konkrétní poskytovatel P2P půjček prověří, stejně jako v bance nebo u nebankovního poskytovatele.

Zajímat ho bude především váš příjem, bonita, ale prověří také vaše závazky nebo finanční minulost. Na základě tohoto prověření bude žadateli přidělen tzv. rating, který reprezentuje pravděpodobnost jeho schopnosti půjčku splatit. V zásadě platí, že čím lepší rating, tím nižší úrok.

Následuje sepsání příběhu (žádosti) směrem k investorům, ve kterém žadatel popíše důvody, proč se pro půjčku rozhodl. Tento příběh je uveřejněn na internetovém tržišti vybrané platformy, kde se na potřebnou částku začnou skládat investoři. Obvykle je u těchto platforem omezena jak minimální (v řádech stokorun), tak maximální částka. Maximální pro to, aby celou částku nemohl půjčit jeden movitý člověk a dostalo se i na ostatní.

Pokud je potřebná částka vybrána, peníze se během několika dnů dostanou k žadateli. Ten je pak splatí v termínu společně s úroky. Jestliže se ale částka nevybere, „aukceaukce“ končí a peníze jsou vráceny zpět investorům v plné výši (bez zhodnocení). V takovém případě bude potřeba zaslat novou žádost (příběh) a čekat, zda investory zaujme nebo opět skončí nezdarem.

Výhodnější podmínky pro žadatele i investory

Díky sdílené ekonomice a výše popsaným P2P půjčkám mohou obě zúčastněné strany získat zpravidla mnohem výhodnější podmínky, než u banky nebo některých nebankovních institucí. Úrok, za který si žadatel půjčuje, je často mnohem nižší a zhodnocení pro investora naopak vyšší, než to, na které by mohl jinde dosáhnout.

Zhodnocení finančních prostředků je samozřejmě vykoupeno vyšší mírou rizika, která se s P2P půjčkami pojí. Pokud má totiž žadatel horší rating, hrozí, že nebude svůj závazek splácet včas nebo ho dokonce nesplatí vůbec. V takovém případě se do situace vloží zakladatel platformy, který bude dlužníka urgovat, případně využívat další prostředky (např. soudní vymáhání, exekuce apod.), aby svým závazkům směrem k investorovi dostál.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.