Blog
Půjčky a úvěry
Student u počítače

Jak funguje půjčka pro studenty?

O půjčkách toho bylo napsáno již mnoho. Jedna kategorie je však poměrně opomíjená. Jde o půjčky pro studenty, kterým často peníze z brigád jednoduše nestačí. Kdo jim poskytne finanční injekci a jak vlastně taková studentská půjčka vypadá? Podívali jsme se téhle problematice na zoubek a přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky.

Kdo studentské půjčky nabízí?

Produkt jako takový najdete v portfoliu několika tuzemských bank i nebankovních institucí. V případě bank je ovšem potřeba počítat s poměrně náročným schvalovacím procesem, který je na druhou stranu vykoupen nižší sazbou. U nebankovní společnosti obvykle získáte půjčku snáze, za to však s vyšším úrokem.

Porovnat půjčky

Je půjčka pro studenty to samé jako kontokorent?

Spousta studentů nesprávně zaměňuje studentskou půjčku s oblíbeným kontokorentem. Zatímco kontokorent se většinou sjednává k debetní kartě jako doplňkový produkt a představuje povolené přečerpání účtu „do mínusu,“ s úroky, jejichž výše se mění dle skutečně vyčerpané částky, studentská půjčka je samostatným produktem, který si student sjednává na předem jasně stanovené období, po které jsou její úroky neměnné.

Na co můžete půjčku pro studenty využít?

Banky u tohoto typu půjček obvykle nezajímá, jak s vypůjčenými prostředky naložíte. To za předpokladu, že splníte podmínku investice do studia. Peníze tak můžete využít třeba na nákup skript a učebnic, roční školné, ubytování na kolejích, dopravu do školy, školní kurzy nebo třeba zahraniční studium. Pokud byste chtěli peníze využít třeba na rozjezd podnikání, pak je třeba žádat o odlišný typ půjčky.

Jak studentskou půjčku vybírat?

Důležité je oslovovat pouze známé a ověřené poskytovatele půjčky. Zapátrejte v diskuzích na sociálních sítích nebo internetových fórech, kde se dočtete praktické zkušenosti skutečných klientů. Při výběru konkrétního produktu pak zohledňujte nejen úrok, ale především hodnotu RPSN, která má mnohonásobně lepší vypovídající schopnost. Informujte se o podmínkách splácení i případných sankcích z prodlení. A pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat!

Jak probíhá schvalování půjčky?

O půjčku můžete zažádat jak na pobočce, tak online. Poskytovatel půjčky prověří vaši bonitu a finanční historii, bude chtít doložit potvrzení o studiu a na základě toho vyhodnotí, zda vám půjčku poskytne či nikoli. Pokud v bance neuspějete, nezoufejte! Nebankovní společnosti mnohdy nabízí mnohem benevolentnější podmínky. Ty bývají ale občas vykoupeny vyšší úrokovou sazbou.

Absolventka

Za jak dlouho peníze obdržíte?

Pravděpodobně vás bude zajímat, za jak dlouho vypůjčené peníze získáte. Doba nutná pro poskytnutí finanční injekce se liší dle jednotlivých poskytovatelů a závisí na několika proměnných. Pokud po vás banka nebo nebankovní společnost požaduje jednokorunový ověřovací poplatek a vaše banky se neshodují, peníze pravděpodobně obdržíte až druhý pracovní den. V případě, že je poplatek posílán a připisován v rámci jedné banky, půjčka pro studenty ihned přistane na vašem účtu.

Co dělat v případě komplikací?

Ne nadarmo se říká, že půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán. Ať už jde o půjčku pro studenty, osoby v důchodovém věku, podnikatele nebo ty, kteří nechtějí či nemohou dokládat příjem, je potřeba počítat s tím, že během splácení může dojít k problémům a komplikacím. O těch je ale potřeba neprodleně informovat poskytovatele půjčky, který vám může posunout splatnost půjčky nebo nastavit nový splátkový kalendář. Ignorování situace totiž může vést k mnohem závažnějším komplikacím.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).