Student u počítače

Jak funguje půjčka pro studenty?

17. 4. 2020
|
Délka čtení: 12 min.

O půjčkách toho bylo napsáno již mnoho. Jedna kategorie je však poměrně opomíjená. Jde o půjčky pro studenty, kterým často peníze z brigád jednoduše nestačí. Kdo jim poskytne finanční injekci a jak vlastně taková studentská půjčka vypadá? Podívali jsme se téhle problematice na zoubek a přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky.

Kdo studentské půjčky nabízí?

Produkt jako takový najdete v portfoliu několika tuzemských bank i nebankovních institucí. V případě bank je ovšem potřeba počítat s poměrně náročným schvalovacím procesem, který je na druhou stranu vykoupen nižší sazbou. U nebankovní společnosti obvykle získáte půjčku snáze, za to však s vyšším úrokem.

Je půjčka pro studenty to samé jako kontokorent?

Spousta studentů nesprávně zaměňuje studentskou půjčku s oblíbeným kontokorentem. Zatímco kontokorent se většinou sjednává k debetní kartě jako doplňkový produkt a představuje povolené přečerpání účtu „do mínusu,“ s úroky, jejichž výše se mění dle skutečně vyčerpané částky, studentská půjčka je samostatným produktem, který si student sjednává na předem jasně stanovené období, po které jsou její úroky neměnné.

Na co můžete půjčku pro studenty využít?

Banky u tohoto typu půjček obvykle nezajímá, jak s vypůjčenými prostředky naložíte. To za předpokladu, že splníte podmínku investice do studia. Peníze tak můžete využít třeba na nákup skript a učebnic, roční školné, ubytování na kolejích, dopravu do školy, školní kurzy nebo třeba zahraniční studium. Pokud byste chtěli peníze využít třeba na rozjezd podnikání, pak je třeba žádat o odlišný typ půjčky.

Jak studentskou půjčku vybírat?

Důležité je oslovovat pouze známé a ověřené poskytovatele půjčky. Zapátrejte v diskuzích na sociálních sítích nebo internetových fórech, kde se dočtete praktické zkušenosti skutečných klientů. Při výběru konkrétního produktu pak zohledňujte nejen úrok, ale především hodnotu RPSN, která má mnohonásobně lepší vypovídající schopnost. Informujte se o podmínkách splácení i případných sankcích z prodlení. A pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat!

Jak probíhá schvalování půjčky?

O půjčku můžete zažádat jak na pobočce, tak online. Poskytovatel půjčky prověří vaši bonitu a finanční historii, bude chtít doložit potvrzení o studiu a na základě toho vyhodnotí, zda vám půjčku poskytne či nikoli. Pokud v bance neuspějete, nezoufejte! Nebankovní společnosti mnohdy nabízí mnohem benevolentnější podmínky. Ty bývají ale občas vykoupeny vyšší úrokovou sazbou.

Absolventka

Za jak dlouho peníze obdržíte?

Pravděpodobně vás bude zajímat, za jak dlouho vypůjčené peníze získáte. Doba nutná pro poskytnutí finanční injekce se liší dle jednotlivých poskytovatelů a závisí na několika proměnných. Pokud po vás banka nebo nebankovní společnost požaduje jednokorunový ověřovací poplatek a vaše banky se neshodují, peníze pravděpodobně obdržíte až druhý pracovní den. V případě, že je poplatek posílán a připisován v rámci jedné banky, půjčka pro studenty ihned přistane na vašem účtu.

Co dělat v případě komplikací?

Ne nadarmo se říká, že půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán. Ať už jde o půjčku pro studenty, osoby v důchodovém věku, podnikatele nebo ty, kteří nechtějí či nemohou dokládat příjem, je potřeba počítat s tím, že během splácení může dojít k problémům a komplikacím. O těch je ale potřeba neprodleně informovat poskytovatele půjčky, který vám může posunout splatnost půjčky nebo nastavit nový splátkový kalendář. Ignorování situace totiž může vést k mnohem závažnějším komplikacím.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.