Student u počítače

Jak funguje půjčka pro studenty?

17. 4. 2020
|
Délka čtení: 12 min.

O půjčkách toho bylo napsáno již mnoho. Jedna kategorie je však poměrně opomíjená. Jde o půjčky pro studenty, kterým často peníze z brigád jednoduše nestačí. Kdo jim poskytne finanční injekci a jak vlastně taková studentská půjčka vypadá? Podívali jsme se téhle problematice na zoubek a přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky.

Kdo studentské půjčky nabízí?

Produkt jako takový najdete v portfoliu několika tuzemských bank i nebankovních institucí. V případě bank je ovšem potřeba počítat s poměrně náročným schvalovacím procesem, který je na druhou stranu vykoupen nižší sazbou. U nebankovní společnosti obvykle získáte půjčku snáze, za to však s vyšším úrokem.

Je půjčka pro studenty to samé jako kontokorent?

Spousta studentů nesprávně zaměňuje studentskou půjčku s oblíbeným kontokorentem. Zatímco kontokorent se většinou sjednává k debetní kartě jako doplňkový produkt a představuje povolené přečerpání účtu „do mínusu,“ s úroky, jejichž výše se mění dle skutečně vyčerpané částky, studentská půjčka je samostatným produktem, který si student sjednává na předem jasně stanovené období, po které jsou její úroky neměnné.

Na co můžete půjčku pro studenty využít?

Banky u tohoto typu půjček obvykle nezajímá, jak s vypůjčenými prostředky naložíte. To za předpokladu, že splníte podmínku investice do studia. Peníze tak můžete využít třeba na nákup skript a učebnic, roční školné, ubytování na kolejích, dopravu do školy, školní kurzy nebo třeba zahraniční studium. Pokud byste chtěli peníze využít třeba na rozjezd podnikání, pak je třeba žádat o odlišný typ půjčky.

Jak studentskou půjčku vybírat?

Důležité je oslovovat pouze známé a ověřené poskytovatele půjčky. Zapátrejte v diskuzích na sociálních sítích nebo internetových fórech, kde se dočtete praktické zkušenosti skutečných klientů. Při výběru konkrétního produktu pak zohledňujte nejen úrok, ale především hodnotu RPSN, která má mnohonásobně lepší vypovídající schopnost. Informujte se o podmínkách splácení i případných sankcích z prodlení. A pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat!

Jak probíhá schvalování půjčky?

O půjčku můžete zažádat jak na pobočce, tak online. Poskytovatel půjčky prověří vaši bonitu a finanční historii, bude chtít doložit potvrzení o studiu a na základě toho vyhodnotí, zda vám půjčku poskytne či nikoli. Pokud v bance neuspějete, nezoufejte! Nebankovní společnosti mnohdy nabízí mnohem benevolentnější podmínky. Ty bývají ale občas vykoupeny vyšší úrokovou sazbou.

Absolventka

Za jak dlouho peníze obdržíte?

Pravděpodobně vás bude zajímat, za jak dlouho vypůjčené peníze získáte. Doba nutná pro poskytnutí finanční injekce se liší dle jednotlivých poskytovatelů a závisí na několika proměnných. Pokud po vás banka nebo nebankovní společnost požaduje jednokorunový ověřovací poplatek a vaše banky se neshodují, peníze pravděpodobně obdržíte až druhý pracovní den. V případě, že je poplatek posílán a připisován v rámci jedné banky, půjčka pro studenty ihned přistane na vašem účtu.

Co dělat v případě komplikací?

Ne nadarmo se říká, že půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán. Ať už jde o půjčku pro studenty, osoby v důchodovém věku, podnikatele nebo ty, kteří nechtějí či nemohou dokládat příjem, je potřeba počítat s tím, že během splácení může dojít k problémům a komplikacím. O těch je ale potřeba neprodleně informovat poskytovatele půjčky, který vám může posunout splatnost půjčky nebo nastavit nový splátkový kalendář. Ignorování situace totiž může vést k mnohem závažnějším komplikacím.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Nákup páru přes PC
  22. května 2024|Jana Březinová
  Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

  Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?