Dítě v autě

Dítě v autě: Na co si dát pozor?

24. 1. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Bezpečnost dítěte v autě by měla být na prvním místě. Přesto mnozí rodiče nejen podceňují dobře míněné rady ohledně bezpečné přepravy dětí v autě, ale často porušují zákon, když děti, byť na kratší vzdálenosti, cestují bez autosedačky či dokonce nepřipoutané.

Nechat dítě “běhat” nepřipoutané a bez sedačky po zadních sedadlech auta je sice pro něj velmi zábavné, ale také velmi nebezpečné. Nebezpečný je ale pro malé děti i samostatný bezpečnostní pás bez dětské autosedačky. Ani vzít si dítě na klín není zrovna vhodné a bezpečné řešení, jak přepravovat dítě v autě.

Jediné bezpečné řešení poskytuje odpovídající dětská autosedačka. Zákon v tomto případě hovoří jasně. Dítě, jehož hmotnost nepřevyšuje 36 kilogramů a není vyšší než 150 cm, musí být ve vozidle přepravováno pouze za použití dětské autosedačky. To však není vše. Pozor je třeba si dát i na další věci.

Špatně nainstalovaná autosedačka

Kromě správného výběru odpovídající autosedačky dle váhy, výšky a věku dítěte, je stejně důležité ji bezpečně nainstalovat do vozidla.

Až u 5 % nainstalovaných autosedaček bývá problém špatná či nestabilní montáž, nedostatečné utažení integrovaných popruhů, špatně použitý bezpečnostní pás při zabezpečení dítěte v autosedačce či nekompatibilní autosedačka s typem vozidla.

Při instalaci dětské autosedačky je doporučeno důsledně se držet přiloženého návodu a v případě potřeby si najít názorné video. Některé bezpečnostní systémy pro děti jsou opravdu složité a vyžadují náročnější instalaci.

Autosedačka

Přeprava nejmenších dětí v autě

U nejmenších dětí se používají tzv. kolébky, které se umisťují vždy proti směru jízdy a jsou zabezpečeny buď bezpečnostním pásem nebo prostřednictvím systému IsoFix.

Všeobecně platí, že děti by se měly přepravovat v sedačkách umístěných proti směru jízdy, co nejdéle to jde. Je-li miminko přepravováno na sedadle spolujezdec vedle řidiče, je nutné vypnout airbag.

Žádné volně se pohybující věci v autě

V autech, ve kterých se přepravují děti, se často povalují různě těžké hračky a předměty. Je třeba si uvědomit, že při nárazu jakákoliv věc zvýší svou váhu až několikanásobně a může být příčinou vážného úrazu či dokonce úmrtí osoby jedoucí ve vozidle.

Těžké předměty vždy převážejte v kufru a hračky ukládejte do k tomu určených držáků. V okolí dítěte by rovněž neměla ležet žádná taška s potravinami či sportovním vybavením.

Žádné krmení a péče o dítě za jízdy

Poměrně oblíbené je krmení dítěte za jízdy, aby bylo klidné a neplakalo. Jenomže i takové krmení rohlíkem či piškoty může být nebezpečné. Za prvé řidič či řidička nevěnuje 100% pozornost řízení motorového vozidla a za druhé se dítě může začít dusit, což může vyústit ve velmi nebezpečnou situaci. Pokud je krmení nezbytné, volte alespoň vhodné jídlo (např. přesnídávkové kapsičky či velmi malé kousky jídla).

Autosedačka - otec

Dítě přepravujte bez bundy

V zimě dítě vždy svlékněte z bundy předtím, než jej posadíte do autosedačky a zabezpečíte. Nejrůznější bezpečnostní testy prokázaly, že během nárazu může dítě oblečené do hladké péřové bundy či kombinézy ze sedačky snadno vyklouznout a vyletět ven.

Kdy může dítě sedět v autě bez sedačky?

Dítě smí cestovat v autě bez autosedačky ve vozidlech taxislužeb, bezpečnostních složek (hasiči, policie, záchranná služba) a ve vozidlech zajišťující rozvoz do mateřských nebo základních škol. V ostatních vozidlech může dítě cestovat bez dětské autosedačky pouze tehdy, pokud to neumožňuje jeho zdravotní stav.

Dítě nesmí zůstat v autě samotné

V žádném případě nenechávejte dítě v autě samotné, ani kdyby to bylo na 5 minut. Hrozí krádež či odtažení auta i s dítětem a velké riziko představuje i špatné počasí, zejména letní horka. Dojít můžete také k poruše elektroniky a v případě nefunkčního ovládání se nemusíte dostat do auta.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.