Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami

Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

Různé barvy kontrolek napoví

Řidiči se mohou během jízdy setkat se třemi základními druhy barevných kontrolek. Obecně platí, že pokud se rozsvítí kontrolka zeleně nebo modře (případně bíle), můžeme pokračovat v jízdě, protože se nejedná o signál poruchy, nebo jiného problému. Tyto kontrolky řidiče pouze informují, že určitá funkce nebo systém byl aktivován a funguje správně.

U oranžově (případně žlutě) svítících kontrolek bychom už ale měli zpozornět. V tomto případě nás elektroničtí strážci bezpečnosti upozorňují na hrozící problém, který většinou naši jízdu ukončit nemusí. Bezprostředně po dojetí do cíle bychom jej ovšem měli odstranit, případně svěřit vůz do specializovaného autoservisu.

Problém nastává ve chvíli, kdy se některá z kontrolek na palubní desce rozsvítí červeně. V takovém případě je potřeba neprodleně vozidlo odstavit, vypnout motor a vzniklý problém, který může být kritický jak pro stav vozidla, tak i pro bezpečnost posádky, začít neprodleně řešit. I tady ovšem existuje pár výjimek. Červená kontrolka se totiž může rozsvítit i jako připomínka důležitých úkonů (např. nezapnutý pás, aktivace ruční brzdy).

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Výčet nejběžnějších kontrolek

Na palubní desce se může rozblikat některá z desítek kontrolek. Řidiči se však běžně setkávají jen se zhruba dvacítkou těch nejčastějších. Co dělat, když se rozbliká některá z následujících kontrolek?

Kontrolka ABS: ABS je zkratkou anglického Anti-lock Brake System, což se dá volně přeložit jako anti-blokovací systém. Tento elektronický asistent zajišťuje maximální brzdný účinek, stabilizuje vozidlo, zabraňuje nechtěnému smyku a zlepšuje ovladatelnost na kluzkém povrchu nebo při nouzovém manévru. Jakmile otočíte klíčkem v zapalování, kontrolka se automaticky aktivuje. Při správném fungování za chvíli zhasne.

Svítí-li však dále, může poukazovat na zanesené nebo povolené čidlo na některém z kol. V takovém případě je potřeba být obezřetný při jízdě na sněhu, štěrku nebo při silném dešti a brždění. V ideálním případě zajeďte do automyčky a očistěte podvozek vozidla od sněhu nebo jiných nánosů nečistot. Pokud kontrolka stále svítí, s návštěvou autoservisu neotálejte.

Kontrolka brzdového obložení: Pokud se rozbliká tato kontrolka, vůz vás informuje o tom, že vaše brzdové destičky dosáhly minimální síly obložení a budou potřebovat vyměnit. Pro bezpečnost vozu i posádky návštěvu servisu dlouho neodkládejte.

Kontrolka airbagu: Tato kontrolka nejčastěji upozorňuje na přerušení obvodu. Na vině bývá poškození kabelů pod sedadly, a to hlavně v zimním období, kdy se v těchto místech hromadí vlhko. V první řadě můžete zkusit očistit kontakty speciálním sprejem. Pokud to nepomůže, opět zamiřte do servisu. Airbagy totiž nemusí správně fungovat.

Kontrolka filtru pevných částic: Touto kontrolkou se vůz hlásí o regeneraci, která měla proběhnout, ale kvůli nevhodným podmínkám se tak nestalo. Pokud se jinak vůz chová normálně, vyjeďte s ním za město a udržujte stálou rychlost na čtvrtý nebo pátý stupeň a k tomu točte otáčky nad 2,5 tisíce. Jakmile vůz signalizuje vyšší spotřebu, mělo by dojít k regeneraci a následnému zhasnutí kontrolky. Pokud se tak nestane, může být filtr zanesený a vyžaduje servisní zásah.

Kontrolka katalyzátoru/motoru: Této kontrolce je kvůli svému vzhledu lidově přezdíváno „pečené kuře” a po jejím rozsvícení zachvátí většinu řidičů panika. I tady je ale potřeba zachovat chladnou hlavu. Pokud se totiž kontrolka rozsvítí, příčinou může být natankování špatného paliva či jiná méně problematická závada. Jestliže ale začne kontrolka blikat, upozorňuje na vážnější poruchu. V takovém případě je nutné navštívit autoservis.

Kontrola stability vypnuta: Systém ESP, který pomáhá stabilizovat vozidlo při hrozbě smyku, si může řidič sám zapnout a vypnout. Pokud jste systém sami nevypnuli, může jít o poruchu čidla. V takovém případě je potřeba nechat auto diagnostikovat v servisu.

Kontrola stability: Pokud svítí tato kontrolka společně s kontrolkou ABS, může jít o vadný snímač nebo kroužek na ložisku. S návštěvou servisu opět neotálejte.

Kontrolka nízké hladiny oleje: Pokud se na palubní desce rozsvítí oranžová (nebo žlutá) kontrolka oleje, značí to nízkou hladinu oleje v motoru. Zastavte na nejbližší pumpě a olej doplňte.

Jestliže se kontrolka rozsvítí červeně, okamžitě zastavte! Kontrolka v tomto případě varuje před zadřeným motorem nebo nedostatečným mazáním, které může skončit nevratným poškozením. V takovém případě se vyplatí kontaktovat asistenční nebo odtahovou službu.

Kontrolka tlaku v pneumatikách: Výstražná kontrolka nízkého tlaku v pneumatikách se rozsvítí v případě výrazného poklesu tlaku v některé z pneumatik. Pokud kontrolka svítí, odpovídající pneumatiky je nutné nahustit na správný tlak. V případě, že kontrolka nezhasne ani po nahuštění, bude potřeba vyměnit celé kolo za rezervu.

Univerzální výstraha: Žlutý vykřičník v trojúhelníku může značit potíže s tlakem v pneumatikách, které mohou být zapříčiněny několika dalšími faktory. Pneumatiky překontrolujte (případně z pláště odstraňte cizí těleso nebo kolo rovnou vyměňte za rezervní) a nahustěte kompresorem. Kontrolka se může rozsvítit také v případě jízdy na kluzkém povrchu. Tady je na místě reset celého systému. Pokud kontrolka stále svítí, je lepší zavolat silniční asistenci, nebo kontaktovat servisního operátora.

Kontrolka EPC: Svítící kontrolka EPC může mít mnoho příčin. Nejčastěji značí poruchu brzdového spínače u pedálu. Výměna brzdového spínače, který se nachází za brzdovým pedálem, se dá s trochou zručnosti zvládnout i bez návštěvy servisu. Pokud kontrolka i nadále svítí, může jít o poruchu potenciometru plynového pedálu, poruchu nebo znečištění škrtící klapky motoru, závadu lambda sondy, poruchu snímače vody nebo elektroniky. Příčinu v tomto případě odhalí pouze návštěva autoservisu a diagnostika vozu.

Kontrolka žárovky: Pravděpodobně některá z žárovek praskla a je potřeba ji vyměnit.

Věděli jste?

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Kontrolka žhavení: Spirálkovitá kontrolka se může oranžově rozsvítit z mnoha různých příčin (např. závada na spínači brzdového pedálu, opotřebované žhavící svíčky, špatné čidlo teploty výfukových plynů, porucha snímače polohy regulačního šoupátka apod.). Ani v tomto případě se nevyhnete návštěvě servisu a diagnostice.

Kontrolka ostřikovačů: Tato kontrolka symbolizuje nízkou hladinu kapaliny do ostřikovačů. Problém vyřešíte dolitím vhodné kapaliny, kterou pořídíte na nejbližší benzince.

Kontrolka paliva: Laicky tzv. „hladové oko" se na přístrojové desce objeví vždy, když množství benzínu nebo nafty v nádrži klesne pod konkrétní mez. Ačkoliv by měl vůz dojet ještě několik (desítek) kilometrů, návštěvu čerpací stanice zbytečně neodkládejte.

Kontrolka posilovače řízení: Pokud se kontrolka rozsvítí oranžově, upozorňuje pouze na omezenou funkčnost posilovače řízení. Zasvítí-li červeně, je posilovač nefunkční, což ostatně poznáte při otáčením volantem. Závadu odstraní pouze v servise.

Kontrolka baterie/dobíjení: Blikající kontrolka dobíjení může signalizovat opotřebované nebo silně poškozené uhlíky alternátoru. Může jít také o zničené sběrné kroužky rotoru. V případě, že kontrolka svítí, může být poškozen stator alternátoru nebo může být opotřebovaný či zaolejovaný drážkový řemen. Jít může i o poruchu napínáku řemene, problém regulátoru napětí, či zkorodované svorky a kabely baterie. V tomto případě opět navštivte nejbližší servis.

Kontrolka ruční brzdy/nízká hladina brzdové kapaliny: Kontrolka může znamenat pouhé zatažení či nedostatečné uvolnění ruční brzdy. Pokud ovšem kontrolka bliká a ozve se trojí pípnutí, upozorňuje na nízkou hladinu brzdové kapaliny. Brzdovou kapalinu dolijte. Pokud kontrolka i nadále bliká, opatrně dojeďte do nejbližšího autoservisu.

Kontrolka chladicí kapaliny: Kontrolka upozorňuje na přehřátí motoru nebo nedostatek chladicí kapaliny. Vůz proto okamžitě zastavte, vypněte motor a po jeho vychladnutí zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny. Pokud je jí málo, doplňte ji obyčejnou vodou. Pak zamiřte do autoservisu, kde vám kapalinu doplní do správného poměru.

Nezapnuté pásy: Tato kontrolka se rozsvítí, pokud otočíte klíčkem v zapalování, nastartujete, obsadíte (zpravidla) přední sedadla a nezapnete si bezpečnostní pás. Jakmile rychlost vozidla překročí nízkou hodnotu, svítící kontrolku často doplní i zvuková signalizace. Připoutejte se!

Kontrolka tlaku oleje: Pokud se kontrolka rozsvítí žlutě, upozorňuje na nízký stav hladiny motorového oleje, který je potřeba doplnit. Olej seženete na většině čerpacích stanic. V případě, že se kontrolka rozsvítí červeně, značí nízký tlak motorového oleje, což je závažný problém a určitě byste neměli pokračovat v jízdě, ale zamířit do nejbližšího servisu.

Obrysová světla: Kontrolka je většinou zelená nebo modrá a její rozsvícení značí, že máte obrysová světla zapnutá.

Potkávací světla: Zelená nebo modrá kontrolka má opět pouze informativní charakter a řidiče informuje o tom, že má rozsvícená potkávací světla.

Dálková světla: Informativní kontrolka, která řidiče upozorňuje na to, že svítí dálkovými světly. Ta ovšem nemohou být použita, pokud je vozovka dostatečně a souvisle osvětlena nebo pokud by světly mohl být oslněn řidič protijedoucího vozidla nebo vozidla jedoucího před vámi, případně jiný účastník silničního provozu.

Mlhová světla: Kontrolka předních mlhových světlometů vypadá jako velké D, které má po levé straně přeškrtnuté tři horizontální čáry.

Kdo je připraven, není překvapen

Při rozsvícení kontrolky na palubní desce není potřeba panikařit. Naprostá většina situací má řešení, které zvládnete sami nebo ho necháte na zkušenějších odbornících v nejbližším autoservisu.

Vždy se ovšem vyplatí mít sjednané nejen kvalitní povinné ručení s dostatečnými limity pojistného plnění, ale také pojištění havarijní s rozšířenými asistenčními službami, které řidiče ušetří finančních nepříjemností.

Kdykoli vás proto na závady upozorní červená kontrolka, volejte asistenční služby a nechce si poradit.

Při výběru vhodného pojištění využijte naši praktickou kalkulačku, která vám usnadní orientaci v jednotlivých nabídkách pojišťoven a umožní online sjednání s celou řadou výhod!

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

 • Přezutí pneumatik v servisu
  05. října 2023|Petr Pohůdka
  Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

  Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?