Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami

Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

Různé barvy kontrolek napoví

Řidiči se mohou během jízdy setkat se třemi základními druhy barevných kontrolek. Obecně platí, že pokud se rozsvítí kontrolka zeleně nebo modře (případně bíle), můžeme pokračovat v jízdě, protože se nejedná o signál poruchy, nebo jiného problému. Tyto kontrolky řidiče pouze informují, že určitá funkce nebo systém byl aktivován a funguje správně.

U oranžově (případně žlutě) svítících kontrolek bychom už ale měli zpozornět. V tomto případě nás elektroničtí strážci bezpečnosti upozorňují na hrozící problém, který většinou naši jízdu ukončit nemusí. Bezprostředně po dojetí do cíle bychom jej ovšem měli odstranit, případně svěřit vůz do specializovaného autoservisu.

Problém nastává ve chvíli, kdy se některá z kontrolek na palubní desce rozsvítí červeně. V takovém případě je potřeba neprodleně vozidlo odstavit, vypnout motor a vzniklý problém, který může být kritický jak pro stav vozidla, tak i pro bezpečnost posádky, začít neprodleně řešit. I tady ovšem existuje pár výjimek. Červená kontrolka se totiž může rozsvítit i jako připomínka důležitých úkonů (např. nezapnutý pás, aktivace ruční brzdy).

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Sjednat povinné ručení

Výčet nejběžnějších kontrolek

Na palubní desce se může rozblikat některá z desítek kontrolek. Řidiči se však běžně setkávají jen se zhruba dvacítkou těch nejčastějších. Co dělat, když se rozbliká některá z následujících kontrolek?

Kontrolka ABS: ABS je zkratkou anglického Anti-lock Brake System, což se dá volně přeložit jako anti-blokovací systém. Tento elektronický asistent zajišťuje maximální brzdný účinek, stabilizuje vozidlo, zabraňuje nechtěnému smyku a zlepšuje ovladatelnost na kluzkém povrchu nebo při nouzovém manévru. Jakmile otočíte klíčkem v zapalování, kontrolka se automaticky aktivuje. Při správném fungování za chvíli zhasne.

Svítí-li však dále, může poukazovat na zanesené nebo povolené čidlo na některém z kol. V takovém případě je potřeba být obezřetný při jízdě na sněhu, štěrku nebo při silném dešti a brždění. V ideálním případě zajeďte do automyčky a očistěte podvozek vozidla od sněhu nebo jiných nánosů nečistot. Pokud kontrolka stále svítí, s návštěvou autoservisu neotálejte.

Kontrolka brzdového obložení: Pokud se rozbliká tato kontrolka, vůz vás informuje o tom, že vaše brzdové destičky dosáhly minimální síly obložení a budou potřebovat vyměnit. Pro bezpečnost vozu i posádky návštěvu servisu dlouho neodkládejte.

Kontrolka airbagu: Tato kontrolka nejčastěji upozorňuje na přerušení obvodu. Na vině bývá poškození kabelů pod sedadly, a to hlavně v zimním období, kdy se v těchto místech hromadí vlhko. V první řadě můžete zkusit očistit kontakty speciálním sprejem. Pokud to nepomůže, opět zamiřte do servisu. Airbagy totiž nemusí správně fungovat.

Kontrolka filtru pevných částic: Touto kontrolkou se vůz hlásí o regeneraci, která měla proběhnout, ale kvůli nevhodným podmínkám se tak nestalo. Pokud se jinak vůz chová normálně, vyjeďte s ním za město a udržujte stálou rychlost na čtvrtý nebo pátý stupeň a k tomu točte otáčky nad 2,5 tisíce. Jakmile vůz signalizuje vyšší spotřebu, mělo by dojít k regeneraci a následnému zhasnutí kontrolky. Pokud se tak nestane, může být filtr zanesený a vyžaduje servisní zásah.

Kontrolka katalyzátoru/motoru: Této kontrolce je kvůli svému vzhledu lidově přezdíváno „pečené kuře” a po jejím rozsvícení zachvátí většinu řidičů panika. I tady je ale potřeba zachovat chladnou hlavu. Pokud se totiž kontrolka rozsvítí, příčinou může být natankování špatného paliva či jiná méně problematická závada. Jestliže ale začne kontrolka blikat, upozorňuje na vážnější poruchu. V takovém případě je nutné navštívit autoservis.

Kontrola stability vypnuta: Systém ESP, který pomáhá stabilizovat vozidlo při hrozbě smyku, si může řidič sám zapnout a vypnout. Pokud jste systém sami nevypnuli, může jít o poruchu čidla. V takovém případě je potřeba nechat auto diagnostikovat v servisu.

Kontrola stability: Pokud svítí tato kontrolka společně s kontrolkou ABS, může jít o vadný snímač nebo kroužek na ložisku. S návštěvou servisu opět neotálejte.

Kontrolka nízké hladiny oleje: Pokud se na palubní desce rozsvítí oranžová (nebo žlutá) kontrolka oleje, značí to nízkou hladinu oleje v motoru. Zastavte na nejbližší pumpě a olej doplňte.

Jestliže se kontrolka rozsvítí červeně, okamžitě zastavte! Kontrolka v tomto případě varuje před zadřeným motorem nebo nedostatečným mazáním, které může skončit nevratným poškozením. V takovém případě se vyplatí kontaktovat asistenční nebo odtahovou službu.

Kontrolka tlaku v pneumatikách: Výstražná kontrolka nízkého tlaku v pneumatikách se rozsvítí v případě výrazného poklesu tlaku v některé z pneumatik. Pokud kontrolka svítí, odpovídající pneumatiky je nutné nahustit na správný tlak. V případě, že kontrolka nezhasne ani po nahuštění, bude potřeba vyměnit celé kolo za rezervu.

Univerzální výstraha: Žlutý vykřičník v trojúhelníku může značit potíže s tlakem v pneumatikách, které mohou být zapříčiněny několika dalšími faktory. Pneumatiky překontrolujte (případně z pláště odstraňte cizí těleso nebo kolo rovnou vyměňte za rezervní) a nahustěte kompresorem. Kontrolka se může rozsvítit také v případě jízdy na kluzkém povrchu. Tady je na místě reset celého systému. Pokud kontrolka stále svítí, je lepší zavolat silniční asistenci, nebo kontaktovat servisního operátora.

Kontrolka EPC: Svítící kontrolka EPC může mít mnoho příčin. Nejčastěji značí poruchu brzdového spínače u pedálu. Výměna brzdového spínače, který se nachází za brzdovým pedálem, se dá s trochou zručnosti zvládnout i bez návštěvy servisu. Pokud kontrolka i nadále svítí, může jít o poruchu potenciometru plynového pedálu, poruchu nebo znečištění škrtící klapky motoru, závadu lambda sondy, poruchu snímače vody nebo elektroniky. Příčinu v tomto případě odhalí pouze návštěva autoservisu a diagnostika vozu.

Kontrolka žárovky: Pravděpodobně některá z žárovek praskla a je potřeba ji vyměnit.

Věděli jste?

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Chci ušetřit na povinném ručení

Kontrolka žhavení: Spirálkovitá kontrolka se může oranžově rozsvítit z mnoha různých příčin (např. závada na spínači brzdového pedálu, opotřebované žhavící svíčky, špatné čidlo teploty výfukových plynů, porucha snímače polohy regulačního šoupátka apod.). Ani v tomto případě se nevyhnete návštěvě servisu a diagnostice.

Kontrolka ostřikovačů: Tato kontrolka symbolizuje nízkou hladinu kapaliny do ostřikovačů. Problém vyřešíte dolitím vhodné kapaliny, kterou pořídíte na nejbližší benzince.

Kontrolka paliva: Laicky tzv. „hladové oko" se na přístrojové desce objeví vždy, když množství benzínu nebo nafty v nádrži klesne pod konkrétní mez. Ačkoliv by měl vůz dojet ještě několik (desítek) kilometrů, návštěvu čerpací stanice zbytečně neodkládejte.

Kontrolka posilovače řízení: Pokud se kontrolka rozsvítí oranžově, upozorňuje pouze na omezenou funkčnost posilovače řízení. Zasvítí-li červeně, je posilovač nefunkční, což ostatně poznáte při otáčením volantem. Závadu odstraní pouze v servise.

Kontrolka baterie/dobíjení: Blikající kontrolka dobíjení může signalizovat opotřebované nebo silně poškozené uhlíky alternátoru. Může jít také o zničené sběrné kroužky rotoru. V případě, že kontrolka svítí, může být poškozen stator alternátoru nebo může být opotřebovaný či zaolejovaný drážkový řemen. Jít může i o poruchu napínáku řemene, problém regulátoru napětí, či zkorodované svorky a kabely baterie. V tomto případě opět navštivte nejbližší servis.

Kontrolka ruční brzdy/nízká hladina brzdové kapaliny: Kontrolka může znamenat pouhé zatažení či nedostatečné uvolnění ruční brzdy. Pokud ovšem kontrolka bliká a ozve se trojí pípnutí, upozorňuje na nízkou hladinu brzdové kapaliny. Brzdovou kapalinu dolijte. Pokud kontrolka i nadále bliká, opatrně dojeďte do nejbližšího autoservisu.

Kontrolka chladicí kapaliny: Kontrolka upozorňuje na přehřátí motoru nebo nedostatek chladicí kapaliny. Vůz proto okamžitě zastavte, vypněte motor a po jeho vychladnutí zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny. Pokud je jí málo, doplňte ji obyčejnou vodou. Pak zamiřte do autoservisu, kde vám kapalinu doplní do správného poměru.

Nezapnuté pásy: Tato kontrolka se rozsvítí, pokud otočíte klíčkem v zapalování, nastartujete, obsadíte (zpravidla) přední sedadla a nezapnete si bezpečnostní pás. Jakmile rychlost vozidla překročí nízkou hodnotu, svítící kontrolku často doplní i zvuková signalizace. Připoutejte se!

Kontrolka tlaku oleje: Pokud se kontrolka rozsvítí žlutě, upozorňuje na nízký stav hladiny motorového oleje, který je potřeba doplnit. Olej seženete na většině čerpacích stanic. V případě, že se kontrolka rozsvítí červeně, značí nízký tlak motorového oleje, což je závažný problém a určitě byste neměli pokračovat v jízdě, ale zamířit do nejbližšího servisu.

Obrysová světla: Kontrolka je většinou zelená nebo modrá a její rozsvícení značí, že máte obrysová světla zapnutá.

Potkávací světla: Zelená nebo modrá kontrolka má opět pouze informativní charakter a řidiče informuje o tom, že má rozsvícená potkávací světla.

Dálková světla: Informativní kontrolka, která řidiče upozorňuje na to, že svítí dálkovými světly. Ta ovšem nemohou být použita, pokud je vozovka dostatečně a souvisle osvětlena nebo pokud by světly mohl být oslněn řidič protijedoucího vozidla nebo vozidla jedoucího před vámi, případně jiný účastník silničního provozu.

Mlhová světla: Kontrolka předních mlhových světlometů vypadá jako velké D, které má po levé straně přeškrtnuté tři horizontální čáry.

Kdo je připraven, není překvapen

Při rozsvícení kontrolky na palubní desce není potřeba panikařit. Naprostá většina situací má řešení, které zvládnete sami nebo ho necháte na zkušenějších odbornících v nejbližším autoservisu.

Vždy se ovšem vyplatí mít sjednané nejen kvalitní povinné ručení s dostatečnými limity pojistného plnění, ale také pojištění havarijní s rozšířenými asistenčními službami, které řidiče ušetří finančních nepříjemností.

Kdykoli vás proto na závady upozorní červená kontrolka, volejte asistenční služby a nechce si poradit.

Při výběru vhodného pojištění využijte naši praktickou kalkulačku, která vám usnadní orientaci v jednotlivých nabídkách pojišťoven a umožní online sjednání s celou řadou výhod!

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Sjednat havarijní pojištění
Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zdražení povinného ručení a havarijní pojištění 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.