chytre-mesto

Chytré město: Co to je?

15. 6. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

Co je chytré město?

Chytré město využívá informační a komunikační technologie k řízení města, jeho udržitelnému rozvoji a zmírnění negativních dopadů urbanizace. Nejvýrazněji se změny promítají v oblasti dopravy a energetiky, ale také v efektivnější městské správě.

V širším slova smyslu znamená chytré město také spolupráci místních subjektů –⁠ veřejného sektoru, firem, akademické sféry, neziskových organizací, a především místních obyvatel, kteří dostávají příležitost spolurozhodovat o směřování obce.

Jak se posuzuje, zda už jedná o chytré město nebo jen dílčí zavedení moderních technologií? Podstatným faktorem je komplexnost přístupu. Chytré město propojuje pomocí informačních technologií několik oblastí, kde prosazuje udržitelnost, energetickou a ekonomickou efektivnost.

Co je cílem chytrých měst

Cílem chytrého města je vytvořit příjemné podmínky pro život místních obyvatel a zároveň minimalizovat spotřebu energetických zdrojů, a tím chránit životní prostředí. Smart city přináší obyvatelům kvalitnější život, úspory na energiích, rychlejší a bezpečnější dopravu, čistší ovzduší, rychlejší komunikaci s úřady a chytrou infrastrukturu.

Usiluje o zlepšení v několika oblastech:

 • doprava a parkování – řízení dopravy podle situace, bezemisní pohon MHD, sdílená doprava (bikesharing, carsharing), navigace k volným parkovacím místům,

 • energie – využívání obnovitelných zdrojů, energetická soběstačnost, úsporný provoz veřejných budov,

 • veřejné osvětlení – nižší spotřeba, inteligentní řízení lamp, snížení světelného smogu,

 • odpadové hospodářství – efektivní řízení svozu a třídění odpadů a jeho následné zpracování,

 • rozšíření městské zeleně a zvětšení vodních ploch,

 • lepší úroveň služeb pro občany – proaktivní přístup úředníků, přímá komunikace, sdílení informací s občany, zvýšení bezpečnosti.

Jak se v chytrých městech pracuje s energiemi

Jednou z nejdůležitějších oblastí, v nichž se chytrá města angažují, je energetická udržitelnost.

Bezemisní doprava

Chytrá města prosazují maximální využití elektromobility. I v běžných městech se s ní setkáme každý den, například u tramvají a trolejbusů. Chytrá města chtějí jít ještě o krok dál a prosadit elektromobilitu u ostatních prostředků hromadné dopravy a rovněž u individuální dopravy. Auta a autobusy na elektrický pohon neprodukují žádné lokální emise a navíc mají nižší hlučnost.

Alternativou k elektřině je pohon na CNG, a to nejlépe v kombinaci s vlastní výrobou bioplynu. Autobusy MHD na bioplyn, který vzniká z odpadní vody, jezdí například v Brně.

Využití obnovitelných zdrojů

Cílem chytrých měst je zajištění soběstačnosti veřejných budov z vlastních obnovitelných zdrojů energie. K oblíbeným řešením patří instalace fotovoltaických panelů na střechy veřejných budov nebo využití kogeneračních jednotek, které vyrábí elektřinu a zároveň zužitkují vyprodukované teplo k ohřevu vody. K vytápění úřadů či škol se v chytrých městech využívají také tepelná čerpadla.

Úspora energie

Pro životní prostředí existuje ještě lepší možnost než výroba energie z obnovitelných zdrojů, a to její úspora. Zateplení budov, výměna oken či dveří dokážou snížit spotřebu energie až o desítky procent.

K úspoře energií přispívá také inteligentně řízené veřejné osvětlení. Moderní lampy samostatně regulují intenzitu svitu –⁠ pokud v ulicích nezaznamenají pohyb chodců, světlo se automaticky ztlumí. To přináší nejen úsporu energie, ale také snížení světelného smogu.

Jaká města jsou opravdu chytrá?

Hodnotit, kterému městu se daří nejlépe obsáhnout koncept chytrého města, je poměrně složité. Ať se jedná o světovou metropoli nebo malé město, každé má jiné problémy, tudíž i jiný způsob prosazování principů smart city.

Nicméně podle průzkumu Juniper Research se v roce 2022 považují za nejvíce chytrá města na světě Šanghaj, Soul, Barcelona, Peking a New York. Hodnocení bylo založeno na několika aspektech chytrého města, včetně dopravy a infrastruktury, energií a osvětlení, správy města a konektivity. Šanghaj si ocenění vysloužila mimo jiné za projekt Citizen Cloud, který nabízí obyvatelům jedno kontaktní místo pro přístup k více než 1000 službám.

Chytrá města v ČR

Za první chytré město v ČR se považuje Písek. Projekt s názvem Smart Písek usiluje o čisté, bezpečné, otevřené a moderní město. Soustředí se na prosazování změn v oblasti dopravy, energie a zapojení občanů do chodu města. Jako smart city se označuje také Praha, Brno, ale i menší obce, jako je Jihlava či Hrušovany nad Jevišovkou.

Zajímavé počiny českých smart cities se srovnávají v soutěži Chytrá města. Jednou ročně se tak inteligentní projekty dostanou do povědomí široké veřejnosti. Ocenění získala například Praha za digitalizaci řízení svozu odpadů nebo Plzeň za testovací projekt využívající drony jako podporu složek integrovaného záchranného systému.

Předpokládá se, že v souladu s celosvětovým trendem bude do budoucna množství chytrých měst v ČR narůstat, ta stávající budou rozšiřovat smart řešení do dalších oblastí. Určitým limitem však mohou být vysoké počáteční investice. Právě proto je pro rozvoj chytrých měst důležitá spolupráce veřejné a soukromé sféry.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.