chytre-mesto

Chytré město: Co to je?

15. 6. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

Co je chytré město?

Chytré město využívá informační a komunikační technologie k řízení města, jeho udržitelnému rozvoji a zmírnění negativních dopadů urbanizace. Nejvýrazněji se změny promítají v oblasti dopravy a energetiky, ale také v efektivnější městské správě.

V širším slova smyslu znamená chytré město také spolupráci místních subjektů –⁠ veřejného sektoru, firem, akademické sféry, neziskových organizací, a především místních obyvatel, kteří dostávají příležitost spolurozhodovat o směřování obce.

Jak se posuzuje, zda už jedná o chytré město nebo jen dílčí zavedení moderních technologií? Podstatným faktorem je komplexnost přístupu. Chytré město propojuje pomocí informačních technologií několik oblastí, kde prosazuje udržitelnost, energetickou a ekonomickou efektivnost.

Co je cílem chytrých měst

Cílem chytrého města je vytvořit příjemné podmínky pro život místních obyvatel a zároveň minimalizovat spotřebu energetických zdrojů, a tím chránit životní prostředí. Smart city přináší obyvatelům kvalitnější život, úspory na energiích, rychlejší a bezpečnější dopravu, čistší ovzduší, rychlejší komunikaci s úřady a chytrou infrastrukturu.

Usiluje o zlepšení v několika oblastech:

 • doprava a parkování – řízení dopravy podle situace, bezemisní pohon MHD, sdílená doprava (bikesharing, carsharing), navigace k volným parkovacím místům,

 • energie – využívání obnovitelných zdrojů, energetická soběstačnost, úsporný provoz veřejných budov,

 • veřejné osvětlení – nižší spotřeba, inteligentní řízení lamp, snížení světelného smogu,

 • odpadové hospodářství – efektivní řízení svozu a třídění odpadů a jeho následné zpracování,

 • rozšíření městské zeleně a zvětšení vodních ploch,

 • lepší úroveň služeb pro občany – proaktivní přístup úředníků, přímá komunikace, sdílení informací s občany, zvýšení bezpečnosti.

Jak se v chytrých městech pracuje s energiemi

Jednou z nejdůležitějších oblastí, v nichž se chytrá města angažují, je energetická udržitelnost.

Bezemisní doprava

Chytrá města prosazují maximální využití elektromobility. I v běžných městech se s ní setkáme každý den, například u tramvají a trolejbusů. Chytrá města chtějí jít ještě o krok dál a prosadit elektromobilitu u ostatních prostředků hromadné dopravy a rovněž u individuální dopravy. Auta a autobusy na elektrický pohon neprodukují žádné lokální emise a navíc mají nižší hlučnost.

Alternativou k elektřině je pohon na CNG, a to nejlépe v kombinaci s vlastní výrobou bioplynu. Autobusy MHD na bioplyn, který vzniká z odpadní vody, jezdí například v Brně.

Využití obnovitelných zdrojů

Cílem chytrých měst je zajištění soběstačnosti veřejných budov z vlastních obnovitelných zdrojů energie. K oblíbeným řešením patří instalace fotovoltaických panelů na střechy veřejných budov nebo využití kogeneračních jednotek, které vyrábí elektřinu a zároveň zužitkují vyprodukované teplo k ohřevu vody. K vytápění úřadů či škol se v chytrých městech využívají také tepelná čerpadla.

Úspora energie

Pro životní prostředí existuje ještě lepší možnost než výroba energie z obnovitelných zdrojů, a to její úspora. Zateplení budov, výměna oken či dveří dokážou snížit spotřebu energie až o desítky procent.

K úspoře energií přispívá také inteligentně řízené veřejné osvětlení. Moderní lampy samostatně regulují intenzitu svitu –⁠ pokud v ulicích nezaznamenají pohyb chodců, světlo se automaticky ztlumí. To přináší nejen úsporu energie, ale také snížení světelného smogu.

Jaká města jsou opravdu chytrá?

Hodnotit, kterému městu se daří nejlépe obsáhnout koncept chytrého města, je poměrně složité. Ať se jedná o světovou metropoli nebo malé město, každé má jiné problémy, tudíž i jiný způsob prosazování principů smart city.

Nicméně podle průzkumu Juniper Research se v roce 2022 považují za nejvíce chytrá města na světě Šanghaj, Soul, Barcelona, Peking a New York. Hodnocení bylo založeno na několika aspektech chytrého města, včetně dopravy a infrastruktury, energií a osvětlení, správy města a konektivity. Šanghaj si ocenění vysloužila mimo jiné za projekt Citizen Cloud, který nabízí obyvatelům jedno kontaktní místo pro přístup k více než 1000 službám.

Chytrá města v ČR

Za první chytré město v ČR se považuje Písek. Projekt s názvem Smart Písek usiluje o čisté, bezpečné, otevřené a moderní město. Soustředí se na prosazování změn v oblasti dopravy, energie a zapojení občanů do chodu města. Jako smart city se označuje také Praha, Brno, ale i menší obce, jako je Jihlava či Hrušovany nad Jevišovkou.

Zajímavé počiny českých smart cities se srovnávají v soutěži Chytrá města. Jednou ročně se tak inteligentní projekty dostanou do povědomí široké veřejnosti. Ocenění získala například Praha za digitalizaci řízení svozu odpadů nebo Plzeň za testovací projekt využívající drony jako podporu složek integrovaného záchranného systému.

Předpokládá se, že v souladu s celosvětovým trendem bude do budoucna množství chytrých měst v ČR narůstat, ta stávající budou rozšiřovat smart řešení do dalších oblastí. Určitým limitem však mohou být vysoké počáteční investice. Právě proto je pro rozvoj chytrých měst důležitá spolupráce veřejné a soukromé sféry.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Dráty vysokého napětí
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.