chytre-mesto

Chytré město: Co to je?

15. 6. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

Co je chytré město?

Chytré město využívá informační a komunikační technologie k řízení města, jeho udržitelnému rozvoji a zmírnění negativních dopadů urbanizace. Nejvýrazněji se změny promítají v oblasti dopravy a energetiky, ale také v efektivnější městské správě.

V širším slova smyslu znamená chytré město také spolupráci místních subjektů –⁠ veřejného sektoru, firem, akademické sféry, neziskových organizací, a především místních obyvatel, kteří dostávají příležitost spolurozhodovat o směřování obce.

Jak se posuzuje, zda už jedná o chytré město nebo jen dílčí zavedení moderních technologií? Podstatným faktorem je komplexnost přístupu. Chytré město propojuje pomocí informačních technologií několik oblastí, kde prosazuje udržitelnost, energetickou a ekonomickou efektivnost.

Co je cílem chytrých měst

Cílem chytrého města je vytvořit příjemné podmínky pro život místních obyvatel a zároveň minimalizovat spotřebu energetických zdrojů, a tím chránit životní prostředí. Smart city přináší obyvatelům kvalitnější život, úspory na energiích, rychlejší a bezpečnější dopravu, čistší ovzduší, rychlejší komunikaci s úřady a chytrou infrastrukturu.

Usiluje o zlepšení v několika oblastech:

  • doprava a parkování – řízení dopravy podle situace, bezemisní pohon MHD, sdílená doprava (bikesharing, carsharing), navigace k volným parkovacím místům,

  • energie – využívání obnovitelných zdrojů, energetická soběstačnost, úsporný provoz veřejných budov,

  • veřejné osvětlení – nižší spotřeba, inteligentní řízení lamp, snížení světelného smogu,

  • odpadové hospodářství – efektivní řízení svozu a třídění odpadů a jeho následné zpracování,

  • rozšíření městské zeleně a zvětšení vodních ploch,

  • lepší úroveň služeb pro občany – proaktivní přístup úředníků, přímá komunikace, sdílení informací s občany, zvýšení bezpečnosti.

Jak se v chytrých městech pracuje s energiemi

Jednou z nejdůležitějších oblastí, v nichž se chytrá města angažují, je energetická udržitelnost.

Bezemisní doprava

Chytrá města prosazují maximální využití elektromobility. I v běžných městech se s ní setkáme každý den, například u tramvají a trolejbusů. Chytrá města chtějí jít ještě o krok dál a prosadit elektromobilitu u ostatních prostředků hromadné dopravy a rovněž u individuální dopravy. Auta a autobusy na elektrický pohon neprodukují žádné lokální emise a navíc mají nižší hlučnost.

Alternativou k elektřině je pohon na CNG, a to nejlépe v kombinaci s vlastní výrobou bioplynu. Autobusy MHD na bioplyn, který vzniká z odpadní vody, jezdí například v Brně.

Využití obnovitelných zdrojů

Cílem chytrých měst je zajištění soběstačnosti veřejných budov z vlastních obnovitelných zdrojů energie. K oblíbeným řešením patří instalace fotovoltaických panelů na střechy veřejných budov nebo využití kogeneračních jednotek, které vyrábí elektřinu a zároveň zužitkují vyprodukované teplo k ohřevu vody. K vytápění úřadů či škol se v chytrých městech využívají také tepelná čerpadla.

Úspora energie

Pro životní prostředí existuje ještě lepší možnost než výroba energie z obnovitelných zdrojů, a to její úspora. Zateplení budov, výměna oken či dveří dokážou snížit spotřebu energie až o desítky procent.

K úspoře energií přispívá také inteligentně řízené veřejné osvětlení. Moderní lampy samostatně regulují intenzitu svitu –⁠ pokud v ulicích nezaznamenají pohyb chodců, světlo se automaticky ztlumí. To přináší nejen úsporu energie, ale také snížení světelného smogu.

Jaká města jsou opravdu chytrá?

Hodnotit, kterému městu se daří nejlépe obsáhnout koncept chytrého města, je poměrně složité. Ať se jedná o světovou metropoli nebo malé město, každé má jiné problémy, tudíž i jiný způsob prosazování principů smart city.

Nicméně podle průzkumu Juniper Research se v roce 2022 považují za nejvíce chytrá města na světě Šanghaj, Soul, Barcelona, Peking a New York. Hodnocení bylo založeno na několika aspektech chytrého města, včetně dopravy a infrastruktury, energií a osvětlení, správy města a konektivity. Šanghaj si ocenění vysloužila mimo jiné za projekt Citizen Cloud, který nabízí obyvatelům jedno kontaktní místo pro přístup k více než 1000 službám.

Chytrá města v ČR

Za první chytré město v ČR se považuje Písek. Projekt s názvem Smart Písek usiluje o čisté, bezpečné, otevřené a moderní město. Soustředí se na prosazování změn v oblasti dopravy, energie a zapojení občanů do chodu města. Jako smart city se označuje také Praha, Brno, ale i menší obce, jako je Jihlava či Hrušovany nad Jevišovkou.

Zajímavé počiny českých smart cities se srovnávají v soutěži Chytrá města. Jednou ročně se tak inteligentní projekty dostanou do povědomí široké veřejnosti. Ocenění získala například Praha za digitalizaci řízení svozu odpadů nebo Plzeň za testovací projekt využívající drony jako podporu složek integrovaného záchranného systému.

Předpokládá se, že v souladu s celosvětovým trendem bude do budoucna množství chytrých měst v ČR narůstat, ta stávající budou rozšiřovat smart řešení do dalších oblastí. Určitým limitem však mohou být vysoké počáteční investice. Právě proto je pro rozvoj chytrých měst důležitá spolupráce veřejné a soukromé sféry.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.