Silnice v přírodě

Češi využívají asistenční služby třikrát častěji při poruše než v případě nehody

Pojišťovny uvádí, že Češi se konečně naučili využívat asistenční služby. V roce 2018 asistenční služby zaznamenali roční nárůst 14 % oproti předešlému roku 2017. Mezi nejčastější zásahy patří porucha motoru, defekt pneumatiky a problémy se spojkou či převodovkou.

Asistenční služby potvrzují nárůst zásahů. „V posledních letech zaznamenáváme výrazný počet zásahů asistenčních společností u porouchaných či havarovaných vozidel. Pojišťovny začaly ve větší míře asistenční služby poskytovat k havarijnímu pojištění či povinnému ručení. Zároveň s příchodem Linky pomoci řidičům výrazně vzrostlo povědomí motoristů o této pomoci s nepojízdným autem,“ uvedl Petr Bold z České asociace asistenčních společností (ČAAS).

„V roce 2018 jsme jenom pro klienty České podnikatelské pojišťovny realizovali 31 933 zásahů, hlavně u pojištění vozidel. Důležitým ukazatelem kvality je u motoristické asistence například průměrná dojezdová vzdálenost odtahového speciálu. V našem případě tato vzdálenost činí 15,3 kilometrů k zásahu, což svědčí o široké síti zásahových vozidel a zároveň zkracuje čekací dobu klientů,“ potvrzuje Marek Jaroš, generální ředitel GLOBAL ASSISTANCE a. s, asistenční společnost pracující pro několik českých pojišťoven.

Výhodou asistenční služby bude také nově (nejspíše od 1. října 2019) za určitých podmínek nemuset vozit ani rezervu, ani lepící sadu - s runflatovými pneumatikami to samozřejmě šlo již dříve, nicméně třeba Barum Polaris 5 jako runflat neseženete. Nyní však změna vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (č. 341/2014 Sb.) toto nově upravuje tak, že vozit rezervní kolo nemusejí vozidla s zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky.

Nejčastěji asistence zasahuje u poruch motoru a defektu pneumatik

Pomoc asistenční nehody čeští motoristé využívají především v případě poruchy vozu, méně u nehod. K největším počtu zásahů dochází během letních prázdnin, následuje období zimních dovolených. Asistence je využívána i v zahraničí. K více než polovině všech zásahů v zahraničí provedených společností Global Assistance došlo na německých silnicích a dálnicích, protože se jedná o tranzitní zemi.

Mezi nejčastější problémy, se kterými si motoristé nedokáží poradit, patří porucha motoru, různé defekty pneumatiky a potíže se spojkou nebo převodovkou. V zimě hodně řidičů potrápí potíže se startování a vybitou baterií či karamboly na zledovatělých vozovkách. Zhruba 25 % potíží asistenční služby zvládnou vyřešit na místě, většina však skončí odtahem do profesionálního autoservisu.

„Vybitou autobaterii či píchlou pneumatiku většinou asistenční služba vyřeší na místě. Řidičům se ale nevyhýbají ani problémy s alternátorem, motorem, zamrzlým palivem nebo dopravní nehody, což už na místě vyřešit nelze,“ dodal Josef Šrut z Allianz pojišťovny.

Asistenční služby nejsou pouze u pojištění vozidel

O asistenčních službách se většinou hovoří v souvislosti s povinným ručením a havarijním pojištěním. Najdeme je však také u cestovního pojištění a pojištění domácnosti a nemovitostí. I zde se je Češi pomalu učí využívat. Tímto způsobem lze snadno spojit pojištění s praktickou a hlavně zaplacenou pomocí v oblasti elektrikářských, instalatérských, sklenářských, topenářských, zámečnických prací apod.

Stále oblíbenější je také IT konzultace. „Vloni jsme zaznamenali velký zájem klientů o IT asistenci, kde jsme nejčastěji řešili problémy s přihlášením do počítače, únik či ztrátu dat a zavirování počítače,“ zmínil Vladimír Fuchs ze společnosti Europ Assistance. Novinkou je možnost videochatu s lékařem v případě zdravotních potíží. Asistenční služby už dávno nejsou prázdným pojmem, ale užitečnou službou.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?