Kalkulačka a domeček

Ceny hypoték: Jaké jsou poplatky spojené s hypotékou?

17. 1. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Při vyřizování hypotéky většina žadatelů největší část pozornosti soustředí na výši úrokové sazby, případně RPSN. S hypotékou však souvisí celá řada dalších poplatků, jejichž seznam a výše se liší banka od banky. Ač se to nezdá, cenu hypotéky mohou výrazně ovlivnit.

Většina lidí si je vědoma, že hypotéka rozhodně není zadarmo a jsou s ní spojeny nějaké ty poplatky. Málokdo však ví přesně, o jaké poplatky se jedná, a jak moc mohou ceny hypoték (respektive celkové náklady na hypotéku) ovlivnit. Soustředit se čistě na úrokovou sazbu se nemusí finančně vyplatit.

Ceny hypoték: Úrok vs. RPSN

Než se pustíme do výčtu a popisu jednotlivých poplatků, vysvětlíme si podrobně dva velmi důležité pojmy související se všemi úvěrovými produkty - úrokovou sazbu a RPSN.

První úrok (úroková sazba) je pouze jeden z mnoha nákladů spojených s úvěrem. Úrok je poplatek neboli peněžitá odměna za poskytnutí půjčky, kterou je dlužník povinen splatit společně s jistinou a je definován procentním vyjádření zvýšení půjčené částky za určité časové období (např. rok).

Druhý RPSN znamená “roční procentní sazba nákladů” a jedná se údaj, který zahrnuje veškeré náklady spojené s poskytnutím půjčky. RPSN tedy umožňuje lépe vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost vybraného úvěru. RPSN se udává v procentech a zpravidla je vyšší než úrok. Čím je RPSN vyšší než úroková sazba, tím vyšší jsou ostatní poplatky. Je-li RPSN a úrok stejně vysoký, pak s půjčkou nesouvisí žádné další poplatky.

Hypotéka a související poplatky

Banky se rády hájí tím, že s vyřízením hypotéky mají spousty práce, a proto si rády různé úkony zpoplatňují. Díky tlaku veřejnosti a silnému konkurenčnímu prostředí však dochází k snižování poplatků i jejich postupné eliminaci. Jistě se dočkáme dne, kdy ceny hypoték nebude ovlivňovat nic jiného než úrok.

Pár čte smlouvu

Poplatek za schválení hypotéky

Kdysi běžný poplatek se pomalu a jistě stává historií. Dříve si banky za schválení hypotéky účtovaly poplatek ve výši x tisíc korun, dnes jej snižují až na nulu. Pokud si banka poplatek účtuje, může mít podobu pevně stanovené částky (např. 3 000 Kč) nebo je odvozen od výše hypotéky (např. 1,0 % z 2 500 000 Kč). Někdy bývá poplatek účtován pouze při fixaci úrokové sazby kratší než 5 let.

Poplatek za odhad ceny (expresní ocenění) nemovitosti

Jedním z požadovaných dokumentů je ocenění ceny nemovitosti. Některé banky či hypoteční makléři tuto službu zajistí zdarma (případně v rámci aktuální akční nabídky), většinou se však za odhad platí. Standardně se výše poplatku za ocenění pohybuje kolem částky 3 000 Kč u bytu a 4 500 Kč u rodinného domu.

Poplatek za správu hypotečního úvěru

S hypotékou je spojený úvěrový účet, za jehož správu a vedení si banky účtují pravidelný měsíční poplatek. Může to být zdarma, ale raději se předem ujistěte, kolik si banka bude účtovat a nebojte se vyjednávat.

Poplatek za čerpání hypotéky

Ani čerpání hypotéky není nic levného a zpravidla se týká hypoték, jejichž čerpání probíhá postupně (např. rekonstrukce a stavba). Za každé čerpání hypotéky může dlužník zaplatit “pár” stovek korun, ale i několik tisíc. Výše poplatku za čerpání musí být uvedena v sazebníku banky.

Pozor si dávejte také u poplatku ve výši 0 Kč. V takovém případě se předem dobře ujistěte, že není omezen počtem čerpání. Zdarma mohou být například pouze první čtyři čerpání a všechna následujících už jsou zpoplatněna vysokým poplatkem.

Poplatek za mimořádnou splátku či předčasné uhrazení

Tento poplatek naštěstí hodně ovlivnil spotřebitelský zákon z roku 2016, na základě kterého má každý dlužník právo každý rok uhradit 25 % z celkového dluhu bez poplatku. V případě předčasného splacení hypotéky si banky mohou účtovat pouze účelně vynaložené náklady související s tímto úkonem. V případě úmrtí či vzniku invalidity má dlužník právo splatit celou hypotéku bez sankcí.

Pojištění

Velmi často poskytovatelé hypoték schválení hypotéky podmiňují sjednáním pojištění a jeho vinkulací ve prospěch banky. Kdyby se klientovi cokoliv stálo, banka obdrží své peníze zpět právě z tohoto pojištění, ale klient nepřijde o nemovitost. Cena pojištění může měsíční náklady spojené s hypotékou značně navýšit.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.