Cestovní pojištění – srovnání cen

bonus a malus

Bonus a malus - jak se v nich vyznat?

Značná část řidičů vlastně ani neví, co systém bonusů a malusů je. Něbodokteří o tomto systému sice slyšely, ale nemají tušení, jak funguje. Pouze každý sedmý motorista ví, co bonus a malus znamená a co obnáší. Tyto informace vyplynuly z výzkumu provedeného agenturou Ipsos pro Wüstenrot pojišťovnu.

Ne vždy se za vysoké pojistné vyplatí kritizovat pojišťovny. Výslednou cenu povinného ručení mohou ovlivnit i motoristé svým způsobem jízdy. Díky systému bonusů se řidičům může snížit povinné ručení i o polovinu a více.

porovnání povinného ručení

Až 70% sleva

Řidičů, kteří jezdí bez nehod, si pojišťovny cení. Za bezpečnou jízdu je odměňují tzv. bonusy, což je vlastně sleva na pojistném. Slevu získá motorista za každých 12 měsíců bezeškodního průběhu. Sleva za toto období obvykle činí 5 %. Slevy se postupně sčítají a mohou dosáhnout maximální výše až 70 %. Samozřejmě záleží na jednotlivých pojišťovnách. Většina pojišťoven nabízí maximální slevu na povinném ručení ve výši 50-60 %.

Pojišťovny vykazují i jistou dávku tolerance. Pokud řidič, který jezdí bez nehod řadu let, způsobí nehodu poprvé, tak ji ignorují.

Malus za každou nehodu

Hůře jsou na tom motoristé, kteří si na své konto připsali hned několik nehod. Za každou zaviněnou nehodu pojišťovna odečte příslušný počet měsíců od celkového počtu bonusových měsíců. Jakmile nemá už žádné bonusové měsíce, pojišťovny přistoupí k navýšení pojistného, a to až na dvojnásobek.

Mezi jednotlivými pojišťovnami panují velké rozdíly. Některé pojišťovny první nehodu nepočítají, jiné vám okamžitě “napálí” přirážku k pojistnému. Jako příklad může posloužit případ dvaadvacetileté ženy, která za volantem silného auta zavinila jedinou nehodu. Nová nabídka na povinné ručení se mezi nejlevnější a nejdražší pojišťovnou lišila o neuvěřitelných 55 000 Kč!

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Články související s těmito výrazy:

Pojišťovny, Bonus a malus, Pojistka, Bodový systém