Cestovní pojištění – srovnání cen

Bezpečný domov o Vánocích - Máma a malá dcera si dávají dárky

Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

pojištění domácnosti

Během vánočních svátků jsme v jednom shonu – pečeme, vaříme, zdobíme byt, balíme dárky a pod nohama se nám prohání neposedné děti či domácí mazlíčci. Do toho ještě vítáme návštěvy a telefonujeme s příbuznými. V takovém stresu jsme nepozorní, a právě proto jsou Vánoce rizikovým obdobím, ať už se jedná o poškození majetku nebo zdraví. Každoročně se během vánočních svátků zvyšuje počet požárů i úrazů v domácnostech.

Adventní věnec a další svíčky

Svíčky k vánoční atmosféře bezesporu patří, ale při nesprávné manipulaci představují velké riziko. Jakmile svíčka vzplane na suchém adventním věnci či vánočním stromečku a oheň se rozšíří na další hořlavé materiály a textilie, během několika sekund může být celá místnost v plamenech. Málokdo si umí představit, jak rychle se oheň v interiéru šíří, a proto je nejdůležitější zásadou nenechávat svíčky nikdy bez dozoru. A to ani na krátkou chvíli.

Největší riziko představují svíčky na adventním věnci. Řada věnců je totiž vyrobena pouze jako dekorace a svíčky na nich nejsou vůbec určeny k zapálení. Než se doma rozhodnete vykouzlit adventní pohodu a škrtnete zápalkou, měli byste dbát těchto pravidel:

  • Adventní věnec by neměl být vyroben z vysoce hořlavých materiálů – pilin nebo dřevěných hoblin. Po několika týdnech seschne i jehličí a promění se ve snadno zápalný materiál.
  • Svíčky na adventním věnci by měly mít podkladovou mističku, která zabrání vyhoření svíčky až zcela k věnci.
  • Pozor na vysoké svíčky – jsou velmi nestabilní a navíc se snadno zlomí.
  • Adventní věnec či jiné svíčky umístěte na stabilní místo z dosahu dětí a domácích mazlíčků, kteří by ho mohli převrhnout.
  • Svíčky by neměly hořet v průvanu a měly by být dostatečně daleko od záclon a dalších vysoce hořlavých materiálů.
  • Nikdy nenechávejte hořet svíčky bez dozoru a při odchodu z místnosti je sfoukněte.
 

Nekvalitní elektrická světýlka

Jestliže se otevřenému ohni raději vyhýbáte a vánoční výzdobu si pořizujete zásadně elektrickou, je to samozřejmě bezpečnější varianta. Ale ani elektrické osvětlení není zcela bez rizika. Při nákupu v tržnici či pochybných e-shopech můžete natrefit na výrobky bez příslušných certifikátů, u nichž hrozí vysoké riziko požáru. Zároveň si nezapomeňte přečíst návod k použití a instalujte elektrická světla v souladu s pokyny výrobce – některé výrobky jsou určeny pouze do interiéru.

Vánoční požáry v kuchyni

Mezi další časté nehody patří ty v kuchyni. Při smažení se horký olej na pánvi může snadno vznítit a dosáhnout teploty až 370 stupňů Celsia! Navíc při požáru v kuchyni člověk snadno zazmatkuje, protože voda je hned po ruce. Hořící olej se však nikdy nehasí vodou – při kontaktu tekutin dojde k reakci podobné výbuchu a oheň tak popálí nejen vás, ale navíc se rozšíří po celé místnosti. Oheň na pánvi přiklopte pokličkou nebo ho zasypejte solí či hlínou z květináče. Existují také hasicí roušky a speciální hasicí přístroje pro hašení jedlých olejů a tuků třídy F.

Pozor na úrazy při vaření i úklidu

Na Vánoce chcete mít dům jako ze škatulky? Dejte si ale pozor, ať v touze po dokonalém výsledku neobětujete své zdraví! Až se budete šplhat ke stropu, abyste utřeli poslední zrnko prachu na skříni nebo zavěsili vánoční světýlka nad okno, poproste raději jiného člena domácnosti, ať vám štafle přidrží. Mezi časté úrazy patří rovněž uklouznutí na mokré podlaze. K nejvíce úrazům dochází v kuchyni, ať už je to pořezání či popálení.

Bohužel ani během Vánoc se úrazy nevyhýbají dětem – pády, řezné rány, spáleniny nebo opařeniny patří k nejčastějším dětským úrazům. U malých dětí pečlivě kontrolujte také vánoční dárky, které si vaše ratolesti rozbalují pod stromečkem. Kdo není v kontaktu s batolaty každý den, může zapomenout, že jim nepatří do rukou malé součástky, které mohou snadno vdechnout.

Chraňte svůj majetek pojištěním

I jedna zapomenutá svíčka dokáže způsobit mnohamilionové škody. Proto chraňte svůj majetek kvalitním pojištěním. Existují dva typy – pojištění nemovitosti, které se vztahuje na samotnou stavbu a její pevné součásti, a pojištění domácnosti, které pokrývá škody na nábytku, elektrospotřebičích, osobních věcech a dalším vybavení bytu. Nejlepší je kombinovat oba typy pojištění – s výběrem vám pomůže online kalkulačka pojištění majetku.

Samozřejmostí by mělo být rovněž životní pojištění, a to zejména v situaci, kdy na vašem příjmu závisí další osoby. Z životního pojištění dostanete peníze za dobu strávenou na neschopence a vyplatí vám plnění také u trvalé invalidity. V případě úmrtí dostanou finanční částku vaši blízcí. Kvalitní životní pojištění si sjednáte již od 200 Kč měsíčně.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4

Články související s těmito výrazy:

Počet požárů, úrazů a dalších katastrof se během vánočních svátků zvyšuje. Zjistěte, na co si dát pozor a jak předcházet škodám na majetku i zdraví.