Matka s dcerou u vánočního stromu

Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

Spočítat ceny

Během vánočních svátků jsme v jednom shonu – pečeme, vaříme, zdobíme byt, balíme dárky a pod nohama se nám prohání neposedné děti či domácí mazlíčci. Do toho ještě vítáme návštěvy a telefonujeme s příbuznými. V takovém stresu jsme nepozorní, a právě proto jsou Vánoce rizikovým obdobím, ať už se jedná o poškození majetku nebo zdraví. Každoročně se během vánočních svátků zvyšuje počet požárů i úrazů v domácnostech.

Adventní věnec a další svíčky

Svíčky k vánoční atmosféře bezesporu patří, ale při nesprávné manipulaci představují velké riziko. Jakmile svíčka vzplane na suchém adventním věnci či vánočním stromečku a oheň se rozšíří na další hořlavé materiály a textilie, během několika sekund může být celá místnost v plamenech. Málokdo si umí představit, jak rychle se oheň v interiéru šíří, a proto je nejdůležitější zásadou nenechávat svíčky nikdy bez dozoru. A to ani na krátkou chvíli.

Největší riziko představují svíčky na adventním věnci. Řada věnců je totiž vyrobena pouze jako dekorace a svíčky na nich nejsou vůbec určeny k zapálení. Než se doma rozhodnete vykouzlit adventní pohodu a škrtnete zápalkou, měli byste dbát těchto pravidel:

  • Adventní věnec by neměl být vyroben z vysoce hořlavých materiálů – pilin nebo dřevěných hoblin. Po několika týdnech seschne i jehličí a promění se ve snadno zápalný materiál.

  • Svíčky na adventním věnci by měly mít podkladovou mističku, která zabrání vyhoření svíčky až zcela k věnci.

  • Pozor na vysoké svíčky – jsou velmi nestabilní a navíc se snadno zlomí.

  • Adventní věnec či jiné svíčky umístěte na stabilní místo z dosahu dětí a domácích mazlíčků, kteří by ho mohli převrhnout.

  • Svíčky by neměly hořet v průvanu a měly by být dostatečně daleko od záclon a dalších vysoce hořlavých materiálů.

  • Nikdy nenechávejte hořet svíčky bez dozoru a při odchodu z místnosti je sfoukněte.

Nekvalitní elektrická světýlka

Jestliže se otevřenému ohni raději vyhýbáte a vánoční výzdobu si pořizujete zásadně elektrickou, je to samozřejmě bezpečnější varianta. Ale ani elektrické osvětlení není zcela bez rizika. Při nákupu v tržnici či pochybných e-shopech můžete natrefit na výrobky bez příslušných certifikátů, u nichž hrozí vysoké riziko požáru. Zároveň si nezapomeňte přečíst návod k použití a instalujte elektrická světla v souladu s pokyny výrobce – některé výrobky jsou určeny pouze do interiéru.

Vánoční požáry v kuchyni

Mezi další časté nehody patří ty v kuchyni. Při smažení se horký olej na pánvi může snadno vznítit a dosáhnout teploty až 370 stupňů Celsia! Navíc při požáru v kuchyni člověk snadno zazmatkuje, protože voda je hned po ruce. Hořící olej se však nikdy nehasí vodou – při kontaktu tekutin dojde k reakci podobné výbuchu a oheň tak popálí nejen vás, ale navíc se rozšíří po celé místnosti. Oheň na pánvi přiklopte pokličkou nebo ho zasypejte solí či hlínou z květináče. Existují také hasicí roušky a speciální hasicí přístroje pro hašení jedlých olejů a tuků třídy F.

Pozor na úrazy při vaření i úklidu

Na Vánoce chcete mít dům jako ze škatulky? Dejte si ale pozor, ať v touze po dokonalém výsledku neobětujete své zdraví! Až se budete šplhat ke stropu, abyste utřeli poslední zrnko prachu na skříni nebo zavěsili vánoční světýlka nad okno, poproste raději jiného člena domácnosti, ať vám štafle přidrží. Mezi časté úrazy patří rovněž uklouznutí na mokré podlaze. K nejvíce úrazům dochází v kuchyni, ať už je to pořezání či popálení.

Bohužel ani během Vánoc se úrazy nevyhýbají dětem – pády, řezné rány, spáleniny nebo opařeniny patří k nejčastějším dětským úrazům. U malých dětí pečlivě kontrolujte také vánoční dárky, které si vaše ratolesti rozbalují pod stromečkem. Kdo není v kontaktu s batolaty každý den, může zapomenout, že jim nepatří do rukou malé součástky, které mohou snadno vdechnout.

Chraňte svůj majetek pojištěním

I jedna zapomenutá svíčka dokáže způsobit mnohamilionové škody. Proto chraňte svůj majetek kvalitním pojištěním. Existují dva typy – pojištění nemovitosti, které se vztahuje na samotnou stavbu a její pevné součásti, a pojištění domácnosti, které pokrývá škody na nábytku, elektrospotřebičích, osobních věcech a dalším vybavení bytu. Nejlepší je kombinovat oba typy pojištění – s výběrem vám pomůže online kalkulačka pojištění majetku.

Samozřejmostí by mělo být rovněž životní pojištění, a to zejména v situaci, kdy na vašem příjmu závisí další osoby. Z životního pojištění dostanete peníze za dobu strávenou na neschopence a vyplatí vám plnění také u trvalé invalidity. V případě úmrtí dostanou finanční částku vaši blízcí. Kvalitní životní pojištění si sjednáte již od 200 Kč měsíčně.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Chata v horách
    Dům a domácnost
    16. března 2023|Jana Březinová
    Podpojištění chat a chalup aneb když vám pojišťovna nahradí jen část škody

    Češi mají sjednáno pojištění nemovitosti na správnou částku pouze ve 30 % případů. Zbytek nemovitostí je podpojištěno, a to platí i pro chaty a chalupy. Vysoká inflace přitom propast mezi pojistnou částkou a hodnotou rekreačního bydlení dál prohlubuje.

  • Zasněžená chata v zimě
    Dům a domácnost
    14. března 2023|Jana Březinová
    10 kroků, jak na zazimování chaty

    Vypnout lednici, zhasnout a zamknout? Jestli opouštíte chatu na celou zimu, tak to rozhodně nestačí. Máme pro vás jednoduchý návod, jak na zazimování chaty, aby vás na jaře nečekala nepříjemná překvapení. Kromě pečlivých příprav na zimu vám s ochranou majetku pomůže i pojištění chaty.

  • Dům a domácnost
    15. ledna 2023|Jana Březinová
    Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

    U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, a to zejména teď v době vysoké inflace.

  • Hořící svíčka na vánočním stromku
    Dům a domácnost
    15. prosince 2022|Jana Březinová
    Chraňte sebe a svůj domov během vánočních svátků

    Svátky klidu a pohody se mohou díky chvilce nepozornosti proměnit v tragédii. O Vánocích roste riziko vzniku požárů, úrazů a nehod, a to i při zcela běžných činnostech, jako je úklid. Přitom většině z nich můžete předcházet. Máme pro vás tipy, na co si dát během svátků pozor.

  • Nemáte pojištěný dům - Rodina na ulici před svým domem
    Dům a domácnost
    18. listopadu 2022|Veronika Doskočilová
    Nemáte podpojištěný dům? I při malé škodě a vysokém krytí nemusíte dostat skoro nic

    Při podpojištění nemovitosti pojišťovny nemusí, ale většinou krátí pojistné plnění, a to stejným poměrem, jakým je nemovitost podpojištěná. Za určitých okolností tak můžete dostat jen zlomek toho, co vynaložíte za opravu.

  • Vosí hnízdo pod střechou
    Dům a domácnost
    22. října 2022|Veronika Doskočilová
    Kryje pojištění majetku pád parašutisty na dům nebo encefalitidu? Aneb o čem lidé často neví, že mají pojištěno

    Pojištění domácnosti a nemovitosti je nejčastěji využíváno pro situace jako vichřice, vytopení sousedů, vloupání a další. Najde se ale i řada netradičních situací, na které tato pojištění myslí. Jen o nich lidé často neví.

  • Chaty a chalupy jako trend - Roubenka
    Dům a domácnost
    20. října 2022|Veronika Doskočilová
    Chaty a chalupy jako trend

    Češi se ve velkém stěhují na chaty a chalupy. Zapomínají ale na aktualizaci pojistek. Rekonstrukce i nové vybavení zvyšuje hodnotu nemovitosti i několikanásobně.

  • Drahý obraz si můžete připojistit v rámci druhého domácího pojištění - Domácí zátiší z obrazem
    Dům a domácnost
    18. října 2022|Veronika Doskočilová
    Drahý obraz si můžete pojistit v rámci pojištění domácnosti, ale i samostatně

    Máte doma drahý obraz na plátně? Většinou ho stačí zahrnout do pojištění domácnosti. U dražších kusů je ale potřeba samostatné pojištění i posudek. A hodnotí se i zabezpečení nemovitosti.

  • Průvodce koupí pozemku a výstavbou - manželé prochází stavbu domu
    Dům a domácnost
    15. října 2022|Jana Březinová
    Průvodce koupí stavebního pozemku a výstavbou

    V dnešní době představuje koupě pozemku investici v řádech milionů korun, proto jeho výběr neuspěchejte. Jinak se může stát, že se vám výstavba rodinného domu prodraží nebo vůbec nebude možná. Po zahájení výstavby předcházejte neočekávaným výdajům pomocí pojištění hrubé stavby.

  • Podpis smlouvy o pojištění majetku
    Dům a domácnost
    10. října 2022|Veronika Doskočilová
    Máte podpojištěnou nemovitost? Následky mohou být finančně likvidační

    Podpojištění nemovitosti vám v případě pojistné události plnění od pojišťovny výrazně zkrátí. Místo peněz za skutečnou škodu tak můžete dostat jen zlomek, který vám škodu nenahradí.

  • Žena maluje po rekonstrukci bytu
    Dům a domácnost
    16. září 2022|Jana Březinová
    Ceny za rekonstrukci šly rapidně nahoru, nepodceňujte to

    V posledních měsících výrazně vzrostla cena stavebních materiálů i práce řemeslníků. To znamená jediné – rekonstrukce bytu se prodraží. Na kolik teď rekonstrukce vyjde a má smysl čekat na zlevnění? Na co si dát pozor a jak ušetřit, aniž byste museli dělat kompromisy v kvalitě?

  • Poškozená střecha domu po pádu stromu
    Dům a domácnost
    12. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Buďte připraveni na všechny živelné pohromy

    Přírodní živly udeří svoji silou mnohdy nečekaně a působí velké škody na relativně malém území. Tornáda, vichřice, povodně, ale i krupobití nebo oheň a sníh představují v posledních letech podstatnou část pojistných událostí, které musí pojišťovny řešit. Jen loni vyplatily za škody na majetku 6,45 miliardy korun, což byl proti roku 2020 nárůst o 117 %. Proto je nezbytně nutné pojištění nepodceňovat a samotnou pojistku správně nastavit.

  • Jak na zabezpečení chat a chalup proti zlodějům - Chata s terasou pod kopcem, kamenná cesta
    Dům a domácnost
    07. září 2022|Jana Březinová
    Jak na zabezpečení chat a chalup proti zlodějům

    Léto se chýlí ke konci a brzy začnou žně pro vykradače chat a chalup. Opuštěné rekreační objekty jsou snadnou kořistí, protože v zimních měsících mají zloději na vloupání klid. Navíc v letošním roce počet vloupání do chat a chalup vzrostl. Jak na zabezpečení chaty, aby se vám lupiči vyhnuli? A jak si správně nastavit pojištění chaty, aby vám pokrylo případné škody?

  • Pár mezi krabicemi v novém bytě
    Dům a domácnost
    29. srpna 2022|Jana Březinová
    Odpovědnost jako součást pojištění nemovitosti

    Stačí chvilka nepozornosti a můžete zavinit škody za miliony –⁠ ať už vytopíte sousedy nebo někoho srazíte na kole. Nezanedbatelné škody na cizím majetku mohou způsobit také vaše děti či domácí mazlíčci. I když máte „den blbec“, pojištění odpovědnosti vás spolehlivě ochrání. Přesto ho má sjednáno jen 39 % Čechů.

  • Prasknuté potrubí v kuchyni
    Dům a domácnost
    19. srpna 2022|Petr Pohůdka
    Výhody pojištění domácnosti v nájemním bydlení

    Bydlíte v pronajatém bytě nebo domě? To ještě neznamená, že veškeré pojištění obstará majitel nemovitosti. Podceňovat byste neměli zejména pojištění domácnosti a odpovědnosti za škodu. Proč se vyplatí sjednat pojištění bytu v nájmu a v jakých případech vás smlouva s pojišťovnou ochrání před nepříjemnostmi?

  • nájem-nebo-hypotéka
    HypotékyDům a domácnost
    05. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Nájem vs. hypotéka na byt: Kdy se co vyplatí?

    Žít ve vlastním by chtěl každý. Bohužel zdaleka už ne každý si může dovolit koupit byt či dokonce dům. Rostou ceny nemovitostí, hypotéky jsou dražší a podmínky získání přísnější, ale o mnoho lépe na tom nejsou ani nájmy. Nakonec nejvíce záleží na aktuální finanční situaci.

  • asistence
    Dům a domácnost
    26. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Asistenční služby u majetku: Víte, v jakých situacích se vám můžou hodit?

    Zabouchnuté dveře, deratizace nebo třeba servis elektrospotřebičů. Víte, co mají všechny tyto služby společného? Mnohé pojišťovny je nabízejí v rámci balíčků asistenčních služeb. Asistenční služby jsou totiž (minimálně v základní verzi) součástí všech majetkových pojistných smluv a extra se za ně nepřiplácí. Proto jsou často opomíjené a řada pojistníků dokonce ani netuší, že je může aktivně využívat.

  • pronájem
    Dům a domácnost
    10. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Pronájem bytu: Kde hledat ty nejlepší nabídky a na co se ptát při osobní prohlídce?

    Vzhledem k aktuálním úrokovým sazbám a současné situaci jste se rozhodli pro pronájem bytu. Kde takový pronájem hledat a jak se na celý proces vlastně připravit? Máme pro vás praktické rady i tipy, které využijete při samotné prohlídce.

  • Dům a domácnost
    02. května 2022|Jana Březinová
    Jak se vyhnout požáru v domácnosti

    Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

  • Kupujeme byt - Mladý pár, makléřka, světlý pokoj, dřevěná podlaha
    Dům a domácnost
    22. března 2022|Jana Březinová
    Kupujeme byt: Na co se zaměřit při prohlídce

    Konečně jste našli byt, který se vám líbí a chystáte se na prohlídku? Koupě bytu je obrovská investice, a tak byste neměli nic ponechat náhodě. Prohlídka představuje zásadní krok, který vám pomůže odhalit nedostatky a možné budoucí problémy. Na co si dát pozor při koupi bytu?

  • lupič páčí okno
    Dům a domácnost
    Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

    V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

  • žena ruce nad modelem baráku
    Dům a domácnost
    31. ledna 2022|Jana Poncarová
    8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

    Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

  • Podpis smlouvy - model domu
    Dům a domácnost
    22. ledna 2022|Jana Poncarová
    Co vše kryje pojištění stavby?

    Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

  • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
    Dům a domácnost
    20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
    Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

    Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

  • energie setreni
    EnergieDům a domácnost
    11. listopadu 2021|Monika Šaríková
    Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

    Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.