Silnice v přírodě

Bezpečné cestování: EU zavádí nová pravidla pro povinné ručení

28. 2. 2019
|
Délka čtení: 6 min.

Podle statistik EU na evropských silnicích každým rokem zemře více osob. Mezi častými oběťmi jsou bohužel také děti, chodci, cyklisté i starší lidé. EU se proto rozhodla novelizovat směrnici o povinném ručení a zajistit větší bezpečnost pro všechny účastníky silničního provozu.

Návrh na novou směrnici týkající se povinného ručení schválil Evropský parlament v polovině letošního února a předal ji Radě EU. Pokud bude směrnice v nové podobě schválena, čeká nás řada změn včetně navýšení pojistného plnění. Mezi navrhovateli je také česká europoslankyně Dita Charanzová, které se na problematiku bezpečné dopravy specializuje.

Nová směrnice EU má přinést nová pravidla. Patří mezi ně například garance spravedlivého odškodnění poškozených, stejné podmínky pojištění pro všechny občany EU a snížení počtu nepojištěných vozidel provozovaných na veřejných komunikacích.

EU chce méně mrtvých a méně nepojištěných aut

Silnice v Evropě patří k nejbezpečnějším na celém světě. Přesto zde každým rokem zemřou desítky tisíc lidí. Například v roce 2017 v Evropě při dopravních nehodách zahynulo více než 25 000 osob a dalších 135 000 osob bylo těžce zraněno. Jenom v České republice zemřelo ve stejný rok 502 lidí a 2 339 osob utrpělo vážná zranění. Loni počet mrtvých opět vzrostl a to na 565 osob.

Nejen v ČR, ale v celé EU představují poměrně velký problém nepojištěná vozidla. Dojde-li k nehodě, je náprava škoda daleko komplikovanější a poškozený se nedočká odpovídajícího odškodnění. Na území EU se údajně pohybují 2 a 3 % aut, která nejsou řádně pojištěna. Například Rumunsko uvádí 25 % nepojištěných aut jenom na svém území. EU plánuje zvýšit počet přeshraničních kontrol, jejich účelem bude právě kontrola povinného ručení pomocí rozpoznávání SPZ.

Garance vyplacení odškodnění a stejná minimální úroveň pojistného krytí

Známy jsou také případy, kdy oběti zůstaly bez krytí z důvodu krachu pojišťovny. Nově mají pravidla všem občanům EU zajistit, že v případě platební neschopnosti pojistitele zodpovědnost přejde na stát viníka, který nehodu způsobí a zaviní. Stát by měl vyplacení odškodného garantovat do 6 měsíců od vzniku nehody. Řešením je garanční fond takový, jako máme například v ČR.

V případě újmy na zdraví by měly oběti nárok na odškodnění ve výši přes 156 milionů korun bez ohledu na počet poškozených nebo přes 30 milionů korun pro každého poškozeného. Tuto částku si mohou členské země upravit, ale pouze směrem nahoru. Stejná pravidla a částky by se týkaly škod na majetku.

Českou republiku toto ustanovení prý nijak negativní neovlivní, protože už nyní máme nastavený minimální limit na částce 35 milionů korun. Hůře na tom budou země dále na východ (např. Rumunsko a Bulharsko), kde jsou aktuální limity cca o 20 % nižší. Je pravděpodobné, že zavedení nových limitů přinese výrazné zdražení povinného ručení.

Elektrokola a segwaye zatím bez povinného ručení

Povinné ručení se nakonec nebude týkat elektrokol, elektrických koloběžek a segwayů, jak bylo původně slibováno. "Vztahovat povinné ručení automaticky na každé vozítko, které má motor či motorek, je nesmyslné, čímž ale neříkám, že případná rizika nemohou být řešena jiným typem pojištění - například odpovědnosti za škodu," vysvětluje europoslankyně Dita Charanzová.

Zajímavý je návrh na rovné podmínky týkající se řidičů a jejich škodního průběhu. Řidiči s perfektním bezeškodním průběhem pojištění by měli mít nárok na bonus v každé zemi EU, do které se přestěhují a přihlásí svůj vůz.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.