Silnice v přírodě

Bezpečné cestování: EU zavádí nová pravidla pro povinné ručení

28. 2. 2019
|
Délka čtení: 6 min.

Podle statistik EU na evropských silnicích každým rokem zemře více osob. Mezi častými oběťmi jsou bohužel také děti, chodci, cyklisté i starší lidé. EU se proto rozhodla novelizovat směrnici o povinném ručení a zajistit větší bezpečnost pro všechny účastníky silničního provozu.

Návrh na novou směrnici týkající se povinného ručení schválil Evropský parlament v polovině letošního února a předal ji Radě EU. Pokud bude směrnice v nové podobě schválena, čeká nás řada změn včetně navýšení pojistného plnění. Mezi navrhovateli je také česká europoslankyně Dita Charanzová, které se na problematiku bezpečné dopravy specializuje.

Nová směrnice EU má přinést nová pravidla. Patří mezi ně například garance spravedlivého odškodnění poškozených, stejné podmínky pojištění pro všechny občany EU a snížení počtu nepojištěných vozidel provozovaných na veřejných komunikacích.

EU chce méně mrtvých a méně nepojištěných aut

Silnice v Evropě patří k nejbezpečnějším na celém světě. Přesto zde každým rokem zemřou desítky tisíc lidí. Například v roce 2017 v Evropě při dopravních nehodách zahynulo více než 25 000 osob a dalších 135 000 osob bylo těžce zraněno. Jenom v České republice zemřelo ve stejný rok 502 lidí a 2 339 osob utrpělo vážná zranění. Loni počet mrtvých opět vzrostl a to na 565 osob.

Nejen v ČR, ale v celé EU představují poměrně velký problém nepojištěná vozidla. Dojde-li k nehodě, je náprava škoda daleko komplikovanější a poškozený se nedočká odpovídajícího odškodnění. Na území EU se údajně pohybují 2 a 3 % aut, která nejsou řádně pojištěna. Například Rumunsko uvádí 25 % nepojištěných aut jenom na svém území. EU plánuje zvýšit počet přeshraničních kontrol, jejich účelem bude právě kontrola povinného ručení pomocí rozpoznávání SPZ.

Garance vyplacení odškodnění a stejná minimální úroveň pojistného krytí

Známy jsou také případy, kdy oběti zůstaly bez krytí z důvodu krachu pojišťovny. Nově mají pravidla všem občanům EU zajistit, že v případě platební neschopnosti pojistitele zodpovědnost přejde na stát viníka, který nehodu způsobí a zaviní. Stát by měl vyplacení odškodného garantovat do 6 měsíců od vzniku nehody. Řešením je garanční fond takový, jako máme například v ČR.

V případě újmy na zdraví by měly oběti nárok na odškodnění ve výši přes 156 milionů korun bez ohledu na počet poškozených nebo přes 30 milionů korun pro každého poškozeného. Tuto částku si mohou členské země upravit, ale pouze směrem nahoru. Stejná pravidla a částky by se týkaly škod na majetku.

Českou republiku toto ustanovení prý nijak negativní neovlivní, protože už nyní máme nastavený minimální limit na částce 35 milionů korun. Hůře na tom budou země dále na východ (např. Rumunsko a Bulharsko), kde jsou aktuální limity cca o 20 % nižší. Je pravděpodobné, že zavedení nových limitů přinese výrazné zdražení povinného ručení.

Elektrokola a segwaye zatím bez povinného ručení

Povinné ručení se nakonec nebude týkat elektrokol, elektrických koloběžek a segwayů, jak bylo původně slibováno. "Vztahovat povinné ručení automaticky na každé vozítko, které má motor či motorek, je nesmyslné, čímž ale neříkám, že případná rizika nemohou být řešena jiným typem pojištění - například odpovědnosti za škodu," vysvětluje europoslankyně Dita Charanzová.

Zajímavý je návrh na rovné podmínky týkající se řidičů a jejich škodního průběhu. Řidiči s perfektním bezeškodním průběhem pojištění by měli mít nárok na bonus v každé zemi EU, do které se přestěhují a přihlásí svůj vůz.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?