Bez peněz do ciziny nelez: směnárna, výměna peněz, eura

Bez peněz do ciziny nelez: Jak levně vyměnit eura

1. 7. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Jedete po dálnici k moři, a v tom to na vás přijde. Skočíte na první benzinu, vlítnete na záchod a tam… turniket na mince. Platit kartou v cizině je fajn, někdy ale přece jen potřebujete pár drobných. Jak si je pohodlně vyměnit? Je lepší banka nebo směnárna? A jaké triky na vás čekají při platbě kartou na dovolené? 

Proč mít hotovost, když mám kartu? 

Babička jako z pohádky prodává na odpočívadle lesní jahody. Na Grand Bazaaru v Turecku usmlouváte obří slevu na luxusní kabelku. Na pláži chtějí děti zmrzku, meloun a kokosovou vodu. Kolikrát myslíte, že můžete zaplatit kartou? 

Mít s sebou menší částku v hotovosti se prostě vyplatí. Už na letišti tak můžete zaplatit taxíka (ne všude mají Uber), někdy se pokazí platební terminál, když kupujete jízdenky na vlak, a v malých obchůdcích budou za peníze v hotovosti rádi. V arabských zemích (např. v Egyptě) očekávají drobný bakšiš téměř všude. Taky musíte počítat s tím, že ne všude jsou banky nebo bankomaty. Ostatně i systém Visa nebo Mastercard už zaznamenal krátkodobý výpadek. Cestujte proto s kartou za pasem a přiměřenou hotovostí v kapse.

Tip

Spočítejte, kolik denně potřebujete na útratu. Pokud pojedete do turistického letoviska, vyměňte si pouze drobné na bakšiš. Předem si taky zjistěte, jak hustá je síť bankomatů v místě, kde budete. Počítejte, že v menších vesnicích bankomat vůbec nemusí být.

Kuna ani lei nejsou zvířata

Lei, leva, kuna, baht, kdo se má v těch penězích vyznat?  Než vyrazíte někam do exotiky, zkuste si prohlédnout, jak jejich měna vypadá. Jinak skončíte třeba se starou běloruskou tisícovkou, která má halířovou hodnotu a nekoupíte za ni ani žvýkačku. Některé menší měny se nevyplatí kupovat předem, raději si nakupte dolary nebo eura a místní peníze vyměňte až na místě. Tedy pokud to bude potřeba (třeba v Thajsku dolar běžně přijímají).

Tip

Chorvatsko v roce 2023 přešlo na eura. Pokud ještě máte nějaké kuny, můžete je vyměnit přímo v Chorvatsku v bance.

V Česku dináry neseženete

Chcete vyměnit peníze už před dovolenou? Můžete si vybrat mezi směnárnou nebo bankou. Ve směnárně se vám povede lepší kurz, u banky máte ale jistotu, že peníze nebudou falešné. V Česku je výměna peněz poměrně bezpečná (pokud je neměníte na ulici nebo ve vyloženě turistických lokalitách). S některými měnami ale nepochodíte – třeba turecká lira nebo rumunský lei se shánějí těžko, tuniský dinár nebo egyptskou libru v Česku nekoupíte. 

Jak na výměnu? Předem si zjistěte kurz ČNB a podle něj vybírejte nejvýhodnější nabídku. Ve směnárně se podívejte na kurzovní lístek. Pozor – směnárny nabízejí výhodnější kurzy při větších transakcích a někdy mají i VIP kurz (nemusí být na lístku). Zeptejte se na něj. Ověřte si také, jaké jsou poplatky za směnu. Nulový poplatek ovšem může znamenat výrazně nevýhodnější kurz. Chcete vědět víc? Přečtěte si Desatero směnárny od ČNB.

Vysvětlení pojmů

Nákup, prodej, valuty, devizy… Taky se vám to plete? Představte si, že nekupujete eura, ale rohlíky. Prodávají je za 3 Kč kus. Dva si koupíte a dáte prodavačce 6 Kč. Je to pro ni prodej. A teď udělejte to samé s penězi. Pokud dáváte prodavačce koruny a chcete za to eura (rohlíky), je to prodej – díváte se na kurzovním lístku na kolonku prodej. 

A ty valuty a devizy? Valuty jsou „papírky“, mince, prostě hotovost. Devizy jsou peníze, které leží v bance. 

Směnárenské triky a drahá letiště

Nestihli jste si vzít hotovost doma a po přistání spěcháte k prvnímu směnárníkovi? Nedělejte to. Frekventované směnárny hned na terminálu letiště mívají výrazně nevýhodnější kurz. Pokud můžete, vyměňte peníze až ve městě (nebo aspoň dál až u východu z letiště, po celní kontrole). Rozhodně neměňte peníze na ulici, téměř určitě narazíte na podvodníka. Zajděte do banky nebo směnárny. Vyhýbejte se místům přeplněným turisty. 

Nezapomeňte, že máte nevýhodu cizího hřiště. Dejte si proto pořádný pozor, kolik budete platit, a nebojte se zeptat. Ve směnárnách může hrozit nejen nevýhodný kurz (často vám řeknou, že vyvěšený kurzovní lístek už neplatí), ale také falešné bankovky nebo jiné triky. Jedna cestovatelka zažila podvodníky ve směnárně v centru Moskvy: „Strkali mi štos bankovek, který přepočetli ve stroji. Ukázali mi na displeji, že všechno sedí. Jenže pak při předání přes přepážku šikovně spodní bankovku podtrhli a chtěli si ji nechat. Přišla bych tak o několik set korun.“

Tip

Nenechte se odbýt a všechno zkontrolujte na místě. Čarovat se dá i s přístrojem, který sčítá bankovky. Stačí být trochu šikovný. 

Chcete platit kartou? Na koruny zapomeňte 

Chcete v zahraničí platit kartou nebo vybírat z bankomatu? Zjistěte si ve vaší bance, jaké účtuje poplatky. Pozor, často strhává poplatky jak vaše banka, tak místní banka. Banka vám také (v bankomatu i při platbě kartou) nabídne DCC. Zkratka znamená dynamickou konverzi, tedy přepočet místní měny na měnu vašeho účtu (ale často s nevýhodným kurzem). Při platbách se téměř vždy vyplatí platit v místní měně. Jak na to? Pozorně se dívejte na displej, při platbě se nabídka objeví. DCC odmítněte, nebo vyberte platbu v místní měně.

Náš tip

Než se vydáte na cestu, zkontrolujte limity na kartě/kartách. Zvyšte je nebo snižte podle cenové hladiny ve vaší cílové destinaci. Případná krádež vás nebude tak bolet. Nezapomeňte si také přibalit cestovní pojištění, nebudete muset platit doktora z vlastní kapsy.

Magdaléna Kubečková - autorka, copywriterka
Magdaléna KubečkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.