Blog
Pojištění vozu
Poškozený předek auta po nehodě

4 případy, kdy se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění

28. ledna 2019|Monika Šaríková|

Provoz osobního vozidla není levnou záležitostí. Začněme vysokou kupní cenou, pohonnými hmotami, výdaji za servis, údržbu a opravy. Zapomenout bychom neměli také na zákonné a dobrovolné pojištění vozidel. U povinného ručení motoristé možnost volby nemají, u havarijního pojištění ale ano. Proto je také nemá většina řidičů.

Není to tak, že by čeští řidiči považovali havarijní pojištění vyloženě za zbytečnou záležitost. Je to prostě jedno z těch dražších typů pojištění, které se jim nechce platit. U plechových staříků se havarijko asi opravdu nevyplatí, u novějších vozidel ale smysl má. Náhradní díly, opravy a vůbec veškeré servisní zásahy jsou stále dražší. Pokud tedy nejste talentovaný automechanik nebo milionář, havarijní pojištění nezatracujte. Ukážeme si čtyři případy, kdy budete zatraceně rádi, že jej máte.

Chci porovnat havarijní pojištění

Sám sobě viníkem i poškozeným

Denně na českých silnicích dochází k nehodám, přičemž každá nehoda má dvě strany - viníka a poškozeného. Být poškozeným je v tomto případě výhra, protože škodu na vašem voze uhradí povinného ručení viníka. Být viníkem je horší. Nehodu na autě poškozeného sice uhradí vaše pojišťovna, ale kdo zaplatí škodu na vašem vozidle? Bez havarijního pojištění si škodu zaplatíte sami, s havarijkem uhradíte pouze spoluúčast. Sami si asi dokážete spočítat, na kolik vyjde i relativně malé “obouchání” plechů. Na novějším autě se může oprava nijak závažné nehody vyšplhat klidně i na desítky tisíc korun. Čím dražší auto, tím dražší opravy.

Když se počasí zblázní

Auto vám může poškodit také živelná událost. Stačí silnější vichřice, která vám na vůz shodí zlomený strom. I v České republice vám dokonce může hrozit tornádo. Jistě, nebude to takové to děsivé tornádo z amerických filmů, ale i malé české tornádo umí způsobit docela slušnou škodu. Jsou známy případy, kdy tornádo urvalo došky ze střechy a ty poškodily zaparkovaná auta. Na povinné ručení zapomeňte, nemáte-li sjednané připojištění živelných událostí. Lepší je mít uzavřené kvalitní havarijní pojištění s dostatečně vysokými pojistnými limity.

Věčně hladové kuny a jiní hlodavci

Na pohled relativně neškodná zvířátka dokáží napachát na vašem autě velké škody. Během chladné zimy je totiž lákají zahřáte motory. Parkujete-li poblíž lesa, luk či polí, počítejte s nezvanou návštěvou. Problémem však není to, že se v útrobách vašeho auta vyspí nezvaný host v podobě kuny, ale jejich zuby. Kunám totiž voní kabely a rády je okusují. Může se tak stát, že druhý den ráno už nenastartujete.

Na čelní sklo povinné ručení už nestačí

Na konec jsem si nechali jedny z nejčastějších škod na autech, mezi které patří poškozená či rozbité čelní skla. Stačí malý kamínek, který se nešikovně odrazí zrovna od vašeho čelního skla. Dle zákona nesmíte jezdit s popraskaným sklem, takže jej musíte nechat opravit, jde-li to, nebo vyměnit. A taková výměna čelního skla vyjde na pár tisíc korun. V posledních letech pojišťovny odmítají hradit škodu z povinného ručení “rádoby” viníka. Jedinou jistotou tedy zůstává havarijní pojištění a připojištění čelního skla. Spoluúčast zde bývá, ale maximálně 500 korun, což se vyplatí. Rozbité čelní sklo můžete totiž mít při troše štěstí i několikrát do roka.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).