Poškozený předek auta po nehodě

4 případy, kdy se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění

28. 1. 2019
|
Délka čtení: 5 min.

Provoz osobního vozidla není levnou záležitostí. Začněme vysokou kupní cenou, pohonnými hmotami, výdaji za servis, údržbu a opravy. Zapomenout bychom neměli také na zákonné a dobrovolné pojištění vozidel. U povinného ručení motoristé možnost volby nemají, u havarijního pojištění ale ano. Proto je také nemá většina řidičů.

Není to tak, že by čeští řidiči považovali havarijní pojištění vyloženě za zbytečnou záležitost. Je to prostě jedno z těch dražších typů pojištění, které se jim nechce platit. U plechových staříků se havarijko asi opravdu nevyplatí, u novějších vozidel ale smysl má. Náhradní díly, opravy a vůbec veškeré servisní zásahy jsou stále dražší. Pokud tedy nejste talentovaný automechanik nebo milionář, havarijní pojištění nezatracujte. Ukážeme si čtyři případy, kdy budete zatraceně rádi, že jej máte.

Sám sobě viníkem i poškozeným

Denně na českých silnicích dochází k nehodám, přičemž každá nehoda má dvě strany - viníka a poškozeného. Být poškozeným je v tomto případě výhra, protože škodu na vašem voze uhradí povinného ručení viníka. Být viníkem je horší. Nehodu na autě poškozeného sice uhradí vaše pojišťovna, ale kdo zaplatí škodu na vašem vozidle? Bez havarijního pojištění si škodu zaplatíte sami, s havarijkem uhradíte pouze spoluúčast. Sami si asi dokážete spočítat, na kolik vyjde i relativně malé “obouchání” plechů. Na novějším autě se může oprava nijak závažné nehody vyšplhat klidně i na desítky tisíc korun. Čím dražší auto, tím dražší opravy.

Když se počasí zblázní

Auto vám může poškodit také živelná událost. Stačí silnější vichřice, která vám na vůz shodí zlomený strom. I v České republice vám dokonce může hrozit tornádo. Jistě, nebude to takové to děsivé tornádo z amerických filmů, ale i malé české tornádo umí způsobit docela slušnou škodu. Jsou známy případy, kdy tornádo urvalo došky ze střechy a ty poškodily zaparkovaná auta. Na povinné ručení zapomeňte, nemáte-li sjednané připojištění živelných událostí. Lepší je mít uzavřené kvalitní havarijní pojištění s dostatečně vysokými pojistnými limity.

Věčně hladové kuny a jiní hlodavci

Na pohled relativně neškodná zvířátka dokáží napachát na vašem autě velké škody. Během chladné zimy je totiž lákají zahřáte motory. Parkujete-li poblíž lesa, luk či polí, počítejte s nezvanou návštěvou. Problémem však není to, že se v útrobách vašeho auta vyspí nezvaný host v podobě kuny, ale jejich zuby. Kunám totiž voní kabely a rády je okusují. Může se tak stát, že druhý den ráno už nenastartujete.

Na čelní sklo povinné ručení už nestačí

Na konec jsem si nechali jedny z nejčastějších škod na autech, mezi které patří poškozená či rozbité čelní skla. Stačí malý kamínek, který se nešikovně odrazí zrovna od vašeho čelního skla. Dle zákona nesmíte jezdit s popraskaným sklem, takže jej musíte nechat opravit, jde-li to, nebo vyměnit. A taková výměna čelního skla vyjde na pár tisíc korun. V posledních letech pojišťovny odmítají hradit škodu z povinného ručení “rádoby” viníka. Jedinou jistotou tedy zůstává havarijní pojištění a připojištění čelního skla. Spoluúčast zde bývá, ale maximálně 500 korun, což se vyplatí. Rozbité čelní sklo můžete totiž mít při troše štěstí i několikrát do roka.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?