Poškozený předek auta po nehodě

4 případy, kdy se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění

28. 1. 2019
|
Délka čtení: 5 min.

Provoz osobního vozidla není levnou záležitostí. Začněme vysokou kupní cenou, pohonnými hmotami, výdaji za servis, údržbu a opravy. Zapomenout bychom neměli také na zákonné a dobrovolné pojištění vozidel. U povinného ručení motoristé možnost volby nemají, u havarijního pojištění ale ano. Proto je také nemá většina řidičů.

Není to tak, že by čeští řidiči považovali havarijní pojištění vyloženě za zbytečnou záležitost. Je to prostě jedno z těch dražších typů pojištění, které se jim nechce platit. U plechových staříků se havarijko asi opravdu nevyplatí, u novějších vozidel ale smysl má. Náhradní díly, opravy a vůbec veškeré servisní zásahy jsou stále dražší. Pokud tedy nejste talentovaný automechanik nebo milionář, havarijní pojištění nezatracujte. Ukážeme si čtyři případy, kdy budete zatraceně rádi, že jej máte.

Sám sobě viníkem i poškozeným

Denně na českých silnicích dochází k nehodám, přičemž každá nehoda má dvě strany - viníka a poškozeného. Být poškozeným je v tomto případě výhra, protože škodu na vašem voze uhradí povinného ručení viníka. Být viníkem je horší. Nehodu na autě poškozeného sice uhradí vaše pojišťovna, ale kdo zaplatí škodu na vašem vozidle? Bez havarijního pojištění si škodu zaplatíte sami, s havarijkem uhradíte pouze spoluúčast. Sami si asi dokážete spočítat, na kolik vyjde i relativně malé “obouchání” plechů. Na novějším autě se může oprava nijak závažné nehody vyšplhat klidně i na desítky tisíc korun. Čím dražší auto, tím dražší opravy.

Když se počasí zblázní

Auto vám může poškodit také živelná událost. Stačí silnější vichřice, která vám na vůz shodí zlomený strom. I v České republice vám dokonce může hrozit tornádo. Jistě, nebude to takové to děsivé tornádo z amerických filmů, ale i malé české tornádo umí způsobit docela slušnou škodu. Jsou známy případy, kdy tornádo urvalo došky ze střechy a ty poškodily zaparkovaná auta. Na povinné ručení zapomeňte, nemáte-li sjednané připojištění živelných událostí. Lepší je mít uzavřené kvalitní havarijní pojištění s dostatečně vysokými pojistnými limity.

Věčně hladové kuny a jiní hlodavci

Na pohled relativně neškodná zvířátka dokáží napachát na vašem autě velké škody. Během chladné zimy je totiž lákají zahřáte motory. Parkujete-li poblíž lesa, luk či polí, počítejte s nezvanou návštěvou. Problémem však není to, že se v útrobách vašeho auta vyspí nezvaný host v podobě kuny, ale jejich zuby. Kunám totiž voní kabely a rády je okusují. Může se tak stát, že druhý den ráno už nenastartujete.

Na čelní sklo povinné ručení už nestačí

Na konec jsem si nechali jedny z nejčastějších škod na autech, mezi které patří poškozená či rozbité čelní skla. Stačí malý kamínek, který se nešikovně odrazí zrovna od vašeho čelního skla. Dle zákona nesmíte jezdit s popraskaným sklem, takže jej musíte nechat opravit, jde-li to, nebo vyměnit. A taková výměna čelního skla vyjde na pár tisíc korun. V posledních letech pojišťovny odmítají hradit škodu z povinného ručení “rádoby” viníka. Jedinou jistotou tedy zůstává havarijní pojištění a připojištění čelního skla. Spoluúčast zde bývá, ale maximálně 500 korun, což se vyplatí. Rozbité čelní sklo můžete totiž mít při troše štěstí i několikrát do roka.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

 • Přezutí pneumatik v servisu
  05. října 2023|Petr Pohůdka
  Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

  Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?

 • cestování-vozem
  01. října 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot rostou, benzín i nafta stojí v průměru okolo 40 Kč/litr. Zdražuje se kvůli nedostatku ropy a slabé koruně. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Ústeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Polsku, ale nejspíš jen dočasně. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.