Poškozený předek auta po nehodě

4 případy, kdy se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění

28. 1. 2019
|
Délka čtení: 5 min.

Provoz osobního vozidla není levnou záležitostí. Začněme vysokou kupní cenou, pohonnými hmotami, výdaji za servis, údržbu a opravy. Zapomenout bychom neměli také na zákonné a dobrovolné pojištění vozidel. U povinného ručení motoristé možnost volby nemají, u havarijního pojištění ale ano. Proto je také nemá většina řidičů.

Není to tak, že by čeští řidiči považovali havarijní pojištění vyloženě za zbytečnou záležitost. Je to prostě jedno z těch dražších typů pojištění, které se jim nechce platit. U plechových staříků se havarijko asi opravdu nevyplatí, u novějších vozidel ale smysl má. Náhradní díly, opravy a vůbec veškeré servisní zásahy jsou stále dražší. Pokud tedy nejste talentovaný automechanik nebo milionář, havarijní pojištění nezatracujte. Ukážeme si čtyři případy, kdy budete zatraceně rádi, že jej máte.

Sám sobě viníkem i poškozeným

Denně na českých silnicích dochází k nehodám, přičemž každá nehoda má dvě strany - viníka a poškozeného. Být poškozeným je v tomto případě výhra, protože škodu na vašem voze uhradí povinného ručení viníka. Být viníkem je horší. Nehodu na autě poškozeného sice uhradí vaše pojišťovna, ale kdo zaplatí škodu na vašem vozidle? Bez havarijního pojištění si škodu zaplatíte sami, s havarijkem uhradíte pouze spoluúčast. Sami si asi dokážete spočítat, na kolik vyjde i relativně malé “obouchání” plechů. Na novějším autě se může oprava nijak závažné nehody vyšplhat klidně i na desítky tisíc korun. Čím dražší auto, tím dražší opravy.

Když se počasí zblázní

Auto vám může poškodit také živelná událost. Stačí silnější vichřice, která vám na vůz shodí zlomený strom. I v České republice vám dokonce může hrozit tornádo. Jistě, nebude to takové to děsivé tornádo z amerických filmů, ale i malé české tornádo umí způsobit docela slušnou škodu. Jsou známy případy, kdy tornádo urvalo došky ze střechy a ty poškodily zaparkovaná auta. Na povinné ručení zapomeňte, nemáte-li sjednané připojištění živelných událostí. Lepší je mít uzavřené kvalitní havarijní pojištění s dostatečně vysokými pojistnými limity.

Věčně hladové kuny a jiní hlodavci

Na pohled relativně neškodná zvířátka dokáží napachát na vašem autě velké škody. Během chladné zimy je totiž lákají zahřáte motory. Parkujete-li poblíž lesa, luk či polí, počítejte s nezvanou návštěvou. Problémem však není to, že se v útrobách vašeho auta vyspí nezvaný host v podobě kuny, ale jejich zuby. Kunám totiž voní kabely a rády je okusují. Může se tak stát, že druhý den ráno už nenastartujete.

Na čelní sklo povinné ručení už nestačí

Na konec jsem si nechali jedny z nejčastějších škod na autech, mezi které patří poškozená či rozbité čelní skla. Stačí malý kamínek, který se nešikovně odrazí zrovna od vašeho čelního skla. Dle zákona nesmíte jezdit s popraskaným sklem, takže jej musíte nechat opravit, jde-li to, nebo vyměnit. A taková výměna čelního skla vyjde na pár tisíc korun. V posledních letech pojišťovny odmítají hradit škodu z povinného ručení “rádoby” viníka. Jedinou jistotou tedy zůstává havarijní pojištění a připojištění čelního skla. Spoluúčast zde bývá, ale maximálně 500 korun, což se vyplatí. Rozbité čelní sklo můžete totiž mít při troše štěstí i několikrát do roka.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • stromecek-na-aute
    03. prosince 2023|Petr Woff
    Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

    K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.