Jak funguje bodový systém v ČR?

31.
květen

Letos tomu bude už 15 let, co byl v Česku spuštěn bodový systém. Ačkoliv se od začátku potýkal s kritikou, dobře se osvědčil a v zákoně o silničním provozu má své místo jisté. Jak vlastně bodový systém funguje a jaké změny se chystají?

Číst celé...


Jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

30.
květen

Kreditní karta umí být prospěšná těm, kteří s ní umějí zacházet. Mezi její výhody patří například to, že zákazníkovi vrátí nějaké to procento z nákupu a poskytuje bezúročné období. Na druhou stranu může stát na začátku začarovaného kruhu drobných půjček, který nejednou končí velkým malérem v podobě exekuce.

Číst celé...


Kdy si pořídit tepelné čerpadlo?

28.
květen

Vytápění tepelným čerpadlem je v posledních letech stále populárnější, a to díky komfortu i úsporám energií. Zájem o tepelná čerpadla podpořily také dotace i zlevňování technologií. K nejprodávanějším typům v České republice patří tepelná čerpadla vzduch-voda. Správně vybrané zařízení dokáže domácnosti ušetřit tisíce korun na vytápění ročně. Posloužit může v novostavbě i v rekonstruovaném domě.

Číst celé...


Jak nakupovat last minute letenky

27.
květen

Patříte k cestovatelům, kteří nepotřebují znát přesný termín odletu na svou dovolenou a raději ušetří na ceně letenky? Pak čtěte dále. Našli jsme pro vás všechny důležité informace o tom, jak koupit letenky na poslední chvíli a za skvělou cenu. Uvidíte, že možnosti jsou docela obsáhlé jak v oblasti úspor, tak ve volbě cílové destinace.

Číst celé...


Auta na vodíkový pohon: Je v nich budoucnost?

24.
květen

Vodíkový pohon je často srovnáván s elektromobilitou. Zatímco některé automobilky do rozvoje vozů na vodík investují, jiné od vývoje ustupují, a to kvůli vysokým nákladům. Někteří experti ale věří, že by k rozmachu vodíku mělo přispět snížení ceny vodíkového paliva v následujících letech. Vodík by pak mohl konkurovat ostatním pohonům nejen svou cenou, ale také dlouhým dojezdem. Je v autech na vodíkový pohon skutečně budoucnost? Co hovoří pro a co proti?

Číst celé...


Kdy a jak žádat o sociální dávky

21.
květen

Systém státní sociální podpory rozlišuje pět dávek, a to přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné a pohřebné. Přečtěte si, jaké jsou podmínky pro získání jednotlivých sociálních dávek a kde o ně můžete zažádat.

Číst celé...


Očkování při cestách do zahraničí

20.
květen

Zájem Čechů o dovolenou v exotických zemích rok od roku roste. Mezi vyhledávané destinace patří například Maledivy, Zanzibar nebo také tradiční Thajsko, Vietnam a Bali. Před cestou do zahraničí je potřeba myslet na povinná i doporučená očkování. Přečtěte si, proti jakým infekčním nemocem se nechat očkovat.

Číst celé...


Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

19.
květen

Za kvalitnější materiály a moderní léčbu si v zubní ordinaci připlatíte nemalou částku. Přečtěte si, co vše je hrazeno v rámci veřejného zdravotního pojištění a za co si budete muset připlatit.

Číst celé...


Příruční zavazadlo a jeho rozměry

18.
květen

V základní ceně letenky dnes u většiny leteckých společností najdeme jen příruční zavazadlo. Takže pokud s sebou potřebujete větší kufr, budete si muset připlatit. Ale nebojte, v našem článku vás seznámíme nejen s velikostmi zavazadla do letadla, ale také s tím, jak do něj co nejlépe zabalit vše potřebné.

Číst celé...


Jak vybrat to pravé městské auto?

17.
květen

Jezdit po městě autem místo MHD? Proč ne! Vzdálenosti z jednoho konce na druhý jsou často dlouhé. Auto vám dodá komfort, soukromí i bezpečí. Zvolit si můžete typické městské auto, které má nízkou spotřebu, nevypouští tolik emisí, dobře se s ním parkuje a bez problémů zvládne každodenní popojíždění v zácpách. Podívejte se, podle jakých kritérií auto do města vybrat, a inspirujte se našimi tipy.

Číst celé...


Na co si dát pozor při konsolidaci

14.
květen

Jedna splátka, druhá, třetí… U každé půjčky jiná doba splatnosti, jiné úroky i poplatky. Jde vám z toho hlava kolem? Východiskem může být konsolidace, tedy sjednocení všech vašich dluhů do jedné splátky. Než se však rozhodnete učinit pořádek ve svých úvěrech tímto způsobem, přečtěte si všechna pro a hlavně proti.

Číst celé...


Co všechno byste měli vědět o pasivních domech?

13.
květen

Že pasivní domy vypadají jako futuristické stavby, je mýtus. Stavby s minimální spotřebou energie se svým vzezřením vůbec nemusejí lišit od okolní zástavby. Rozdíl je hlavně v použitých technologiích a vrstvě izolace. Pasivní dům totiž musí velmi dobře hospodařit s energií – šetří ji, vyrábí ji a účelně ji využívá. Je komfortní, ale není pro každého. Co byste měli o pasivním domě vědět, než se pustíte do jeho výstavby?

Číst celé...


Jaké jsou zakázané věci do letadla?

12.
květen

Před odletem na dovolenou nebo služební cestu je potřeba zajistit nejen letenky, ubytování a cestovní pojištění, ale také se správně zabalit. U zavazadel pak musíme, krom jejich rozměrů nebo váhy, myslet i na to, co do nich vlastně smíme dát. Tak schválně – máte přehled o tom, jaké jsou zakázané předměty do letadla? Jestli ne, stačí si přečíst náš článek a budete mít jasno.

Číst celé...


Jak se připravit na první let letadlem

11.
květen

První let letadlem může vzbuzovat spoustu otázek. Jedná se o novou zkušenost, a pro někoho i trochu o „krok do neznáma“. K nervozitě ale není důvod. Sepsali jsme pro vás přehledný a jednoduchý návod, který vás provede celou cestou od A do Z, a navíc se dozvíte i pár zajímavých tipů.

Číst celé...


Naučte děti finanční gramotnosti: Stačí několik zásad a škola hrou

10.
květen

Děti a finanční vzdělání. Téma, o kterém se zas až tak často nemluví. Přitom je důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Jak děti od malička učit hodnotě peněz, spořivosti nebo respektu z úvěrů a půjček? V zásadě je to jednoduché. Naše ratolesti totiž od malička opakují jen to, co vidí u nás – u svých rodičů, sourozenců, babiček a dědečků.

Číst celé...


Trend obytných aut. Jak je to s jejich pojištěním?

7.
květen

Zájem o obytné vozy a karavany za poslední rok narostl, hlásí jejich prodejci i pronajímatelé. Svůj díl na tom mají koronavirová omezení, která uzavřela hotely, penziony a další ubytování. Lidé s obytňáky jezdí nejen na letní dovolené, ale také do hor, kde parkují poblíž sjezdovek. Myslet by přitom měli na dobrý stav vozidla i na pojištění a povinné ručení, které je závazné jak pro obytné vozy, tak pro karavany.

Číst celé...


Méně aut i nové výzvy: Jak pandemie ovlivnila český automobilový průmysl?

7.
květen

Z automobilek loni vyjelo méně nových vozů a na trhu chyběly i ojetiny. Například Škoda Auto loni vyrobila o 17 procent méně vozů než v roce 2019. Automobilky se vypořádávají s klesajícími tržbami i prodlevami v dodávkách dílů. Současně hledají cesty, jak ze svízelné situace ven, a chystají nové projekty spojené například s elektromobilitou.

Číst celé...


Elektrické přímotopy jsou výhodné v úsporných rodinných domech

7.
květen

Moderní novostavby potřebují vytápění, jenom když venku silně mrzne. V takovém případě mohou vyjít levněji elektrické přímotopy, než tepelné čerpadlo, plynový nebo peletový kotel. Sice mají vyšší provozní náklady, ale vyhrávají nízkou pořizovací cenou, na které v úsporných rodinných domech záleží především.

Číst celé...


Jaká značka aut je nejlevnější pro povinné ručení a havarijní pojištění?

5.
květen

V absolutních číslech vychází lacině Hyundai či Dacia. Ale když porovnáme relativní hodnoty, tedy povinné ručení a havarijní pojištění vůči pořizovací ceně samotného vozidla, rázem jsou výhodnější Ford, Volkswagen anebo Škoda. Značka aut každopádně patří mezi faktory, na kterých záleží.

Číst celé...


Co je lichva? Záleží na aktuální průměrné sazbě

3.
květen

Lichva znamená, že věřitel zneužil vaši tíživou životní situaci, aby od vás získal podstatně více peněz, než kolik vám půjčil. Podle Nejvyššího soudu není mravná úroková míra, která například čtyřnásobně přesahuje obvyklý standard. Aktuální průměrné sazby zveřejňuje Česká národní banka.

Číst celé...


Průměrná RPSN pro domácnosti? Na spotřebu 8,06 %, na bydlení 2,28 %

1.
květen

Česká národní banka průběžně sleduje, jak drahé jsou tuzemské úvěry. Přitom porovnává úrokové sazby a celkové náklady (RPSN), které musejí dlužníci zaplatit bankám. Oba ukazatele dlouhodobě klesají, zejména pokud půjčka slouží na bydlení. Průměrná RPSN byla původně zhruba dvakrát vyšší, než nyní.

Číst celé...