Jaká je cena elektřiny za kWh? V roce 2020 by se mohlo zlevňovat

květen
Cena elektřiny za kWh na začátku letošního roku dosáhla v průměru 4,76 Kč, což představuje zdražení o 18 haléřů oproti loňskému roku. Dodavatelé elektřiny upravovali svoje ceníky buď na začátku roku, nebo v průběhu ledna, února a března. V současné době však do cenotvorby vstoupila koronavirová krize, a tak by se zákazníci mohli dočkat ještě v průběhu letošního roku dalších úprav ceníků. Tentokrát by se mohlo zlevňovat.
Víte, jaká by měla být optimální teplota v místnosti?

květen
Teplota v místnosti se často stává zdrojem rozepří v domácnosti. Při stejné teplotě může jeden člověk sedět v triku na gauči, zatímco druhý drkotá zuby pod dekou. Víte, jaká by měla být optimální teplota v místnosti? Podívejte se na konkrétní hodnoty a zjistěte, proč je důležité mít teplotu nastavenou správně.
Jak správně recyklovat baterie?

květen
Baterie obsahují řadu škodlivin, které se mohou začít uvolňovat a ničit přírodu nebo lidský organismus. Jejich vyhazování do běžného komunálního odpadu je proto krajně nevhodné – baterie bychom měli třídit tak, aby bylo možné je odborně zpracovat a dále recyklovat.
Co znamená lombardní úvěr? - 1. díl

květen
Když potřebujete půjčit peníze, máte na výběr několik variant. Požádat rodinu či přátele, obrátit se na nebankovní společnost, nebo jít do banky. I produktů, které řeší nedostatek finančních prostředků, je dnes na trhu celá řada. Od kreditních karet, přes kontokorent a spotřebitelské úvěry až po hypotéky. Co si ale představit pod tím, když se někdo zmíní o tzv. lombardním úvěru?
Vývoj cen plynu v roce 2020: Mělo by se zlevňovat

květen
Na začátku roku se mění ceníky dodavatelů a od 1. ledna vešla v platnost také regulovaná část ceny zemního plynu. V březnu se situací zamávala koronavirová krize. Jaký je zatím vývoj cen plynu v roce 2020 pro konečné zákazníky?
Srážka se zvěří: Jak postupovat krok za krokem - 1. díl

květen
Srážka se zvěří hrozí celoročně, ale v jarních a podzimních měsících jsou tyto nehody statisticky častější. Málokdo zná přesný postup, jak v takové chvíli postupovat, komu zavolat a v jakém pořadí a jak například (ne)manipulovat se sraženou zvěří.
Jakou velikost jističe použít v rodinném domě?

květen
Správným zvolením hlavního jističe zajistíte spolehlivý chod všech spotřebičů, minimalizujete výpadky elektřiny a navíc můžete i ušetřit. Zjistěte, jaký jistič použít v rodinném domě a kdy je namístě výměna jističe.
Povinná výbava do hor: Kdy potřebujete sněhové řetězy? - 1. díl

květen
Každé auto musí splňovat náležitosti povinné výbavy, pokud se s ním vypravíte na pozemní komunikace. Někdy se pak tato výbava může lišit podle toho v jakých oblastech se pohybujete.
Kolik ušetříte za elektřinu s fotovoltaikou?

květen
Cena elektřiny v posledních dvou letech citelně rostla, a tak se stále více domácností zamýšlí nad možností pořízení domácí fotovoltaické elektrárny. Tam je trend přesně opačný – cena fotovoltaiky klesá a zároveň ještě roste její účinnost. Proto se pořízení solární elektrárny vyplatí víc, než kdy dříve.
Jak získat hypotéku na dům? Pomoci mohou i rodiče

květen
Mladí lidé by rádi bydleli ve vlastním, bohužel ne vždy si to mohou dovolit. Překážku často nepředstavují ani tak jejich výdělky, které nejsou zas tak nízké, obzvláště tehdy žádá-li o hypotéku pár, ale rostoucí ceny nemovitostí a přísné podmínky pro získání hypotéky.
100% půjčka na družstevní byt: Kdo ji poskytuje?

květen
Koupit si vlastní bydlení je stále složitější a především dražší. Ceny nemovitostí již několik let vytrvale stoupají a získat výhodnou hypotéku s příznivými podmínkami je vinou zpřísňujících se pravidel stále komplikovanější. Jaká je situace okolo koupě družstevního bytu?
Jaké existují podnikatelské úvěry?

květen
Banky i nebankovní poskytovatelé půjček klienty obvykle rozlišují na dvě základní skupiny - na občany a na podnikatele. Oběma skupinám nabízí jak stejné, tak i specifické bankovní produkty. Jedním z těch stejných jsou půjčky a úvěry. Podnikatelské úvěry se od těch občanských liší v parametrech a požadavcích na žadatele.
Co jsou tzv. mikropůjčky?

květen
Slyšeli jste někdy o mikropůjčkách? Pokud ne, pak vám prozradíme, že jde o poměrně rychlý a jednoduchý způsob, jak získat peníze navíc ve chvíli, kdy potřebujete urgentně uhradit fakturu od telefonního operátora nebo jiné menší výdaje, které zkrátka nepočkají. Ne nadarmo se proto těmto půjčkám přezdívá také jako „půjčky do výplaty.“ Protože má ale každá mince dvě strany, je potřeba doplnit i nevýhody a rizika, které se s mikropůjčkami pojí.
Co je aquaplanning a jak se při něm zachovat?

květen
Aquaplaning (chcete-li aquaplannig) je věcí nepříjemnou, ale řešitelnou. Za svůj život se s ním setká drtivá většina řidičů. Většina tuhle nepříjemnou situaci zvládne v klidu. Ti, kteří zazmatkují, jsou často však jen krůček od nebezpečné autonehody. Jak se mu vyvarovat, proč k němu dochází a co dělat, když se mu nedokážete vyhnout? Čtěte následující řádky a dozvíte se to!
Je možné mít fotovoltaiku v bytovém domě?

květen
Využívání energie získané z vlastních střešních solárních panelů je čím dál populárnější. Sluneční záření je zadarmo, takže po navrácení počáteční investice do panelů dochází k výrazným úsporám na účtech za elektřinu. Je ale možné mít fotovoltaiku i v bytovém domě? Podívejte se, jaké jsou vaše možnosti, chcete-li využívat solární energii v bytě.
Co potřebujete ke změně dodavatele elektřiny? - 2. díl

květen
V minulém článku jsme si nastínili, jak začít vybírat dodavatele elektřiny a připravit se na převod dodávek od jednoho dodavatele ke druhému. Nyní se podíváme, jak postupovat, když jste si vybrali, ke komu chcete přejít.
Alternativní zdroje energie: jaké to jsou? - 2. díl

květen
V minulém článku jsme si přiblížily některé alternativní zdroje energie, a to fotovoltaické panely a vodní a větrné elektrárny. Nejsou to ale jediné možnosti. Energie se dá získávat i ze země a třeba i z mořských vln.
Jak získat energetický štítek?

květen
Energetický štítek je dokument, který na základě zákonu z roku 2013 musí stavitel či vlastník zajistit při stavbě, rekonstrukci, prodeji nebo například pronájmu nemovitosti.
Co je překlenovací úvěr? - 1. díl

květen
Úvěrů a půjček je celá řada. Můžete mít účelové úvěry, neúčelové, krátkodobé, dlouhodobé, bankovní či nebankovní atd. Co to ale znamená, když vám někdo nabídne tzv. překlenovací úvěr?
Jaké jsou úvěry pro právnické osoby?

květen
Úvěry využívají nejen soukromé, nepodnikající fyzické osoby, ale také podnikatelé a firmy se statusem právnické osoby. Nabídka půjček určených právnickým osobám je velmi pestrá, podmínky různorodé. Obvykle záleží nejen na výši půjčky a poskytovateli, ale také jejím účelu a samozřejmě na finanční situaci žádající právnické osoby.
Co je potřeba k vyřízení hypotéky? - 2. díl

květen
V minulém článku jsme zmínili, co vše je potřeba k vyřízení hypotéky. Nyní se podíváme na další dokumenty, které po vás banky mohou chtít.
Hypotéka na rekonstrukci: Jak si ji vybrat? - 2. díl

květen
V minulém článku jsme si uvedli několik variant, jak financovat rekonstrukci bytu nebo domu. Nejde jeznoznačně říct, která varianta je levnější, vždy je potřeba si situaci propočítat na vašem příkladě.
Revolvingové úvěry: Co to je? - 2. díl

květen
V minulém článku jsme si uvedli, co jsou to revolvingové úvěry, jak fungují a na jaké účely se využívají. Nyní se podíváme na to, jaké mohou mít tyto úvěry nevýhody.
Jak funguje japonská půjčka? - 2. díl

květen
V minulém článku jsme si uvedli základy fungování japonské půjčky, která je dnes známá už pod jménem Kamali. Nyní si přiblížíme další specifika, která se s touto půjčkou pojí.
Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem?

květen
Nemovitost jako forma investice patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším typům investic vůbec. Platí to především ve velkých městech, kde je o pronájem nemovitostí k bydlení či podnikání největší zájem. Například jenom v Praze bylo loni na podzim cca 170 tisíc bytů určeno k pronájmu.
Co potřebujete ke změně dodavatele elektřiny? - 1. díl

květen
Vybrat si nového dodavatele elektřiny, který vám nabízí lepší podmínky, než ten stávající, je na trhu s energiemi běžná věc. Samotná změna dodavatele pak nemusí být tak složitá, jak se na první pohled může zdát. Je ale potřeba pamatovat na několik komplikací, které vás mohou potkat, ať už kvůli nevýhodné původní smlouvě, nebo i kvůli nepozornosti.
OSVČ mohou čerpat zvýšené „ošetřovné“ až do 30. června

květen
Vládní opatření, která měla za cíl zpomalit šíření nového typu koronaviru, uzavřela školy a další zařízení 11. 5 2020. Zaměstnanci, kterým děti zůstaly doma, tuto situaci mohli řešit ošetřovným. U osob samostatně výdělečně činných (dále jen OSVČ) byla situace mnohem komplikovanější. Vláda proto rozhodla, že i OSVČ mohou v souvislosti s péčí o dítě nebo o hendikepovaného člověka pobírat „ošetřovné“. Nově až do 30. června.
Porovnání cen havarijního pojištění v Česku

květen
Na rozdíl od zákonného povinného ručení je havarijní pojištění dobrovolné. To však neznamená, že nemá smysl a jde o peníze vyhozené z okna. Právě naopak. Havarijní pojištění vás chrání tam, kam povinné ručení nedosáhne.
Alternativní zdroje energie: jaké to jsou? - 1. díl

květen
Uzavřít standardní smlouvu na dodávku energií je otázka několika formalit. Je to také nejběžnější forma čerpání energií, jakou Češi využívají. Kromě této klasické možnosti ale existuje i řada alternativních zdrojů energií, které jsou více či méně využitelné v závislosti na své charakteristice. Jaké tedy máte další možnosti? Jak si můžete energii vyrobit doma?
Po vzoru Pětadvacítky vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o.

květen
O kompenzační bonus „Pětadvacítka“ pro OSVČ zasažené pandemií nového typu koronaviru požádalo do dnešního dne několik stovek tisíc žadatelů. Finanční správa prověřila a zpracovala více než 444 000 žádostí a k dnešnímu dni (5. 5. 2020 – pozn. redakce) vyplatila 10,7 miliardy korun. Podpora státu se ale netýkala všech. Například společníci malých s.r.o. měli ještě donedávna smůlu. Naštěstí Vláda schválila návrh novely zákona o kompenzačním bonusu připravený Ministerstvem financí, díky kterému mají i tito nárok na kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně
EET se odkládá do konce roku a subjekty tak nemusí evidovat tržby

květen
Vláda v pondělí 4. 5. 2020 schválila návrh Ministerstva financí, aby se elektronická evidence tržeb pro všechny vlny odložila do konce roku 2020. Tržby tak nebudou muset evidovat jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), tak ani ty subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května.
Povinné ručení pro elektromobil: Jak to funguje?

květen
Elektromobily přináší velké změny nejen v oblasti tradičních pohonů vozidel, ale také v jejich pojištění. Cena pojištění vozidel se totiž dosud odvíjela kromě jiných kritérií zejména od objemu a výkonu motorové jednotky. Jenomže elektromobily žádný motor nemají, ale jezdí v podstatě na baterky.