Jaká je cena elektřiny za kWh? V roce 2020 by se mohlo zlevňovat

31.
květen

Cena elektřiny za kWh na začátku letošního roku dosáhla v průměru 4,76 Kč, což představuje zdražení o 18 haléřů oproti loňskému roku. Dodavatelé elektřiny upravovali svoje ceníky buď na začátku roku, nebo v průběhu ledna, února a března. V současné době však do cenotvorby vstoupila koronavirová krize, a tak by se zákazníci mohli dočkat ještě v průběhu letošního roku dalších úprav ceníků. Tentokrát by se mohlo zlevňovat.

Číst celé...


Víte, jaká by měla být optimální teplota v místnosti?

30.
květen

Teplota v místnosti se často stává zdrojem rozepří v domácnosti. Při stejné teplotě může jeden člověk sedět v triku na gauči, zatímco druhý drkotá zuby pod dekou. Víte, jaká by měla být optimální teplota v místnosti? Podívejte se na konkrétní hodnoty a zjistěte, proč je důležité mít teplotu nastavenou správně.

Číst celé...


Jak správně recyklovat baterie?

29.
květen

Baterie obsahují řadu škodlivin, které se mohou začít uvolňovat a ničit přírodu nebo lidský organismus. Jejich vyhazování do běžného komunálního odpadu je proto krajně nevhodné – baterie bychom měli třídit tak, aby bylo možné je odborně zpracovat a dále recyklovat.

Číst celé...


Co znamená lombardní úvěr? - 1. díl

28.
květen

Když potřebujete půjčit peníze, máte na výběr několik variant. Požádat rodinu či přátele, obrátit se na nebankovní společnost, nebo jít do banky. I produktů, které řeší nedostatek finančních prostředků, je dnes na trhu celá řada. Od kreditních karet, přes kontokorent a spotřebitelské úvěry až po hypotéky. Co si ale představit pod tím, když se někdo zmíní o tzv. lombardním úvěru?

Číst celé...


Vývoj cen plynu v roce 2020: Mělo by se zlevňovat

28.
květen

Na začátku roku se mění ceníky dodavatelů a od 1. ledna vešla v platnost také regulovaná část ceny zemního plynu. V březnu se situací zamávala koronavirová krize. Jaký je zatím vývoj cen plynu v roce 2020 pro konečné zákazníky?

Číst celé...


Srážka se zvěří: Jak postupovat krok za krokem - 1. díl

27.
květen

Srážka se zvěří hrozí celoročně, ale v jarních a podzimních měsících jsou tyto nehody statisticky častější. Málokdo zná přesný postup, jak v takové chvíli postupovat, komu zavolat a v jakém pořadí a jak například (ne)manipulovat se sraženou zvěří.

Číst celé...


Povinná výbava do hor: Kdy potřebujete sněhové řetězy? - 1. díl

26.
květen

Každé auto musí splňovat náležitosti povinné výbavy, pokud se s ním vypravíte na pozemní komunikace. Někdy se pak tato výbava může lišit podle toho v jakých oblastech se pohybujete.

Číst celé...


Kolik ušetříte za elektřinu s fotovoltaikou?

26.
květen

Cena elektřiny v posledních dvou letech citelně rostla, a tak se stále více domácností zamýšlí nad možností pořízení domácí fotovoltaické elektrárny. Tam je trend přesně opačný –⁠ cena fotovoltaiky klesá a zároveň ještě roste její účinnost. Proto se pořízení solární elektrárny vyplatí víc, než kdy dříve.

Číst celé...


Jak získat hypotéku na dům? Pomoci mohou i rodiče

25.
květen

Mladí lidé by rádi bydleli ve vlastním, bohužel ne vždy si to mohou dovolit. Překážku často nepředstavují ani tak jejich výdělky, které nejsou zas tak nízké, obzvláště tehdy žádá-li o hypotéku pár, ale rostoucí ceny nemovitostí a přísné podmínky pro získání hypotéky.

Číst celé...


Jaké existují podnikatelské úvěry?

23.
květen

Banky i nebankovní poskytovatelé půjček klienty obvykle rozlišují na dvě základní skupiny - na občany a na podnikatele. Oběma skupinám nabízí jak stejné, tak i specifické bankovní produkty. Jedním z těch stejných jsou půjčky a úvěry. Podnikatelské úvěry se od těch občanských liší v parametrech a požadavcích na žadatele.

Číst celé...


Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

23.
květen

Domácí solární elektrárny lákají majitele rodinných domů stále víc a víc. Není divu, cena používaných technologií klesá a stát na výstavbu fotovoltaiky poskytuje nemalé dotace. Proč si solární elektrárnu pořídit, jaká jsou její úskalí a kolik vás bude fotovoltaika stát? Odpovědi naleznete v následujícím článku.

Číst celé...


Co jsou tzv. mikropůjčky?

22.
květen

Slyšeli jste někdy o mikropůjčkách? Pokud ne, pak vám prozradíme, že jde o poměrně rychlý a jednoduchý způsob, jak získat peníze navíc ve chvíli, kdy potřebujete urgentně uhradit fakturu od telefonního operátora nebo jiné menší výdaje, které zkrátka nepočkají. Ne nadarmo se proto těmto půjčkám přezdívá také jako „půjčky do výplaty.“ Protože má ale každá mince dvě strany, je potřeba doplnit i nevýhody a rizika, které se s mikropůjčkami pojí.

Číst celé...


Co je aquaplanning a jak se při něm zachovat?

21.
květen

Aquaplaning (chcete-li aquaplannig) je věcí nepříjemnou, ale řešitelnou. Za svůj život se s ním setká drtivá většina řidičů. Většina tuhle nepříjemnou situaci zvládne v klidu. Ti, kteří zazmatkují, jsou často však jen krůček od nebezpečné autonehody. Jak se mu vyvarovat, proč k němu dochází a co dělat, když se mu nedokážete vyhnout? Čtěte následující řádky a dozvíte se to!

Číst celé...


Je možné mít fotovoltaiku v bytovém domě?

20.
květen

Využívání energie získané z vlastních střešních solárních panelů je čím dál populárnější. Sluneční záření je zadarmo, takže po navrácení počáteční investice do panelů dochází k výrazným úsporám na účtech za elektřinu. Je ale možné mít fotovoltaiku i v bytovém domě? Podívejte se, jaké jsou vaše možnosti, chcete-li využívat solární energii v bytě.

Číst celé...


Co potřebujete ke změně dodavatele elektřiny? - 2. díl

19.
květen

V minulém článku jsme si nastínili, jak začít vybírat dodavatele elektřiny a připravit se na převod dodávek od jednoho dodavatele ke druhému. Nyní se podíváme, jak postupovat, když jste si vybrali, ke komu chcete přejít.

Číst celé...


Alternativní zdroje energie: jaké to jsou? - 2. díl

18.
květen

V minulém článku jsme si přiblížily některé alternativní zdroje energie, a to fotovoltaické panely a vodní a větrné elektrárny. Nejsou to ale jediné možnosti. Energie se dá získávat i ze země a třeba i z mořských vln.

Číst celé...


Jak získat energetický štítek?

17.
květen

Energetický štítek je dokument, který na základě zákonu z roku 2013 musí stavitel či vlastník zajistit při stavbě, rekonstrukci, prodeji nebo například pronájmu nemovitosti.

Číst celé...


Co je překlenovací úvěr? - 1. díl

16.
květen

Úvěrů a půjček je celá řada. Můžete mít účelové úvěry, neúčelové, krátkodobé, dlouhodobé, bankovní či nebankovní atd. Co to ale znamená, když vám někdo nabídne tzv. překlenovací úvěr?

Číst celé...


Jaké jsou úvěry pro právnické osoby?

15.
květen

Úvěry využívají nejen soukromé, nepodnikající fyzické osoby, ale také podnikatelé a firmy se statusem právnické osoby. Nabídka půjček určených právnickým osobám je velmi pestrá, podmínky různorodé. Obvykle záleží nejen na výši půjčky a poskytovateli, ale také jejím účelu a samozřejmě na finanční situaci žádající právnické osoby.

Číst celé...


Co je potřeba k vyřízení hypotéky? - 2. díl

14.
květen

V minulém článku jsme zmínili, co vše je potřeba k vyřízení hypotéky. Nyní se podíváme na další dokumenty, které po vás banky mohou chtít.

Číst celé...


Hypotéka na rekonstrukci: Jak si ji vybrat? - 2. díl

13.
květen

V minulém článku jsme si uvedli několik variant, jak financovat rekonstrukci bytu nebo domu. Nejde jeznoznačně říct, která varianta je levnější, vždy je potřeba si situaci propočítat na vašem příkladě.

Číst celé...


Revolvingové úvěry: Co to je? - 2. díl

11.
květen

V minulém článku jsme si uvedli, co jsou to revolvingové úvěry, jak fungují a na jaké účely se využívají. Nyní se podíváme na to, jaké mohou mít tyto úvěry nevýhody.

Číst celé...


Jak funguje japonská půjčka? - 2. díl

9.
květen

V minulém článku jsme si uvedli základy fungování japonské půjčky, která je dnes známá už pod jménem Kamali. Nyní si přiblížíme další specifika, která se s touto půjčkou pojí.

Číst celé...


Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem?

8.
květen

Nemovitost jako forma investice patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším typům investic vůbec. Platí to především ve velkých městech, kde je o pronájem nemovitostí k bydlení či podnikání největší zájem. Například jenom v Praze bylo loni na podzim cca 170 tisíc bytů určeno k pronájmu.

Číst celé...


Co potřebujete ke změně dodavatele elektřiny? - 1. díl

7.
květen

Vybrat si nového dodavatele elektřiny, který vám nabízí lepší podmínky, než ten stávající, je na trhu s energiemi běžná věc. Samotná změna dodavatele pak nemusí být tak složitá, jak se na první pohled může zdát. Je ale potřeba pamatovat na několik komplikací, které vás mohou potkat, ať už kvůli nevýhodné původní smlouvě, nebo i kvůli nepozornosti.

Číst celé...


OSVČ mohou čerpat zvýšené „ošetřovné“ až do 30. června

6.
květen

Vládní opatření, která měla za cíl zpomalit šíření nového typu koronaviru, uzavřela školy a další zařízení 11. 5 2020. Zaměstnanci, kterým děti zůstaly doma, tuto situaci mohli řešit ošetřovným. U osob samostatně výdělečně činných (dále jen OSVČ) byla situace mnohem komplikovanější. Vláda proto rozhodla, že i OSVČ mohou v souvislosti s péčí o dítě nebo o hendikepovaného člověka pobírat „ošetřovné“. Nově až do 30. června.

Číst celé...


Porovnání cen havarijního pojištění v Česku

6.
květen

Na rozdíl od zákonného povinného ručení je havarijní pojištění dobrovolné. To však neznamená, že nemá smysl a jde o peníze vyhozené z okna. Právě naopak. Havarijní pojištění vás chrání tam, kam povinné ručení nedosáhne.

Číst celé...


Alternativní zdroje energie: jaké to jsou? - 1. díl

5.
květen

Uzavřít standardní smlouvu na dodávku energií je otázka několika formalit. Je to také nejběžnější forma čerpání energií, jakou Češi využívají. Kromě této klasické možnosti ale existuje i řada alternativních zdrojů energií, které jsou více či méně využitelné v závislosti na své charakteristice. Jaké tedy máte další možnosti? Jak si můžete energii vyrobit doma?

Číst celé...


Po vzoru Pětadvacítky vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o.

5.
květen

O kompenzační bonus „Pětadvacítka“ pro OSVČ zasažené pandemií nového typu koronaviru požádalo do dnešního dne několik stovek tisíc žadatelů. Finanční správa prověřila a zpracovala více než 444 000 žádostí a k dnešnímu dni (5. 5. 2020 – pozn. redakce) vyplatila 10,7 miliardy korun. Podpora státu se ale netýkala všech. Například společníci malých s.r.o. měli ještě donedávna smůlu. Naštěstí Vláda schválila návrh novely zákona o kompenzačním bonusu připravený Ministerstvem financí, díky kterému mají i tito nárok na kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně

Číst celé...


EET se odkládá do konce roku a subjekty tak nemusí evidovat tržby

4.
květen

Vláda v pondělí 4. 5. 2020 schválila návrh Ministerstva financí, aby se elektronická evidence tržeb pro všechny vlny odložila do konce roku 2020. Tržby tak nebudou muset evidovat jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), tak ani ty subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května.

Číst celé...


Povinné ručení pro elektromobil: Jak to funguje?

4.
květen

Elektromobily přináší velké změny nejen v oblasti tradičních pohonů vozidel, ale také v jejich pojištění. Cena pojištění vozidel se totiž dosud odvíjela kromě jiných kritérií zejména od objemu a výkonu motorové jednotky. Jenomže elektromobily žádný motor nemají, ale jezdí v podstatě na baterky.

Číst celé...