Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Výkup elektřiny

Co je výkup elektřiny?

Výkup elektřiny je určen pro výrobce, kteří provozují výrobnu elektřiny na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Nejčastěji se jedná o výkup elektřiny z  obnovitelných zdrojů od malých výrobců.

Pro koho je určen výkup elektřiny?

Výkup elektřiny je určen primárně pro malé výrobci elektřiny z těchto zdrojů:

  • solární energie,

  • vodní energie,

  • větrné energie,

  • biomasy,

  • bioplynu,

  • kogeneračních jednotek.


K výkupu můžete nabídnout kompletní množství vyrobené elektřiny nebo jen nespotřebované přebytky. Podmínkou je, že vlastníte licenci na výrobu elektrické energie. Zákon definuje podporu ve formě výkupních cen a zelených bonusů od OTE.

Kdo nabízí výkup elektřiny?

Výkup elektřiny nabízí takřka všichni velcí dodavatelé elektřiny na českém trhu, například ČEZ, E.ON nebo Centropol. Konkrétní podmínky pro obchodování s elektřinou si každý poskytovatel určuje individuálně. Proto se vyplatí porovnat si nabídky více firem, abyste výkup elektřiny realizovali za co nejvýhodnějších podmínek.

Povinný výkup elektřiny

Jako výrobci elektrické energie z obnovitelných zdrojů máte možnost uzavřít smlouvu o povinném výkupu s dodavatelem, který je v daném distribučním území určen jako povinně vykupující.

Výkup elektřiny a zelený bonus

Vyrábíte-li elektřinu z obnovitelných zdrojů, můžete získat dodatečnou finanční podporu, tzv. zelený bonus. Podmínkou je, že vlastní elektřinu také spotřebováváte. Zelený bonus vyplácí od 1. 1. 2013 operátor trhu OTE.

Zelený bonus se vztahuje na celkový objem vyrobené elektřiny, nejen na část, která je určena k výkupu. Sami si zvolíte společnost, které chcete své přebytky elektřiny prodat.