I když je úmrtí blízké osoby náročnou situací, je důležité vyřešit praktické záležitosti co nejdříve. Pokud potřebujete vypořádat přepis odběrného místa plynu, máte na výběr dvě možnosti:

  • provedete přepis plynu, jestliže se bude nemovitost a odběrné místo nadále využívat,

  • ukončíte smlouvu o dodávkách zemního plynu, pokud se nemovitost již nebude využívat.

Chci přepsat plyn

Přepis energií byste měli vyřídit neprodleně po vystavení úmrtního listu. Naopak není překážkou, pokud ještě nebylo zahájeno dědické řízení.

Kdo zařizuje přepis odběrného místa po zesnulé osobě?

Nejjednodušší situace nastává, pokud existuje pouze jeden dědic. Poté je jednoznačné, kdo ponese za vypořádání přepisu plynu nebo ukončení smlouvy zodpovědnost. V případě, že je více dědiců, vezme si záležitost na starost jeden z nich. Na jeho účet pak bude poukázán také případný přeplatek za plyn – ten se pak stává součástí dědického řízení.

Co potřebujete pro přepis plynu při úmrtí

Přepisujete na sebe odběrné místo při úmrtí blízké osoby? Pak nemusíte pokračovat ve smlouvě u stávajícího dodavatele, můžete si vybrat nového a výhodnějšího dodavatele, u kterého pak provedete přepis plynu. Každý dodavatel si ale určuje potřebné dokumenty pro přepis i konkrétní postup sám, což přepis na nového zákazníka komplikuje.

Všeobecně se dá říci, že budete potřebovat tyto dokumenty:

  • plnou moc pro vybraného dodavatele (slouží pro vypořádání staré smlouvy),

  • čestné prohlášení o úmrtí nebo kopii úmrtního listu,

  • novou smlouvu na vybraný tarif,

  • doklad o vašem vztahu k nemovitosti nebo kopii úmrtního listu,

  • číslo účtu, kam bude poukázán případný přeplatek.

Dokumenty najdete zpravidla na webových stránkách dodavatele, nebo ho musíte kontaktovat napřímo. Vyplněné a podepsané formuláře zašlete poštou nebo odneste na pobočku. Pokud chcete ušetřit čas, někteří dodavatelé zajišťují možnost přepisu energií přes internet.

Chci přepsat plyn

Na co si dát při přepisu plynu pozor?

Jak už jsme uvedli výše, proces přepisu plynu se u každého dodavatele mírně liší. Opatrní buďte zejména na správné a včasné vyplnění dokumentů, jinak se může stát, že se přepis odběrného místa protáhne na několik týdnů. Standardně je přepis energií vypořádán během 4 týdnů.

Ukončení smlouvy o odběru plynu

Nebudete-li odběrné místo nadále využívat, je pro vás nejlepším řešením ukončení smlouvy. K tomu budete potřebovat plnou moc a čestné prohlášení, že stávající odběratel zemřel. Někteří dodavatelé vyžadují také kopii úmrtního listu. Po ukončení smlouvy bude odmontován plynoměr z odběrného místa.

Přepis plynu online

Pokud chcete mít jistotu, že vše vyřídíte správně a nenastanou tak komplikace, obraťte se na nás. Pomůžeme vám najít nejvýhodnějšího dodavatele a přepis plynu k němu vyřídíme za vás. Dáme pozor na to, abyste měli všechny dokumenty správně připravené a vyhnuli se tak budoucím komplikacím.

Prvním krokem je srovnání dodavatelů v praktické kalkulačce energií . Pak už si jen vyberete tu nejlepší nabídku a zvolíte, že máte zájem o kontaktování naším specialistou. Přepis plynu tak zvládnete z pohodlí domova.

Chci přepsat plyn
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.