• Našli jste si nový pronájem, ale nejste si jistí, jaký je správný postup pro přepis energií? Existují dvě možnosti, jak si poradit s přepisem plynu:

  • odběrné místo si necháte přepsat na sebe,

  • smlouvu bude mít na své jméno nadále pronajímatel.


  Většinou si tyto podmínky určuje pronajímatel, ale pokud vám dá na výběr, je dobré vědět, jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení.


Na koho napsat plyn v nájemním bytě?

Obvyklou variantou je, že si smlouvu na energie na sebe přepíše každý nájemník. Získáte tak absolutní přehled nad vašimi výdaji za plyn. Můžete si vybrat dodavatele, který bude vyhovovat vašim potřebám. A nemusíte se bát, že byste přišli o přeplatky na energiích. Počítejte však s tím, že po podepsání nájemní smlouvy budete muset vyřešit ještě přepis energií.


V případě, že si pronajímatel nechává energie napsané na sebe, nemusíte se o nic starat. Spolu s nájmem zaplatíte pronajímateli každý měsíc zálohy na energie, které vám na konci roku vyúčtuje. Problém však může být v tom, že pronajímatel odebírá zbytečně drahé energie a o změnu dodavatele nemá zájem –⁠ ostatně on za energie v daném bytě neplatí. Stejně tak se bohužel stává, že si od vás nechá zaplatit nedoplatek, ale přeplatek vám zamlčí.


Náš tip

Stěhujete se do nového podnájmu a řešíte přepis energií? Smlouvu s dodavatelem můžete uzavřít vy nebo pronajímatel. Přečtěte náš článek Nájemník nebo majitel - na koho napsat energie? si podrobněji, jaké jsou výhody a nevýhody obou variant.


Přepis plynu na nájemníka

Přepis plynu pro vás tak bude zpravidla výhodnější. Budete ale muset vyřídit několik administrativních záležitostí. V první řadě se musíte rozhodnout, zda si necháte stejného dodavatele, jako měl předchozí nájemník, nebo si zvolíte nového dodavatele. V každém případě budete uzavírat úplně novou smlouvu, a tak se vyplatí porozhlédnout se, jaká je nabídka na trhu.


Při stěhování má člověk plnou hlavu dalších věcí, přepis energií často zůstane na poslední chvíli. Pokud je to pro vás nový proces, tak počítejte s tím, že vám výběr správných formulářů, jejich vyplnění a doložení potřebných dokumentů a vyjasnění s dodavateli zabere několik hodin času. Při takové náročnosti snadno mávnete rukou nad výběrem levnějšího dodavatele.


Celou službu včetně sjednání nového dodavatele vám ale můžeme pomoci zajistit. Řekneme vám, co přesně je třeba udělat ve vaší situaci, které podklady jsou potřeba, pomůžeme vyplnit formuláře a podepsat přes internet či papírově. Vy si jen vyberete nového dodavatele.

Poraďte mi s přepisem plynu
Jak udělat převod plynu krok za krokem

Neexistují žádné ustálené formuláře a postupy, které by používali všichni dodavatelé. Každý má trochu jiné požadavky. V zásadě ale probíhá přepis plynu takto:
1

 • Nový nájemník si vybere dodavatele plynu a podá už něj žádost o přepis.

 • Původní nájemník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy).

2

 • Nový nájemník obdrží od dodavatele návrh smlouvy.

3

 • Po podpisu nové smlouvy dodavatele ukončí původní smlouvu a vyřídí ostatní záležitost se stávajícím dodavatelem.

4

Přepis bez starostí

Celý proces trvá přibližně 1 měsíc, pokud si vybíráte nového dodavatele plynu. Toto ovšem záleží na tom, o kterého dodavatele se jedná a jestli dodáte kompletní dokumentaci a správně vyplněné formuláře.


Spolupráce s předchozím nájemníkem je nutná

Jak vyplývá z výše uvedeného postupu, spolupráce s bývalým nájemníkem je nutná. Musí ukončit svoji smlouvu na odběr plynu nebo vám dát plnou moc pro vašeho nového dodavatele, který převod dokončí.


Problém může nastat, když se předchozí nájemník již odstěhoval neznámo kam a vy od něj nemůžete získat potřebné podpisy. V tom případě umožňují někteří dodavatelé předložení čestného prohlášení.


Problémů však může být více. Předchozí nájemník mohl mít uzavřenou “výhodnou” smlouvu na energie, která je fixována na několik let. Nebo jsou na daném odběrném místě nedoplatky a hrozí, že ho nechá dodavatel odpojit.


Důležitá je tedy komunikace s dodavateli energií, která zajistí, že k žádným překvapením nedojde. Práva a povinnosti související se změnou odběrného místa bývají též upraveny ve všeobecných obchodních podmínkách. Na druhou stranu, také stávající nájemník si chce být jistý, že jeho závazek zanikl a že nebude platit za spotřebu poté, co jeho nájemní smlouva skončila.

Chci poradit s přepisem
Jaké dokumenty jsou pro převod plynu potřeba

Každý dodavatel vyžaduje jiné dokumenty, ale takřka vždy budete potřebovat:

žádost o přepis plynu

poslední fakturu za plyn na odběrném místě

pro identifikaci stávajícího zákazníka i specifikaci odběrného místa

předávací protokol

s odsouhlaseným stavem plynoměru

nájemní smlouvu

případně jiný doklad o vztahu k odběrnému místu

Obvykle se musíte dostavit spolu s původním nájemníkem na pobočku dodavatele, kde vyplníte a podepíšete všechny potřebné dokumenty. Další možností je zaslání dokumentů poštou a někteří dodavatelé již poskytují i online podání žádosti o přepis plynu.


Plánujete-li vyřídit vše sami u vybraného dodavatele, budete potřebovat ještě plnou moc podepsanou od předchozího nájemníka.


Pomoc s přepisem plynu

Přepis plynu bohužel komplikuje fakt, že každý dodavatel využívá jiné postupy a dokumenty. Proto se snadno může stát, že uděláte chybu a celý proces se zdrží. A ne každý má možnost chodit na pobočku spolu s bývalým nájemníkem.


Proto využijte raději online přepis plynu s našimi odborníky. Navíc můžete na plynu ušetřit. Prvním krokem je zadání vaší spotřeby do srovnávače cen plynu. Vyberte si nejvýhodnějšího dodavatele plynu, který odpovídá vašim požadavkům. Jakmile se rozhodnete pro konkrétní produkt, vezmeme si na starost uzavření smlouvy i přepis odběrného místa. Ušetříte tak nejen peníze, ale také čas a starosti.

Potřebuji s přepisem poradit
Srovnaný magazín

 • Zapínání indukčního sporáku
  Energie
  13. března 2023|Pavla Pavelková
  Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

  Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

 • Síť elektrického vedení při západu slunce
  Energie
  07. března 2023|Jana Březinová
  Co je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje?

  Cena elektřiny pro domácnosti se skládá ze dvou částí a pouze jednu z nich jste schopni ovlivnit změnou dodavatele. Jak vysoká je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje? Zjistěte všechny podrobnosti.

 • Dům s větrnou elektrárnou v pozadí
  Energie
  01. března 2023|Petr Pohůdka
  Větrná elektrárna pro domácnosti: Kdy dává smysl?

  Zatímco fotovoltaika se v Česku uchytila rychle a nyní zažívá opětovný boom, na domácí větrné elektrárny narazíte jen zřídka. Menší větrník by přitom v mnoha situacích přispěl k energetické soběstačnosti domácnosti. Kde dává malá větrná elektrárna smysl a kolik vyrobí elektřiny?

 • Energetický štítek domu
  Energie
  17. února 2023|Jana Březinová
  Co je energetický štítek domu a proč ho potřebujete?

  Energetický štítek musíte mít při výstavbě nového domu, ale potřebujete ho i v případě, že chcete svoji nemovitost pronajímat či prodat. Zjistěte všechny případy, kdy je energetický štítek potřeba, kdo ho může vystavit a jaká je jeho cena.

 • Ostrovní dům na okraji lesa
  Energie
  11. února 2023|Petr Woff
  Ostrovní fotovoltaika: Vyplatí se ji pořídit?

  V České republice přibývají solární elektrárny, které nejsou připojeny k centrální distribuční soustavě. Zvýhodněny jsou profesionální projekty na klíč. Pokud započítáme dotaci, skromné domácnosti stačí 314 000 Kč a pravděpodobná návratnost takové investice činí necelých 16 let. Dražší jsou fotovoltaické soupravy pro amatérské kutily, kteří si ostrovní elektrárny instalují svépomocí.

 • Moderní pasivní dům
  Energie
  07. února 2023|Petr Pohůdka
  Co všechno byste měli vědět o pasivních domech?

  Uvažujete o výstavbě rodinného domu? Vzhledem k cenám energií rozhodně stojí za zvážení stavba v pasivním standardu. Jak pasivní domy fungují a komu jsou určeny? V čem spočívají jejich hlavní výhody a nevýhody? S jakou spotřebou energie můžete v podobných budovách počítat? Shrnuli jsme pro vás základní informace o pasivních domech.

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Osobní finance
  02. února 2023|Petr Woff
  Přehled státní sociální podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale čelí vysoké inflaci. Naše vláda zavedla cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Letos stouply sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  Energie
  31. ledna 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo EP Energy Trading nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Pokud se potvrdí aktuální trendy, ještě letos se dočkáme početnějších a výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Technik kontroluje kotel
  Energie
  21. ledna 2023|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

 • Instalace solárních panelů na rodinném domě
  Energie
  17. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

  Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.