Přepis plynu v pronájmu

  • Na koho napsat plyn v pronájmu

  • Vyplatí se spíš majitel nebo nájemník

  • Jak na to krok za krokem

Přepis plynu v pronájmu - klíče a desky s dokumenty
  • Našli jste si nový pronájem, ale nejste si jistí, jaký je správný postup pro přepis energií? Existují dvě možnosti, jak si poradit s přepisem plynu:

    • odběrné místo si necháte přepsat na sebe,

    • smlouvu bude mít na své jméno nadále pronajímatel.


    Většinou si tyto podmínky určuje pronajímatel, ale pokud vám dá na výběr, je dobré vědět, jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení.



Na koho napsat plyn v nájemním bytě?

Obvyklou variantou je, že si smlouvu na energie na sebe přepíše každý nájemník. Získáte tak absolutní přehled nad vašimi výdaji za plyn. Můžete si vybrat dodavatele, který bude vyhovovat vašim potřebám. A nemusíte se bát, že byste přišli o přeplatky na energiích. Počítejte však s tím, že po podepsání nájemní smlouvy budete muset vyřešit ještě přepis energií.


V případě, že si pronajímatel nechává energie napsané na sebe, nemusíte se o nic starat. Spolu s nájmem zaplatíte pronajímateli každý měsíc zálohy na energie, které vám na konci roku vyúčtuje. Problém však může být v tom, že pronajímatel odebírá zbytečně drahé energie a o změnu dodavatele nemá zájem –⁠ ostatně on za energie v daném bytě neplatí. Stejně tak se bohužel stává, že si od vás nechá zaplatit nedoplatek, ale přeplatek vám zamlčí.


Náš tip

Stěhujete se do nového podnájmu a řešíte přepis energií? Smlouvu s dodavatelem můžete uzavřít vy nebo pronajímatel. Přečtěte náš článek Nájemník nebo majitel - na koho napsat energie? si podrobněji, jaké jsou výhody a nevýhody obou variant.



Přepis plynu na nájemníka

Přepis plynu pro vás tak bude zpravidla výhodnější. Budete ale muset vyřídit několik administrativních záležitostí. V první řadě se musíte rozhodnout, zda si necháte stejného dodavatele, jako měl předchozí nájemník, nebo si zvolíte nového dodavatele. V každém případě budete uzavírat úplně novou smlouvu, a tak se vyplatí porozhlédnout se, jaká je nabídka na trhu.


Při stěhování má člověk plnou hlavu dalších věcí, přepis energií často zůstane na poslední chvíli. Pokud je to pro vás nový proces, tak počítejte s tím, že vám výběr správných formulářů, jejich vyplnění a doložení potřebných dokumentů a vyjasnění s dodavateli zabere několik hodin času. Při takové náročnosti snadno mávnete rukou nad výběrem levnějšího dodavatele.


Celou službu včetně sjednání nového dodavatele vám ale můžeme pomoci zajistit. Řekneme vám, co přesně je třeba udělat ve vaší situaci, které podklady jsou potřeba, pomůžeme vyplnit formuláře a podepsat přes internet či papírově. Vy si jen vyberete nového dodavatele.




Jak udělat převod plynu krok za krokem

Neexistují žádné ustálené formuláře a postupy, které by používali všichni dodavatelé. Každý má trochu jiné požadavky. V zásadě ale probíhá přepis plynu takto:
1

  • Nový nájemník si vybere dodavatele plynu a podá už něj žádost o přepis.

  • Původní nájemník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy).

2

  • Nový nájemník obdrží od dodavatele návrh smlouvy.

3

  • Po podpisu nové smlouvy dodavatele ukončí původní smlouvu a vyřídí ostatní záležitost se stávajícím dodavatelem.

4




Přepis bez starostí

Celý proces trvá přibližně 1 měsíc, pokud si vybíráte nového dodavatele plynu. Toto ovšem záleží na tom, o kterého dodavatele se jedná a jestli dodáte kompletní dokumentaci a správně vyplněné formuláře.

Spolupráce s předchozím nájemníkem je nutná

Jak vyplývá z výše uvedeného postupu, spolupráce s bývalým nájemníkem je nutná. Musí ukončit svoji smlouvu na odběr plynu nebo vám dát plnou moc pro vašeho nového dodavatele, který převod dokončí.


Problém může nastat, když se předchozí nájemník již odstěhoval neznámo kam a vy od něj nemůžete získat potřebné podpisy. V tom případě umožňují někteří dodavatelé předložení čestného prohlášení.


Problémů však může být více. Předchozí nájemník mohl mít uzavřenou “výhodnou” smlouvu na energie, která je fixována na několik let. Nebo jsou na daném odběrném místě nedoplatky a hrozí, že ho nechá dodavatel odpojit.


Důležitá je tedy komunikace s dodavateli energií, která zajistí, že k žádným překvapením nedojde. Práva a povinnosti související se změnou odběrného místa bývají též upraveny ve všeobecných obchodních podmínkách. Na druhou stranu, také stávající nájemník si chce být jistý, že jeho závazek zanikl a že nebude platit za spotřebu poté, co jeho nájemní smlouva skončila.




Jaké dokumenty jsou pro převod plynu potřeba

Každý dodavatel vyžaduje jiné dokumenty, ale takřka vždy budete potřebovat:

žádost o přepis plynu

poslední fakturu za plyn na odběrném místě

pro identifikaci stávajícího zákazníka i specifikaci odběrného místa

předávací protokol

s odsouhlaseným stavem plynoměru

nájemní smlouvu

případně jiný doklad o vztahu k odběrnému místu

Obvykle se musíte dostavit spolu s původním nájemníkem na pobočku dodavatele, kde vyplníte a podepíšete všechny potřebné dokumenty. Další možností je zaslání dokumentů poštou a někteří dodavatelé již poskytují i online podání žádosti o přepis plynu.


Plánujete-li vyřídit vše sami u vybraného dodavatele, budete potřebovat ještě plnou moc podepsanou od předchozího nájemníka.


Pomoc s přepisem plynu

Přepis plynu bohužel komplikuje fakt, že každý dodavatel využívá jiné postupy a dokumenty. Proto se snadno může stát, že uděláte chybu a celý proces se zdrží. A ne každý má možnost chodit na pobočku spolu s bývalým nájemníkem.


Proto využijte raději online přepis plynu s našimi odborníky. Navíc můžete na plynu ušetřit. Prvním krokem je zadání vaší spotřeby do srovnávače cen plynu. Vyberte si nejvýhodnějšího dodavatele plynu, který odpovídá vašim požadavkům. Jakmile se rozhodnete pro konkrétní produkt, vezmeme si na starost uzavření smlouvy i přepis odběrného místa. Ušetříte tak nejen peníze, ale také čas a starosti.




Srovnaný magazín

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.