Našli jste si nový pronájem, ale nejste si jistí, jaký je správný postup pro přepis energií? Existují dvě možnosti, jak si poradit s přepisem plynu:

 • odběrné místo si necháte přepsat na sebe,

 • smlouvu bude mít na své jméno nadále pronajímatel.

Většinou si tyto podmínky určuje pronajímatel, ale pokud vám dá na výběr, je dobré vědět, jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení.

Chci přepis plynu

Na koho napsat plyn v nájemním bytě?

Obvyklou variantou je, že si smlouvu na energie na sebe přepíše každý nájemník. Získáte tak absolutní přehled nad vašimi výdaji za plyn. Můžete si vybrat dodavatele, který bude vyhovovat vašim potřebám. A nemusíte se bát, že byste přišli o přeplatky na energiích. Počítejte však s tím, že po podepsání nájemní smlouvy budete muset vyřešit ještě přepis energií.

V případě, že si pronajímatel nechává energie napsané na sebe, nemusíte se o nic starat. Spolu s nájmem zaplatíte pronajímateli každý měsíc zálohy na energie, které vám na konci roku vyúčtuje. Problém však může být v tom, že pronajímatel odebírá zbytečně drahé energie a o změnu dodavatele nemá zájem –⁠ ostatně on za energie v daném bytě neplatí. Stejně tak se bohužel stává, že si od vás nechá zaplatit nedoplatek, ale přeplatek vám zamlčí.

TIP

Přečtěte si: Nájemník nebo majitel –⁠ na koho napsat energie

Přepis plynu na nájemníka

Přepis plynu pro vás tak bude zpravidla výhodnější. Budete ale muset vyřídit několik administrativních záležitostí. V první řadě se musíte rozhodnout, zda si necháte stejného dodavatele, jako měl předchozí nájemník, nebo si zvolíte nového dodavatele. V každém případě budete uzavírat úplně novou smlouvu, a tak se vyplatí porozhlédnout se, jaká je nabídka na trhu.

Při stěhování má člověk plnou hlavu dalších věcí, přepis energií často zůstane na poslední chvíli. Pokud je to pro vás nový proces, tak počítejte s tím, že vám výběr správných formulářů, jejich vyplnění a doložení potřebných dokumentů a vyjasnění s dodavateli zabere několik hodin času. Při takové náročnosti snadno mávnete rukou nad výběrem levnějšího dodavatele.

Celou službu včetně sjednání nového dodavatele vám ale můžeme pomoci zajistit. Řekneme vám, co přesně je třeba udělat ve vaší situaci, které podklady jsou potřeba, pomůžeme vyplnit formuláře a podepsat přes internet či papírově. Vy si jen vyberete nového dodavatele.

Jak udělat převod plynu krok za krokem

Neexistují žádné ustálené formuláře a postupy, které by používali všichni dodavatelé. Každý má trochu jiné požadavky. V zásadě ale probíhá přepis plynu takto:

 • nový nájemník si vybere dodavatele plynu a podá u něj žádost o přepis, původní nájemník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy),

 • nový nájemník obdrží od dodavatele návrh smlouvy,

 • po podpisu nové smlouvy dodavatel ukončí původní smlouvu a vyřídí ostatní záležitosti se stávajícím dodavatelem,

 • původní nájemník obdrží

  konečné vyúčtovaní, nový nájemník dostane uvítací dopis s předpisem záloh.

Chci přepis plynu

Celý proces trvá přibližně 1 měsíc, pokud si vybíráte nového dodavatele plynu. Toto ovšem záleží na tom, o kterého dodavatele se jedná a jestli dodáte kompletní dokumentaci a správně vyplněné formuláře.

Spolupráce s předchozím nájemníkem je nutná

Jak vyplývá z výše uvedeného postupu, spolupráce s bývalým nájemníkem je nutná. Musí ukončit svoji smlouvu na odběr plynu nebo vám dát plnou moc pro vašeho nového dodavatele, který převod dokončí.

Problém může nastat, když se předchozí nájemník již odstěhoval neznámo kam a vy od něj nemůžete získat potřebné podpisy. V tom případě umožňují někteří dodavatelé předložení čestného prohlášení .

Problémů však může být více. Předchozí nájemník mohl mít uzavřenou “výhodnou” smlouvu na energie, která je fixována na několik let. Nebo jsou na daném odběrném místě nedoplatky a hrozí, že ho nechá dodavatel odpojit.

Důležitá je tedy komunikace s dodavateli energií, která zajistí, že k žádným překvapením nedojde. Práva a povinnosti související se změnou odběrného místa bývají též upraveny ve všeobecných obchodních podmínkách.

Na druhou stranu, také stávající nájemník si chce být jistý, že jeho závazek zanikl a že nebude platit za spotřebu poté, co jeho nájemní smlouva skončila.

Jaké dokumenty jsou pro převod plynu potřeba

Každý dodavatel vyžaduje jiné dokumenty, ale takřka vždy budete potřebovat:

 • žádost o přepis plynu,

 • poslední fakturu za plyn na odběrném místě (pro identifikaci stávajícího zákazníka i specifikaci odběrného místa),

 • předávací protokol s odsouhlaseným stavem plynoměru,

 • nájemní smlouvu (příp. jiný doklad o vztahu k odběrnému místu).

Obvykle se musíte dostavit spolu s původním nájemníkem na pobočku dodavatele, kde vyplníte a podepíšete všechny potřebné dokumenty. Další možností je zaslání dokumentů poštou a někteří dodavatelé již poskytují i online podání žádosti o přepis plynu.

Plánujete-li vyřídit vše sami u vybraného dodavatele, budete potřebovat ještě plnou moc podepsanou od předchozího nájemníka.

Pomoc s přepisem plynu

Přepis plynu bohužel komplikuje fakt, že každý dodavatel využívá jiné postupy a dokumenty. Proto se snadno může stát, že uděláte chybu a celý proces se zdrží. A ne každý má možnost chodit na pobočku spolu s bývalým nájemníkem.

Proto využijte raději online přepis plynu s našimi odborníky. Navíc můžete na plynu ušetřit. Prvním krokem je zadání vaší spotřeby do srovnávače cen plynu. Vyberte si nejvýhodnějšího dodavatele plynu, který odpovídá vašim požadavkům. Jakmile se rozhodnete pro konkrétní produkt, vezmeme si na starost uzavření smlouvy i přepis odběrného místa. Ušetříte tak nejen peníze, ale také čas a starosti.

Chci přepis plynu
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.