Přepis plynu při koupi nemovitosti

  • Přepis plynu obvykle zařizuje nový majitel

  • Co všechno budete potřebovat

  • Jak dlouho přepis trvá

Přepis plynu při koupi nemovitosti - dům a desky s dokumenty
  • S koupí nemovitosti se pojí i přepis energií. V případě plynu se jedná o přepis odběrného místa na nového zákazníka. Máte dvě základní možnosti:

    • můžete plyn odebírat od stejného dodavatele jako původní majitel,

    • vyberete si z nabídky jiných dodavatelů.


    Tak či tak budete s dodavatelem podepisovat novou smlouvu. Jedná se tedy o ideální příležitost porozhlédnout se, zda za plyn nemůžete platit méně.

Přepis plynu při koupi nemovitosti krok za krokem

O přepis plynu se obvykle stará nový majitel. Celý proces vypadá takto:
1

Vyberete si dodavatele a podáte žádost o přepis plynu, původní majitel zažádá o ukončení smlouvy.

2

Podepíšete smlouvu s dodavatelem, původní majitel ukončí svoji smlouvy.

3

Dostanete informace o rozpisu záloh, původní majitel dostane konečné vyúčtování s případnými přeplatky či nedoplatky.

Přepis plynu při koupi nemovitosti: Co budete potřebovat

Požadavky na dokumenty a další náležitosti pro přepis plynu nejsou ze strany dodavatelů nijak sjednocené. Budou se lišit dodavatel od dodavatele. Téměř vždy však budete potřebovat:

specifikaci odběrného místa

kontaktní údaje stávajícího i nového zákazníka

předávací protokol

doklad o odsouhlasení stavu plynoměru

doklad o vztahu nového zákazníka k nemovitosti

kupní smlouva


Řada potřebných dokumentů a formulářů je k dispozici na webových stránkách dodavatelů. Vyplněné a podepsané dokumenty pošlete poštou nebo doneste na pobočku. Někteří dodavatelé nabízí možnost přepisu energií přes internet.




Náš tip

Stěhujete se a čeká vás přepis energií? Přečtěte si náš článek Přepis energií: Jaké komplikace mohou nastat? a zjistěte, jak předejít možným problémům.

Součinnost je při přepisu plynu nutná

Pro přepis plynu je nutná spolupráce s původním majitelem. Při koupi nemovitosti jsou problémy ve spolupráci spíše vzácné. Dokázali jste se dohodnout na kupní smlouvě, tudíž přepis plynu by měl být maličkostí. Pokud chcete vyřešit přepis sami, můžete požádat původního majitele nemovitosti o plnou moc.

Jak dlouho trvá přepis plynu při koupi nemovitosti?

Doba trvání přepisu plynu se u jednotlivých dodavatelů liší. Záleží na mnoha faktorech – na tom, jak rychle poskytnete dodavateli požadované dokumenty a informace, na úrovni spolupráce s původním majitelem a především, zda se v odběrném místě mění dodavatel, či nikoliv.


Bezproblémový přepis plynu v rámci jednoho dodavatele trvá asi dva týdny. Pokud budete odebírat plyn od jiného dodavatele a navíc se vyskytnou nějaké nesrovnalosti, může vám přepis plynu zabrat i déle než měsíc.

Nechte si s přepisem plynu pomoci

S přepisem plynu nemusíte mít téměř žádné starosti. Rádi vás celým procesem provedeme. Vše proběhne online nebo po telefonu, vy nebudete muset opustit svůj domov. Kromě toho na plynu ještě ušetříte! Jak na to? Využijte praktickou kalkulačku cen plynu. Do minuty uvidíte přehledné srovnání nabídek desítek dodavatelů. Vy označíte dodavatele, o jehož služby máte zájem a my zařídíme zbytek.



Srovnaný magazín

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.