S koupí nemovitosti se pojí i přepis energií. V případě plynu se jedná o přepis odběrného místa na nového zákazníka. Máte dvě základní možnosti:

  • můžete plyn odebírat od stejného dodavatele jako původní majitel,

  • vyberete si z nabídky jiných dodavatelů.

Chci přepis plynu

Tak či tak budete s dodavatelem podepisovat novou smlouvu. Jedná se tedy o ideální příležitost porozhlédnout se, zda za plyn nemůžete platit méně.

Přepis plynu při koupi nemovitosti krok za krokem

O přepis plynu se obvykle stará nový majitel. Celý proces vypadá takto:

  • vyberete si dodavatele a podáte žádost o přepis plynu, původní majitel zažádá o ukončení smlouvy,

  • podepíšete smlouvu s dodavatelem, původní majitel ukončí svoji smlouvu,

  • dostanete informace o rozpisu záloh, původní majitel dostane konečné vyúčtování s případnými přeplatky či nedoplatky.

Přepis plynu při koupi nemovitosti: Co budete potřebovat

Požadavky na dokumenty a další náležitosti pro přepis plynu nejsou ze strany dodavatelů nijak sjednocené. Budou se lišit dodavatel od dodavatele. Téměř vždy však budete potřebovat:

  • specifikaci odběrného místa,

  • kontaktní údaje stávajícího i nového zákazníka,

  • předávací protokol – doklad o odsouhlasení stavu plynoměru,

  • doklad o vztahu nového zákazníka k nemovitosti (kupní smlouva).

Řada potřebných dokumentů a formulářů je k dispozici na webových stránkách dodavatelů. Vyplněné a podepsané dokumenty pošlete poštou nebo doneste na pobočku. Někteří dodavatelé nabízí možnost přepisu energií pře internet.

TIP

Přečtěte si: Přepis energií: Jaké komplikace mohou nastat?

Součinnost je při přepisu plynu nutná

Pro přepis plynu je nutná spolupráce s původním majitelem. Při koupi nemovitosti jsou problémy ve spolupráci spíše vzácné. Dokázali jste se dohodnout na kupní smlouvě, tudíž přepis plynu by měl být maličkostí. Pokud chcete vyřešit přepis sami, můžete požádat původního majitele nemovitosti o plnou moc.

Chci přepis plynu

Jak dlouho trvá přepis plynu při koupi nemovitosti?

Doba trvání přepisu plynu se u jednotlivých dodavatelů liší. Záleží na mnoha faktorech – na tom, jak rychle poskytnete dodavateli požadované dokumenty a informace, na úrovni spolupráce s původním majitelem a především, zda se v odběrném místě mění dodavatel, či nikoliv.

Bezproblémový přepis plynu v rámci jednoho dodavatele trvá asi dva týdny. Pokud budete odebírat plyn od jiného dodavatele a navíc se vyskytnou nějaké nesrovnalosti, může vám přepis plynu zabrat i déle než měsíc.

Nechte si s přepisem plynu pomoci

S přepisem plynu nemusíte mít téměř žádné starosti. Rádi vás celým procesem provedeme. Vše proběhne online nebo po telefonu, vy nebudete muset opustit svůj domov. Kromě toho na plynu ještě ušetříte! Jak na to? Využijte praktickou kalkulačku cen plynu. Do minuty uvidíte přehledné srovnání nabídek desítek dodavatelů. Vy označíte dodavatele, o jehož služby máte zájem a my zařídíme zbytek.

Chci přepis plynu
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.