Blog
Půjčky a úvěryOsobní finance
Sberbank ukončení

Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

28. února 2022|Vendula Flassig Vrablová|

Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

Porovnat půjčky

Run na banku a likvidní krize

Sberbank Europe, což je evropská divize ruské Sberbank, je podle evropských regulačních orgánů v úpadku anebo jí úpadek hrozí. Klienti tak začali od minulého čtvrtka společnost hromadně opouštět, stahovali vklady ze svých účtů a vybírali hotovost. Pobočky se tak už v pátek zavřely ještě před zavírací dobou a v pondělí už se jejich dveře neotevřely vůbec. 

K problému se vyjádřil i guvernér ČNB Jiří Rusnok: „Likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím, geopolitickým vývojem. Jedná se tak o izolovaný a specifický problém banky, která není významná z hlediska tuzemského bankovního sektoru. Ten tak i nadále zůstává jedním z nejrobustnějších a nejstabilnějších v Evropě.

Vklady Sberbanky jsou pojištěné

Klienti banky hlásí, že se nemohou přihlásit do internetového bankovnictví. Pokud se jim to přece jen podaří, nemohou zde provádět žádné kroky a úkony. Poměrně rychle jim také přestaly fungovat debetní i kreditní karty, což jim znemožnilo vybrat peníze ze zablokovaných účtů

tiskové zprávy, kterou zveřejnila ČNB na svém oficiálním webu, nicméně vyplývá, že vklady klientů jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 EUR na jednoho klienta, což činí v přepočtu zhruba cca 2,5 milionů Kč/osoba. V tomto limitu jim proto bude poskytnuta 100% náhrada.

Mohlo by vás zajímat: Zmíněné pojištění se týká vkladů jak občanů (fyzických osob), tak firem (právnických osob). U krajů a obcí je situace poněkud komplikovanější a vklady jsou pojištěny pouze za určitých podmínek.

Jak dostat peníze zpět?

Pokud jste u zmíněné banky měli peníze a nepodařilo se vám je během minulého týdně získat zpět, nepropadejte panice. Jakmile ČNB oficiálně oznámí, že Sberbank není schopná v krizi dostát závazkům vůči klientům, vloží se do hry Garanční systém finančního trhu, který podle aktuálních informací v současné době disponuje částkou 35 miliard Kč pro výplatu vkladů podléhajících pojištění.

Prostřednictvím instituce, kterou určí, pak následně musí spustit výplatu klientských prostředků do 7 pracovních dnů od rozhodného dne, tj. ode dne, kdy obdrží písemné oznámení České národní banky. O výplatu prostředků není potřeba nijak zvlášť žádat. Je totiž automatická. Jak sám Jiří Rusnok k situaci dodává: „Garanční systém disponuje dostatečným množstvím finančních prostředků k uspokojení všech oprávněných nároků na výplatu náhrad vkladů.“

Více se dozvíte na webových stránkách ČNB v sekci Často kladené dotazy.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).