Jeden plynoměr

Odečet plynu: Pohlídejte si, že jsou vaše faktury za plyn správné

27. 4. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Potřebujete nahlásit odečet plynu nebo jen zkontrolovat technika pověřeného vaším distributorem zemního plynu, zda do formulářů uvádí správné údaje? Podívejte se, jak na odečet plynu. Připravili jsme pro vás přehled základních informací, které se hodí vědět.

Jak fungují platby a kde najdete plynoměr?

V průběhu roku odvádíte dodavateli zemního plynu zálohové platby stanovené podle přibližné roční spotřeby vaší domácnosti. Na základě odečtu plynu dojde k určení přesné spotřeby, podle které je připravena konečná faktura k zaplacení. V případě, že jste zaplatili více, než spotřebovali, vrátí vám dodavatel přeplatek. Pokud byla reálná spotřeba vyšší než ta, jež jste si předplatili, jste povinni uhradit doplatek.

Spotřeba ve vaší domácnosti je měřena plynoměrem, tedy zařízením nainstalovaným do rozvodných prostor. Umístění plynoměru schvaluje plynárenský podnik. Plynoměr nesmí být nainstalovaný v únikových chodbách, ložnicích, obytných prostorech, koupelnách a podobně. Nejčastěji ho najdete ve výklencích a skříňkách na vnějších zdech budov, na oplocení, případně ve sklepě nebo na chodbách, pokud je uvnitř domu či bytu.

Jak dochází k nastavení záloh?

Výši záloh vám zpravidla určí sám dodavatel na základě vašich průměrných ročních plateb. Jestliže s výší záloh nesouhlasíte, můžete ji libovolně upravit. Změnu lze u většiny dodavatelů vyřídit online na webových stránkách, popřípadě písemným zasláním žádosti. Běžně je možné nastavit i frekvenci fakturace.

Jak správně odečíst spotřebu z vašeho plynoměru?

Na plynoměru najdete údaj s vaší spotřebou. Jedná se o číslo oddělené desetinnou čárkou, přičemž při odečtu se vždy uvádí celé číslo bez hodnot za desetinnou čárkou. Spotřeba se udává v m³, kWh, MWh, někdy můžete narazit také na GJ. Na fakturách najdete vyjádření v MWh.

Dříve se při vyúčtování spotřeba uváděla v m³, nicméně v roce 2001 došlo na našem území ke změně používání jednotek spotřeby zemní plynu a od té doby se uvádí ve zmiňovaných MWh. Právě nejednotnost uváděných jednotek vám při kontrole může způsobit zmatek. Na internetu najdete řadu webových kalkulaček, které vám s převodem jednotek pomohou. Pro lepší orientaci v jednotkách uvádíme přibližný přepočet:

 • 1 m³ = 10,55 kWh

 • 1 MWh = 3,6 GJ

 • 1 MWh = 94,79 m³

Kde najít číslo plynoměru a k čemu slouží?

Při komunikaci s distributorem zemního plynu budete muset uvést také číslo plynoměru. To je určeno vždy pro jedno konkrétní odběrné místo. Je však přenositelné na jinou osobu. Jestliže jste se přestěhovali, získali jste číslo plynoměru po předchozím nájemníkovi.

Číslo plynoměru je 9–12 místné číslo, které je uvedené za zkratkou N., No., nebo Nr. přímo na štítku zařízení. Jedná se o údaj, který slouží k identifikaci plynoměru. Číslo bývá uvedeno i na fakturách za plyn.

Plynová plotýnka

Co dalšího potřebujete pro komunikaci s distributorem při samoodečtu?

Kromě čísla plynoměru a údaji o přesné spotřebě potřebujete pro samostatný odečet plynu už jen vaše celé jméno, adresu a kontakt, na kterém jste k zastižení. Distributorské společnosti mívají na svých webových stránkách formulář právě pro účely samoodečtu. Formulář vyplněný vašimi údaji a spotřebou pak jednoduše podáte online nebo pošlete poštou. Konkrétní hodnoty lze distributorovi v některých případech oznámit rovněž telefonicky na příslušné zákaznické lince.

Co když při odečtu plynu zadáte chybné údaje?

Záměrně oznámit nižší hodnotu odečtu plynu, než jaká je ve skutečnosti, je považováno za podvodné jednání se všemi právními důsledky. Pokud omylem nahlásíte jinou hodnotu, mělo by v budoucnu stejně dojít k odhalení této chyby, například při řádném odečtu technikem – počet povolených samoodečtů za sebou je obvykle omezen. Distributor vám poté nezaplacenou spotřebu zpětně doúčtuje.

Uvedete-li chybně číslo plynoměru, může vám teoreticky přijít faktura za cizí spotřebu. Přestože na tuto chybu většinou přijde sám distributor nebo vy při obdržení faktury, buďte při vyplňování těchto údajů maximálně obezřetní a několikrát je zkontrolujte.

Jak probíhá odečet plynu technikem?

Odečet plynu je oprávněn provádět pouze technik pověřený vaším distributorem zemního plynu. Termín odečtu by vám měl být sdělen v dostatečném časovém předstihu oznámením ve vaší poštovní schránce, případně jeho vylepením na vstupních dveřích. Řada distributorů zemního plynu uvádí na svých webových stránkách harmonogram odečtu pro jednotlivé obce.

Jakožto odběratel jste povinni pracovníkovi distribuční společnosti v daný čas umožnit přístup k plynoměru pro vaši domácnost. Naopak technik by se měl prokázat služebním průkazem. Pokud tak neučiní, tak samozřejmě nejste povinni pustit ho k sobě domů.

Vaše náklady jsou příliš vysoké? Pomoci může změna dodavatele

Nepříjemně vás překvapila faktura za odečet plynu? Ještě předtím, než doma podniknete drastické kroky vedoucí k nižším výdajům, se ujistěte, zda problém není spíše v drahém dodavateli. Změnou dodavatele plynu můžete ročně ušetřit překvapivě vysokou částku. Srovnejte si pomocí online kalkulačky plynu všechny poskytovatele a zjistěte, o kolik byste mohli snížit svoje faktury za plyn.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

 • Nastavení kotle
  22. května 2023|Petr Woff
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Brzy budou zakázány zastaralé kotle na tuhá paliva. Jestli takový spotřebič používáte, nemějte strach. Existují lepší vytápěcí technologie, které jsou nadále povolené, a navíc fungují levněji. Srovnejme, v jakých situacích se vyplatí nový kotel na tuhá paliva, nebo na zemní plyn. Porovnáme také tepelné čerpadlo a elektrokotel. Poradíme vám, jak vyměnit staré topeniště, abyste měli doma tepelný komfort a přitom ušetřili.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Zapálený plynový hořák s mincemi
  17. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
  5+1 užitečných tipů, se kterými ušetříte za plyn

  Topíte doma plynem? Pak víte, že se náklady za vytápění mohou vyšplhat do závratných výšin. Abyste spotřebu energie v domácnosti snížili, nemusíte hned kupovat nový kotel. Někdy stačí dodržovat pár jednoduchých a prověřených tipů, které vám s úsporami pomohou.

 • Zapínání indukčního sporáku
  13. března 2023|Pavla Pavelková
  Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

  Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

 • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
  29. prosince 2022|Petr Woff
  Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

  V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Čeští zákonodárci povolují spotové ceny pouze v odběrných místech, které jsou vybaveny chytrým elektroměrem nebo plynoměrem.