Jeden plynoměr

Odečet plynu: Pohlídejte si, že jsou vaše faktury za plyn správné

27. 4. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Potřebujete nahlásit odečet plynu nebo jen zkontrolovat technika pověřeného vaším distributorem zemního plynu, zda do formulářů uvádí správné údaje? Podívejte se, jak na odečet plynu. Připravili jsme pro vás přehled základních informací, které se hodí vědět.

Jak fungují platby a kde najdete plynoměr?

V průběhu roku odvádíte dodavateli zemního plynu zálohové platby stanovené podle přibližné roční spotřeby vaší domácnosti. Na základě odečtu plynu dojde k určení přesné spotřeby, podle které je připravena konečná faktura k zaplacení. V případě, že jste zaplatili více, než spotřebovali, vrátí vám dodavatel přeplatek. Pokud byla reálná spotřeba vyšší než ta, jež jste si předplatili, jste povinni uhradit doplatek.

Spotřeba ve vaší domácnosti je měřena plynoměrem, tedy zařízením nainstalovaným do rozvodných prostor. Umístění plynoměru schvaluje plynárenský podnik. Plynoměr nesmí být nainstalovaný v únikových chodbách, ložnicích, obytných prostorech, koupelnách a podobně. Nejčastěji ho najdete ve výklencích a skříňkách na vnějších zdech budov, na oplocení, případně ve sklepě nebo na chodbách, pokud je uvnitř domu či bytu.

Jak dochází k nastavení záloh?

Výši záloh vám zpravidla určí sám dodavatel na základě vašich průměrných ročních plateb. Jestliže s výší záloh nesouhlasíte, můžete ji libovolně upravit. Změnu lze u většiny dodavatelů vyřídit online na webových stránkách, popřípadě písemným zasláním žádosti. Běžně je možné nastavit i frekvenci fakturace.

Jak správně odečíst spotřebu z vašeho plynoměru?

Na plynoměru najdete údaj s vaší spotřebou. Jedná se o číslo oddělené desetinnou čárkou, přičemž při odečtu se vždy uvádí celé číslo bez hodnot za desetinnou čárkou. Spotřeba se udává v m³, kWh, MWh, někdy můžete narazit také na GJ. Na fakturách najdete vyjádření v MWh.

Dříve se při vyúčtování spotřeba uváděla v m³, nicméně v roce 2001 došlo na našem území ke změně používání jednotek spotřeby zemní plynu a od té doby se uvádí ve zmiňovaných MWh. Právě nejednotnost uváděných jednotek vám při kontrole může způsobit zmatek. Na internetu najdete řadu webových kalkulaček, které vám s převodem jednotek pomohou. Pro lepší orientaci v jednotkách uvádíme přibližný přepočet:

 • 1 m³ = 10,55 kWh

 • 1 MWh = 3,6 GJ

 • 1 MWh = 94,79 m³

Kde najít číslo plynoměru a k čemu slouží?

Při komunikaci s distributorem zemního plynu budete muset uvést také číslo plynoměru. To je určeno vždy pro jedno konkrétní odběrné místo. Je však přenositelné na jinou osobu. Jestliže jste se přestěhovali, získali jste číslo plynoměru po předchozím nájemníkovi.

Číslo plynoměru je 9–12 místné číslo, které je uvedené za zkratkou N., No., nebo Nr. přímo na štítku zařízení. Jedná se o údaj, který slouží k identifikaci plynoměru. Číslo bývá uvedeno i na fakturách za plyn.

Plynová plotýnka

Co dalšího potřebujete pro komunikaci s distributorem při samoodečtu?

Kromě čísla plynoměru a údaji o přesné spotřebě potřebujete pro samostatný odečet plynu už jen vaše celé jméno, adresu a kontakt, na kterém jste k zastižení. Distributorské společnosti mívají na svých webových stránkách formulář právě pro účely samoodečtu. Formulář vyplněný vašimi údaji a spotřebou pak jednoduše podáte online nebo pošlete poštou. Konkrétní hodnoty lze distributorovi v některých případech oznámit rovněž telefonicky na příslušné zákaznické lince.

Co když při odečtu plynu zadáte chybné údaje?

Záměrně oznámit nižší hodnotu odečtu plynu, než jaká je ve skutečnosti, je považováno za podvodné jednání se všemi právními důsledky. Pokud omylem nahlásíte jinou hodnotu, mělo by v budoucnu stejně dojít k odhalení této chyby, například při řádném odečtu technikem – počet povolených samoodečtů za sebou je obvykle omezen. Distributor vám poté nezaplacenou spotřebu zpětně doúčtuje.

Uvedete-li chybně číslo plynoměru, může vám teoreticky přijít faktura za cizí spotřebu. Přestože na tuto chybu většinou přijde sám distributor nebo vy při obdržení faktury, buďte při vyplňování těchto údajů maximálně obezřetní a několikrát je zkontrolujte.

Jak probíhá odečet plynu technikem?

Odečet plynu je oprávněn provádět pouze technik pověřený vaším distributorem zemního plynu. Termín odečtu by vám měl být sdělen v dostatečném časovém předstihu oznámením ve vaší poštovní schránce, případně jeho vylepením na vstupních dveřích. Řada distributorů zemního plynu uvádí na svých webových stránkách harmonogram odečtu pro jednotlivé obce.

Jakožto odběratel jste povinni pracovníkovi distribuční společnosti v daný čas umožnit přístup k plynoměru pro vaši domácnost. Naopak technik by se měl prokázat služebním průkazem. Pokud tak neučiní, tak samozřejmě nejste povinni pustit ho k sobě domů.

Vaše náklady jsou příliš vysoké? Pomoci může změna dodavatele

Nepříjemně vás překvapila faktura za odečet plynu? Ještě předtím, než doma podniknete drastické kroky vedoucí k nižším výdajům, se ujistěte, zda problém není spíše v drahém dodavateli. Změnou dodavatele plynu můžete ročně ušetřit překvapivě vysokou částku. Srovnejte si pomocí online kalkulačky plynu všechny poskytovatele a zjistěte, o kolik byste mohli snížit svoje faktury za plyn.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.