Blog
Osobní finance
Obchodní centrum

Neutrácíte zbytečně, protože neumíte efektivně (u)šetřit? Poradíme!

Každý z nás dělá denně desítky finančních rozhodnutí. Řešíme, jestli si koupit nové boty, které se nám ve výloze tolik zalíbily, přemítáme, zda na večeři připravit rizoto nebo topinky. Přemýšlíme, jestli ta vysněná dovolená, kterou máme zítra zaplatit, není až příliš velkým soustem pro náš rodinný rozpočet. Co když ale šetříme na nesprávných místech a kvůli tomu nám peníze tečou skrze prsty? Poradíme, jak šetřit efektivně a tam, kde to má smysl!

Ďábelské slevy

Věděli jste, že vůbec první slevový kupón vyslala do světa společnost Coca Cola už v roce 1887? Tehdy známý gigant poskytl svým zákazníkům slevu na další nápoj a prakticky okamžitě si vysloužil obdiv široké veřejnosti. Není proto divu, že si získal spoustu pozornosti ze strany zákazníků i firem.

Akční nabídky, slevy a slevové kupóny nás tak provází už prakticky od nepaměti. Ne vždy jsou ale tak výhodné, jak se na první pohled tváří. Pokud slevy aktivně a rádi vyhledáváte a využíváte, je dobré si odpovědět na několik zásadních otázek:

  • Opravdu danou věc potřebuji?

  • Budu z ní mít dlouhodobý užitek?

  • Stihnu zlevněnou potravinu/surovinu zkonzumovat?

  • Není potravina prošlá nebo jinak znehodnocená?

  • Vím bezpečně, jak vysoká byla cena vybraného produktu před slevou?

  • Nenakupuji v časovém presu?

Pokud jste si na všechny výše uvedené dotazy objektivně odpověděli, v cestě za vybraným produktem vám už nic nestojí. Pamatujte ale na známý výrok z knihy Miloslava Šimka „Nechci slevu zadarmo“ a zvláště u velkých výprodejů se mějte na pozoru. I tady totiž platí, že není všechno zlato, co se třpytí.

Chci si půjčit

Levnější potraviny jsou většinou nekvalitní

Možná namítnete, že je ekonomicky výhodnější pořídit méně kvalitní uzeninu nebo sýr a v domácím rozpočtu tak nějakou tu kačku ušetřit. Ve finále je to ale přesně naopak. Levnější potraviny bývají zpravidla méně kvalitní, což se projevuje na jejich vůni i chuti. Do pokrmu jich tak ve skutečnosti budete muset přidat mnohem víc a jeho cena bude vyšší. Dopřejte si proto čas od času poctivé a kvalitní suroviny a naučte se z nich vařit tak, že to ocení nejen vaši strávníci, ale i peněženka.

Nešetřete tam, kde to nemá smysl

Velice podobnou radu můžeme aplikovat taky na výběr a nákup elektroniky nebo vybavení domácnosti. Pokud například stojíte mezi dvěma matracemi, z nichž jedna stojí půlku toho, co druhá a kvalitnější, nesahejte hned po té levnější. Zpravidla ji totiž opotřebujete mnohem dřív, než tu, která má více zón nebo ochranných potahů a je vyrobena z kvalitnějších a odolnějších materiálů.

Pokud si přece jen dražší model nemůžete dovolit, počítejte s tím, že ten levnější budete stejně za pár měsíců, maximálně pak let, měnit za novější. Finanční úspora pak v tomhle případě postrádá jakýkoli smysl. To samé také platí například pro postele (na rozvrzané a rozpadající se posteli se opravdu dobře nevyspíte) nebo nákup elektroniky. Levnější modely patří mezi spotřební zboží a vydrží vám sloužit maximálně tak po dobu záruční lhůty. Pár měsíců po jejím uplynutí budete s největší pravděpodobností vyrážet pro další kus.


Žena s nákupními taškami

Nevrhejte se do změny bez rozmyslu

Ušetřit nějakou tu stovku i tisícikorunu samozřejmě můžete i změnou tarifu nebo mobilního operátora či dodavatele energií. Protože ale na našem trhu existuje nepřeberné množství nabídek, je dobré je mezi sebou vzájemně porovnat a nesjednávat první, která vám – lidově řečeno – přijde pod ruku. Ne každá nabídka, která se totiž tváří výhodně, výhodná opravdu je. Pokud zvolíte špatně, může přijít plánovaná úspora vniveč.

Často je totiž potřeba splnit určité podmínky nebo je výhodná sazba fixována jen po určité období. Taky je potřeba zohlednit podmínky stávajícího tarifu nebo dodavatele energií a ověřit, jestli vám změnou nevyvstane povinnost uhradit smluvní pokutu za předčasné vypovězení smlouvy. Jakmile tyto informace ověříte, porovnejte mezi sebou jednotlivé nabídky tarifů nebo dodavatelů energií a vyberte si tu, která vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat. Výběr neuspěchejte ani se nerozhodujte v časové tísni.

Závazky plaťte včas

Že zrovna nemáte na úhradu další splátky a proto budete výzvy věřitele ignorovat? Chyba! Pokud dopředu víte, že další splátku půjčky jednoduše nedokážete uhradit, neprodleně kontaktujte věřitele a domluvte se na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách) nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Pokud byste situaci ignorovali, nejen, že vám budou naskakovat úroky, ale taky se můžete dopracovat až k obřím smluvním pokutám a v krajním případě i exekuci.

Pozor ale dávejte též u opakovaného vyžívání tzv. splátkových prázdnin. Za odklad splátky sice zaplatíte pouze symbolický poplatek, pokud ale budete této služby využívat opakovaněji, může se vám i sebevíce výhodná půjčka prodražit. Pokud navíc cítíte, že vám půjčky a úvěry přerůstají přes hlavu, je dobré popřemýšlet o jejich refinancování nebo konsolidaci. I tady je ale potřeba důkladně prozkoumat podmínky vybrané společnosti i smlouvu té stávající. Vyhnete se tak sankcím a dalším nepříjemnostem.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).