Manželský pár s vyúčtováním energií

Navýšení cen u Bohemia Energy: Dodavatel sliboval levnou energii do roku 2022, ale přesto zdražuje

5. 10. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Energetická burza raketově roste, takže koncovým dodavatelům stoupají náklady. Například Bohemia Energy přiznává, že nedokáže dodržet sliby, které dříve dala některým odběratelům. Další dodavatelé energie plánují zdražení ceníků v nejbližších dnech a týdnech. Existují však i tací, kteří mají nakoupenou levnou elektřinu a zemní plyn ještě na rok 2022, a proto jejich garance platí. Pravá cenová fixace musí být zakotvena ve smlouvě, kterou uzavřete na několik měsíců, nebo spíše na několik let.

Inflace zrychluje, zvláště v energetice. Elektřina na velkoobchodním trhu meziročně zdražila o 200 %, cena zemního plynu stoupla o 300 %. Důvodem jsou klimatické změny, politické zásahy a burzovní spekulace. Zdražují emisní povolenky, které potřebuje každá špinavá fosilní elektrárna, pokud chce v Evropské unii vypouštět oxid uhličitý. Klesají dodávky ruského zemního plynu a nový plynovod Nord Stream 2 (zatím) nebyl zprovozněn…

Na českém maloobchodním trhu stále ještě seženete tarify, které zůstanou levné minimálně do roku 2022. Ale dávejte pozor, aby „cenová fixace” nebo „garance” byla formulována ve smlouvě, a nezůstala pouhým marketingovým sloganem. Někteří koncoví dodavatelé  na energetické burze uzavřeli výhodné dlouhodobé kontrakty (takzvané futures), takže dostojí svým slibům. Zatímco jiní nakupují elektřinu a zemní plyn průběžně, za aktuální (takzvané spotové) ceny, které jsou nyní drahé. Vysoké náklady následně naúčtují svým odběratelům – institucím, firmám a domácnostem.

Nadcházející zdražení cen u Bohemia Energy

Poučné jsou příběhy konkrétních lidí, kterým pomáháme optimalizovat jejich výdaje. „Vloni jsem přešel ke společnosti  Bohemia Energy entity s.r.o.  Uzavřel jsem smlouvu na elektřinu, na produktovou řadu  Energie A++ 20-22a. Cena byla garantovaná do 30. 6. 2022,” popisuje Pavel z Liberce. 29. 9. 2021 však od svého nového dodavatele dostal e-mail, ve kterém stojí: „Je nám to moc líto, ale současná situace nám nedává možnost zachovat garanci maximální ceny a musíme ji pozastavit.” 

Dodavatel bohužel nedokáže dodržet, co slíbil

Podobnou historii popisují další lidé.  „Topím elektřinou, kterou kupuji od Bohemia Energy. Ceník se jmenuje  BE Relax promo leden 21-23. Myslel jsem, že mi elektrická energie nezdraží od letoška minimálně do roku 2023,” navazuje Václav z Havlíčkova Brodu. Nyní však přišla od dodavatele omluvná zpráva: „Nejsme schopni pro Vás nakupovat energie za podmínek, které jsme Vám slíbili.”

Bohemia Energy oslovila své zákazníky jak dopisy, tak e-maily nebo v médiích. O svých krocích a důvodech informuje transparentním způsobem, který na energetickém trhu není samozřejmý. Bohužel, nedodrženou garanci maximální ceny mnozí zákazníci vnímají negativně.

Co znamená navýšení cen u Bohemia Energy

Bohemka chce Pavla i Václava od 1. 11. 2021 převést na ceník Energie A++, který každodenně zlevňuje nebo zdražuje, podle aktuálního vývoje na velkoobchodním trhu. Vzhledem k současnému trendu půjde pravděpodobně o zdražení cen u Bohemia Energy. „Zákazníkům nabízíme nejvhodnější řešení pro současnou situaci. Ani největší dodavatelé nemohou dlouhodobě doplácet obrovský cenový rozdíl, který přinesl současný růst velkoobchodních cen. Zdražení se dotkne dříve či později každého,” napsala nám Hana Novotná, tisková mluvčí Bohemia Energy.

Cenovou fixaci nabízí ČEZ nebo E.ON

Pavel i Václav se rozhodli, že využijí zákonné lhůty pro bezplatné odstoupení od smlouvy, a změní svého dodavatele. Cenovou fixaci nadále nabízí například ČEZ Prodej a.s., E.ON Energie a.s., MND a.s. nebo eYello CZ k.s. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) musí dodavatel dodržet svůj závazek, pokud garantovanou cenu slíbil ve smlouvě, kterou uzavřel na dobu určitou (třeba na 1, 2 či 3 roky).

Naproti tomu ceníky jako Energie A++ jsou problematické, protože obchodní riziko přenášejí na spotřebitele. A jelikož burzy momentálně stoupají, můžeme očekávat navýšení cen u Bohemia Energy. „Všem proto doporučujeme, aby si znovu přečetli smlouvy, než na alternativní nabídku přistoupí, a nenechali se nutit k rychlé a pro ně nevýhodné změně,“ říká Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena kontrolujte radiátor
    03. září 2023|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2023

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?