Energie
Manželský pár s vyúčtováním energií

Navýšení cen u Bohemia Energy: Dodavatel sliboval levnou energii do roku 2022, ale přesto zdražuje

05. října 2021|Petr Woff|

Energetická burza raketově roste, takže koncovým dodavatelům stoupají náklady. Například Bohemia Energy přiznává, že nedokáže dodržet sliby, které dříve dala některým odběratelům. Další dodavatelé energie plánují zdražení ceníků v nejbližších dnech a týdnech. Existují však i tací, kteří mají nakoupenou levnou elektřinu a zemní plyn ještě na rok 2022, a proto jejich garance platí. Pravá cenová fixace musí být zakotvena ve smlouvě, kterou uzavřete na několik měsíců, nebo spíše na několik let.

Srovnejte mi to

Inflace zrychluje, zvláště v energetice. Elektřina na velkoobchodním trhu meziročně zdražila o 200 %, cena zemního plynu stoupla o 300 %. Důvodem jsou klimatické změny, politické zásahy a burzovní spekulace. Zdražují emisní povolenky, které potřebuje každá špinavá fosilní elektrárna, pokud chce v Evropské unii vypouštět oxid uhličitý. Klesají dodávky ruského zemního plynu a nový plynovod Nord Stream 2 (zatím) nebyl zprovozněn…

Na českém maloobchodním trhu stále ještě seženete tarify, které zůstanou levné minimálně do roku 2022. Ale dávejte pozor, aby „cenová fixace” nebo „garance” byla formulována ve smlouvě, a nezůstala pouhým marketingovým sloganem. Někteří koncoví dodavatelé  na energetické burze uzavřeli výhodné dlouhodobé kontrakty (takzvané futures), takže dostojí svým slibům. Zatímco jiní nakupují elektřinu a zemní plyn průběžně, za aktuální (takzvané spotové) ceny, které jsou nyní drahé. Vysoké náklady následně naúčtují svým odběratelům – institucím, firmám a domácnostem.

Nadcházející zdražení cen u Bohemia Energy

Poučné jsou příběhy konkrétních lidí, kterým pomáháme optimalizovat jejich výdaje. „Vloni jsem přešel ke společnosti  Bohemia Energy entity s.r.o.  Uzavřel jsem smlouvu na elektřinu, na produktovou řadu  Energie A++ 20-22a. Cena byla garantovaná do 30. 6. 2022,” popisuje Pavel z Liberce. 29. 9. 2021 však od svého nového dodavatele dostal e-mail, ve kterém stojí: „Je nám to moc líto, ale současná situace nám nedává možnost zachovat garanci maximální ceny a musíme ji pozastavit.” 

Dodavatel bohužel nedokáže dodržet, co slíbil

Podobnou historii popisují další lidé.  „Topím elektřinou, kterou kupuji od Bohemia Energy. Ceník se jmenuje  BE Relax promo leden 21-23. Myslel jsem, že mi elektrická energie nezdraží od letoška minimálně do roku 2023,” navazuje Václav z Havlíčkova Brodu. Nyní však přišla od dodavatele omluvná zpráva: „Nejsme schopni pro Vás nakupovat energie za podmínek, které jsme Vám slíbili.”

Bohemia Energy oslovila své zákazníky jak dopisy, tak e-maily nebo v médiích. O svých krocích a důvodech informuje transparentním způsobem, který na energetickém trhu není samozřejmý. Bohužel, nedodrženou garanci maximální ceny mnozí zákazníci vnímají negativně.

Co znamená navýšení cen u Bohemia Energy

Bohemka chce Pavla i Václava od 1. 11. 2021 převést na ceník Energie A++, který každodenně zlevňuje nebo zdražuje, podle aktuálního vývoje na velkoobchodním trhu. Vzhledem k současnému trendu půjde pravděpodobně o zdražení cen u Bohemia Energy. „Zákazníkům nabízíme nejvhodnější řešení pro současnou situaci. Ani největší dodavatelé nemohou dlouhodobě doplácet obrovský cenový rozdíl, který přinesl současný růst velkoobchodních cen. Zdražení se dotkne dříve či později každého,” napsala nám Hana Novotná, tisková mluvčí Bohemia Energy.

Spočítejte si aktuální cenu energií

Cenovou fixaci nabízí ČEZ nebo E.ON

Pavel i Václav se rozhodli, že využijí zákonné lhůty pro bezplatné odstoupení od smlouvy, a změní svého dodavatele. Cenovou fixaci nadále nabízí například ČEZ Prodej a.s., E.ON Energie a.s., MND a.s. nebo eYello CZ k.s. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) musí dodavatel dodržet svůj závazek, pokud garantovanou cenu slíbil ve smlouvě, kterou uzavřel na dobu určitou (třeba na 1, 2 či 3 roky).

Naproti tomu ceníky jako Energie A++ jsou problematické, protože obchodní riziko přenášejí na spotřebitele. A jelikož burzy momentálně stoupají, můžeme očekávat navýšení cen u Bohemia Energy. „Všem proto doporučujeme, aby si znovu přečetli smlouvy, než na alternativní nabídku přistoupí, a nenechali se nutit k rychlé a pro ně nevýhodné změně,“ říká Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).