Blog
Půjčky a úvěry
predani-penez

Můžu získat půjčku jako nezaměstnaný?

03. září 2020|Jana Březinová|

Ztráta zaměstnání znamená odříznutí od pravidelného příjmu a ne vždy je možné ihned nastoupit do nové práce. V tu chvíli možná uvažujete o půjčce, která by vám pomohla překlenout náročné období. S trvalým příjmem získáte půjčku prakticky kdykoliv. Ale jak si poradit, když přijdete o práci? Půjčka pro nezaměstnané existuje, ale měli byste ji vnímat jako krajní řešení.

Když přijdete o zaměstnání

Mysleli jste si, že vám se to stát nemůže, ale najednou se i u vás ve firmě propouští. Ani se nenadějete a máte v ruce výpověď. Ideální řešení je najít si co nejrychleji nové zaměstnání, ale někdy se zkrátka nedaří. Vaše výdaje však zůstávají stále stejné –⁠ bydlení, jídlo, auto, léky, oblečení.

Půjčka pro nezaměstnané může být v tuto chvíli řešení, ale vždy byste ji měli vnímat jako tu poslední možnost. Zadlužit se v době, kdy nemáte žádnou práci, může být velmi rizikové a dostat vás do dluhové pasti. Často je lepším řešením projít své pravidelné výdaje a snažit se je snížit na minimum. Pár týdnů, než si najdete práci, se to dá zvládnout, a k půjčce pro nezaměstnané vůbec sahat nemusíte.

Porovnat půjčky

Nebankovní půjčky pro nezaměstnané jsou krajní možností

Pokud se přesto rozhodnete pro úvěr, musíte počítat s tím, že v bance vám nepůjčí. Každá bankovní společnost si žadatele o půjčku pečlivě prověřuje v registru dlužníků a vyžaduje potvrzení o příjmech. Jedinou variantou tak zůstávají nebankovní společnosti, které jsou v poskytování úvěrů benevolentnější, a proto u nich máte šanci získat půjčku i jako nezaměstnaný.

Úvěrující společnost vybírejte opravdu obezřetně, protože na poli nebankovních půjček se najde spoustu podvodníků. Některé společnosti se například domáhají vysokých poplatků za zprostředkování půjčky, kterou vám nakonec nedají. Jiné zase vyžadují zavolání na placenou linku, kde vás operátor zdržuje tak dlouho, až vás telefonát vyjde na několik set korun. Z toho důvodu se vyplatí využít pro vyhledání nebankovní půjčky pro nezaměstnané srovnávač úvěrů, kde najdete pouze prověřené společnosti.

Výhody a nevýhody půjček pro nezaměstnané

Půjčku na OP pro nezaměstnané získáte bez doložení příjmů a ověření v registru dlužníků. Z toho důvodu není její vyřízení administrativně náročné a obvykle můžete mít peníze ještě tentýž den. O půjčku si můžete zažádat po internetu, kde stačí vyplnit pouze formulář s vašimi osobními údaji. Další možností je rychlá SMS půjčka nebo půjčka přes telefon. Mezi výhody půjček pro nezaměstnané patří rovněž neúčelovost –⁠ to znamená, že peníze můžete použít na cokoliv.

Rychlost a flexibilita půjček pro nezaměstnané je však vyvážena také negativy. Počítejte s tím, že se jedná pouze o krátkodobé úvěry a získáte jen nízkou částku –⁠ většinou maximálně do 10 tisíc korun. Půjčky pro nezaměstnané se pojí také s vysokými úrokovými sazbami, protože pro jejich poskytovatele jsou velmi rizikové. Existuje výjimka a to je půjčka s ručením nemovitostí. V tom případě můžete dostat i dlouhodobější a vyšší úvěr, protože za něj ručíte svojí nemovitostí. Přesto nikdy nedosáhnete na tak výhodné podmínky, jako byste měli s pravidelným příjmem.

Nejdříve si vše řádně propočítejte

Vysoké úrokové sazby a poplatky u půjček pro nezaměstnané vás mohou překvapit. U krátkodobých úvěrů budete muset vše splatit během 1–⁠3 měsíců a to je období, na které byste měli být schopni naplánovat, kde peníze na splátky vezmete. V první řadě byste si měli promyslet, z čeho budete půjčku splácet, když v dohledné době práci nenajdete. Můžete něco prodat? Má váš partner stálý příjem? Našli jste si alespoň brigádu?

Ještě než podepíšete smlouvu o půjčce pro nezaměstnané, odpovězte si na tyto otázky a vše si pečlivě propočítejte. Lidé bez práce patří ke skupinám nejohroženější dluhovou pastí a exekucemi. V žádném případě byste si proto neměli v době nezaměstnanosti půjčovat na nákup nové elektroniky či dovolenou, protože to jsou výdaje, které mohou počkat.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).