Blog
Půjčky a úvěry
Podepisování smlouvy na stole

Můžete úvěr na cokoliv opravdu použít na cokoliv?

28. října 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Spotřebitelské úvěry se dělí na dvě základní skupiny – ty účelové, u kterých musíte poskytovateli doložit, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili a úvěry na cokoli, u nichž není nutné účel využití poskytnutých prostředků dokládat. Opravdu ale můžete úvěr na cokoli použít na jakýkoli výdaj? Podívali jsme se problematice na zoubek.

Trocha teorie úvodem

Půjčku bez dokládání účelu můžete sjednat také jako bezúčelovou nebo neúčelovou půjčku. Oblíbená je také pod názvem „úvěr na cokoli“. Jak už název tohoto produktu napovídá, jedná se o finanční produkt, u kterého není potřeba poskytovateli dokládat, za co jste peníze utratili. Nemusíte tak schraňovat faktury nebo další dokumenty (například od řemeslníků, kteří vám rekonstruují nemovitost).

Peníze jsou v případě bezúčelové půjčky vyplaceny klientovi v hotovosti nebo převedeny na bankovní účet. A to je další rozdíl, který úvěr na cokoli odlišuje od toho účelového. Způsob vyplacení úvěru s dokládáním účelu je totiž jasně určen v úvěrové smlouvě a často jsou v tomhle případě peníze zasílány přímo dodavatelům.

Chci si půjčit

Jaké druhy neúčelových půjček známe?

Mezi nejoblíbenější bezúčelový úvěr patří nepochybně americká hypotéka, díky níž si můžete půjčit větší objem finančních prostředků. Za ty ale budete bance nebo nebankovnímu poskytovateli ručit nemovitostí (například bytem v osobním vlastnictví, domem, či chatou). Mezi bezúčelové půjčky ale obecně patří také spotřebitelský splátkový úvěr, revolvingový úvěr, kreditní karta či kontokorent – čili povolené přečerpání účtu.

Na tomto místě je také potřeba zmínit, že úvěr na cokoliv můžete použít opravdu na cokoliv uznáte za vhodné – od výdajů spojených s cestováním, přes nákup atypické nemovitosti, na kterou nelze běžnou hypotéku čerpat, až po vypořádání SJM nebo dalších závazků.

Výhody a nevýhody úvěru na cokoliv

Mezi hlavní výhodu tohoto produktu, který najdete v portfoliu bank i nebankovních společností, patří již výše zmíněná skutečnost, že poskytovateli nemusíte dokládat, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili. Nečeká vás proto žádná dlouhavá byrokracie ani nekonečné papírování. Mezi další výhody tohoto bezúčelového úvěru pak patří i rychlost vyřízení, stejně jako skutečnost, že v drtivé většině případů můžete půjčku sjednat online bez nutnosti osobní návštěvy pobočky.

Protože má ale každá mince dvě strany, i v případě úvěru na cokoliv je potřeba zmínit určité nevýhody, mezi které patří zejména vyšší úroky, než v případě půjčky účelové (např. úvěr na auto, vybavení nebo rekonstrukci nemovitosti). A protože tento typ úvěru nabízí řada poskytovatelů, je dobré mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat prostřednictvím nezávislých kalkulaček a srovnávačů.

Komu je úvěr na cokoliv určený?

Zejména těm, kteří si chtějí půjčit na cokoli jiného mimo pořízení, výstavbu, rekonstrukci nebo vybavení nemovitosti, auto či podnikání. V takovém případě jsou vhodnější účelové úvěry s nižšími úroky. Počítejte také s tím, že stejně jako u jiných úvěrů, je potřeba také u toho bezúčelového počítat s určitými podmínkami, po jejichž splnění vám budou peníze poskytnuty. Mezi obecné podmínky patří především plnoletost, bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky, pravidelný a doložitelný příjem, stejně jako dobrá finanční minulost. Někteří poskytovatelé navíc vyžadují, aby neměl žadatel negativní záznam v registrech.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).