Instalace kotle

Kotlíkové dotace: Jak to s nimi bude v roce 2021?

10. 12. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Letos byl poslední rok, kdy bylo možné žádat o oblíbené kotlíkové dotace. Jak je to s nevyřízenými žádostmi o kotlíkové dotace, budou ještě schváleny? A bude na program navazovat jiná podpora ekologického způsobu vytápění?

Budou se vyřizovat již podané žádosti o kotlíkové dotace

Příjem žádostí do programu kotlíkové dotace končil původně již v roce 2019, ale pro velký zájem byl prodloužen do roku 2020. Finance na výměnu starých kotlů byly navíc navýšeny o další 1,5 miliardy korun. Většina krajů proto přijímala žádosti ještě v letošním roce – i když měli alokaci již vyčerpanou, brali žádosti do zásobníku. Z toho se uspokojují žadatelé, pokud ti v pořadí před nimi nepředloží potřebné podklady nebo nesplní podmínky pro uznání dotace.

Všechny žádosti však ještě nebyly zpracovány, a proto bude v prvním čtvrtletí 2021 probíhat schvalování podaných žádostí o kotlíkové dotace. Nové žádosti už nebudou přijímány.

V roce 2021 by měl být schválen nový program

Kotlíkové dotace patří vůbec k nejvyužívanějším dotačním programům. V některých krajích byla vyčerpána alokace hned několik minut po začátku příjmu žádostí a enormní zájem přetrvává. Odhaduje se, že v České republice je stále potřeba vyměnit na 300 tisíc nevyhovujících kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Ty mohou majitelé využívat nejdéle do září 2022, poté bude jejich provoz zcela zakázán. Navíc budou zastarávat i kotle emisní třídy 3.

Povinná výměna kotle až od 1. 9. 2024

Vláda kvůli energetické krizi a rostoucí inflaci posunula termín zákazu provozu starých kotlů o dva roky, konkrétně na 1. září 2024.

Více podrobností se dozvíte v článku Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie.


Právě z toho důvodu se uvažuje nad vytvořením obdobného programu v rámci Operačního programu životní prostředí III 2021+. Nový dotační program by mohl mít podobné parametry jako kotlíkové dotace, a to s platností od roku 2021. Podle Ministerstva životního prostředí by mělo být alokováno až 12 miliard korun, ale vše záleží na podpoře z Evropské unie.

Ve třech vlnách kotlíkových dotací se rozdělilo přes 10 miliard

Dotační program kotlíkové dotace byl vyhlášen Ministerstvem životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014–2020. Kotlíkové dotace byly určeny na výměnu kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, který nesplňuje požadavky 3., 4. nebo 5. třídy za nový, ekologický zdroj tepla:

  • tepelné čerpadlo – až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč,

  • kotel na biomasu (samočinná dodávka paliva) – až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč,

  • kotel na biomasu (ruční dodávka paliva) – až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 100 000 Kč,

  • plynový kondenzační kotel – až 75 % způsobilých výdajů, nejvýše 95 000 Kč.

Kotlíkové dotace byly rozděleny na tři výzvy – v roce 2015, 2017 a 2019. Celkem vyjednalo Ministerstvo životního prostředí s Evropskou unií možnost přerozdělit více než 10 miliard korun na výměnu minimálně 80 tisíc neekologických kotlů.

Výhodou kotlíkových dotací bylo, že pokrývaly vysoké procento způsobilých výdajů. Do těch bylo navíc možné zahrnout nejen náklady na pořízení nového kotle, ale také náklady na jeho instalaci, stavební práce, novou otopnou soustavu či rekonstrukci té stávající, zkoušky a měření nutné pro uvedení kotle do provozu či projektovou dokumentaci. V prvních dvou vlnách tvořila průměrná výše podpory 108 924 Kč pro jednu fyzickou osobu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.