Instalace kotle

Kotlíkové dotace: Jak to s nimi bude v roce 2021?

10. 12. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Letos byl poslední rok, kdy bylo možné žádat o oblíbené kotlíkové dotace. Jak je to s nevyřízenými žádostmi o kotlíkové dotace, budou ještě schváleny? A bude na program navazovat jiná podpora ekologického způsobu vytápění?

Budou se vyřizovat již podané žádosti o kotlíkové dotace

Příjem žádostí do programu kotlíkové dotace končil původně již v roce 2019, ale pro velký zájem byl prodloužen do roku 2020. Finance na výměnu starých kotlů byly navíc navýšeny o další 1,5 miliardy korun. Většina krajů proto přijímala žádosti ještě v letošním roce – i když měli alokaci již vyčerpanou, brali žádosti do zásobníku. Z toho se uspokojují žadatelé, pokud ti v pořadí před nimi nepředloží potřebné podklady nebo nesplní podmínky pro uznání dotace.

Všechny žádosti však ještě nebyly zpracovány, a proto bude v prvním čtvrtletí 2021 probíhat schvalování podaných žádostí o kotlíkové dotace. Nové žádosti už nebudou přijímány.

V roce 2021 by měl být schválen nový program

Kotlíkové dotace patří vůbec k nejvyužívanějším dotačním programům. V některých krajích byla vyčerpána alokace hned několik minut po začátku příjmu žádostí a enormní zájem přetrvává. Odhaduje se, že v České republice je stále potřeba vyměnit na 300 tisíc nevyhovujících kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Ty mohou majitelé využívat nejdéle do září 2022, poté bude jejich provoz zcela zakázán. Navíc budou zastarávat i kotle emisní třídy 3.

Povinná výměna kotle až od 1. 9. 2024

Vláda kvůli energetické krizi a rostoucí inflaci posunula termín zákazu provozu starých kotlů o dva roky, konkrétně na 1. září 2024.

Více podrobností se dozvíte v článku Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie.


Právě z toho důvodu se uvažuje nad vytvořením obdobného programu v rámci Operačního programu životní prostředí III 2021+. Nový dotační program by mohl mít podobné parametry jako kotlíkové dotace, a to s platností od roku 2021. Podle Ministerstva životního prostředí by mělo být alokováno až 12 miliard korun, ale vše záleží na podpoře z Evropské unie.

Ve třech vlnách kotlíkových dotací se rozdělilo přes 10 miliard

Dotační program kotlíkové dotace byl vyhlášen Ministerstvem životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014–2020. Kotlíkové dotace byly určeny na výměnu kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, který nesplňuje požadavky 3., 4. nebo 5. třídy za nový, ekologický zdroj tepla:

 • tepelné čerpadlo – až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč,

 • kotel na biomasu (samočinná dodávka paliva) – až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč,

 • kotel na biomasu (ruční dodávka paliva) – až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 100 000 Kč,

 • plynový kondenzační kotel – až 75 % způsobilých výdajů, nejvýše 95 000 Kč.

Kotlíkové dotace byly rozděleny na tři výzvy – v roce 2015, 2017 a 2019. Celkem vyjednalo Ministerstvo životního prostředí s Evropskou unií možnost přerozdělit více než 10 miliard korun na výměnu minimálně 80 tisíc neekologických kotlů.

Výhodou kotlíkových dotací bylo, že pokrývaly vysoké procento způsobilých výdajů. Do těch bylo navíc možné zahrnout nejen náklady na pořízení nového kotle, ale také náklady na jeho instalaci, stavební práce, novou otopnou soustavu či rekonstrukci té stávající, zkoušky a měření nutné pro uvedení kotle do provozu či projektovou dokumentaci. V prvních dvou vlnách tvořila průměrná výše podpory 108 924 Kč pro jednu fyzickou osobu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.