Blog
Energie
energie továrna

Dodavatelé energií masivně zdražují – ceny za MWh rostou i o 200 %

14. října 2021|Jana Březinová|

Zdražení elektřiny a zdražení plynu v takové míře, jako probíhá právě teď na podzim roku 2021, už český spotřebitel dlouho nepamatuje. Výjimkou není zdražení cen energií o třetinu, u některých dodavatelů stoupla cena za komoditu dokonce o více než 200 %. Růst cen se nezastavuje, proto se do konce roku očekává ještě jedna vlna zdražení. Navyšování cen se nejspíš nevyhneme ani v první půlce příštího roku – energetické firmy budou dál své ceníky upravovat, aby předešli ztrátám.

Srovnejte mi to

Velkoobchodní ceny energií trhají rekordy

Po prázdninách trhají rekordy na burze takřka všechny energetické komodity. Roste cena elektřiny, zemního plynu i uhlí, a zatím to vypadá, že zdražení energií ještě není konec. Poprvé v historii se cena elektřiny na Pražské burze přehoupla přes 100 euro za jednu megawatthodinu.

Stejně tak zdražení cen plynu na velkoobchodních burzách je nevídané. Momentálně se jedna megawatthodina zemního plynu obchoduje za 14 eur, což představuje více než dvojnásobný nárůst ve srovnání s letošním dubnem.

Co způsobuje zdražení energií?

Překotný vývoj na burze započalo zdražení emisních povolenek. To je dlouhodobý trend – emisních povolenek není dostatek, a tak roste jejich cena. Krátkodobě se tato tendence pozastavila během celosvětové pandemie covid-19, která vedla ke zpomalení ekonomiky, a tím menší poptávce po energiích i emisních povolenkách. Aktuálně se však již hospodářství nastartovalo a cena emisních povolenek opět stoupá, a to abnormální rychlostí. Emisní povolenky se totiž staly předmětem finančních spekulací, protože do budoucna se očekává trvalý růst jejich ceny.

Výrazný nárůst ceny emisních povolenek spustil spirálu – došlo ke zdražení elektřiny vyrobené v uhelných elektrárnách, a proto se více začaly využívat plynové zdroje. Vyšší poptávka po zemním plynu ovšem způsobila zase zdražení plynu. K tomu navíc přispěl jeho nedostatek na evropském trhu – Rusko omezuje dodávky přes Ukrajinu a tlačí na otevření plynovodu Nord Stream 2. Loňská zima byla navíc dlouhá a studená, což vyprázdnilo zásobníky plynu po Evropě. Zkrátka plynu není dostatek, a to žene jeho cenu vzhůru.

Jak se změnily ceníky dodavatelů?

Bylo jen otázkou času, kdy se zdražení cen energií promítne také do ceníků pro domácnosti. Mnoho dodavatelů přistoupilo ke zdražení energií od 1. září, další se přidali v polovině měsíce nebo se na zvyšování cen vrhli od října. Očekává se, že do konce roku přikročí ke zdražení všichni dodavatelé na českém trhu, někteří pravděpodobně stihnou zvýšit ceny ještě jednou. Pokud nemáte cenu elektřiny zafixovanou, můžete ve své schránce očekávat další zdražovací dopisy. Dodavatel vás totiž o navýšení cen musí informovat – vy ale zdražení nemusíte akceptovat a ve zkrácené lhůtě můžete změnit dodavatele.

Zdražení elektřiny ČEZ proběhlo 1. října, kdy se přecenily všechny produkty v dodávkách elektrické energie i zemního plynu na dobu určitou. Významné zdražení avizoval ČEZ především u plynu, a to o více než 20 % u všech fixovaných produktů. U smluv na dobu neurčitou pro stávající zákazníky ke zdražení zatím nedošlo.

S výrazným růstem cen musí počítat také odběratelé u MND, kteří by si chtěli zafixovat cenu elektřiny do roku 2023 – u produktu Proud 2023 bude každá megawatthodina elektřiny o 47 % dražší. K největšímu skokovému zdražení plynu zatím přistoupil dodavatel PRIMAGAS – od září 1 MWh zemního plynu v produktu Jistota podraží o 222 %.

Podívejte se na přehled dodavatelů, kteří již ohlásili změnu ceníků:

  • září: Pražská energetika, MND, SPP, České teplo, Eagle Energy, TGC Energie, Energofin, Elimon, Moravská plynárenská, Hanácká plynárenská, NWT, První moravská plynární

  • říjen:Centropol Energy, Vemex Energie, Corasta, IN Energie, Bidli Energie, Easy Power, Free for You, Lidová energie, Energie na doma, Zelená elektřina, Energie Pro, Ray Energy

  • listopad:Armex Energy, Lama Energy, Carbounion Bohemia, Gas International, Clever Energies, Rodinná energie, Český Energetický Dodavatel

13. října ohlásila krach společnost Bohemia Energy a další firmy v jejím rámci: Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Zákazníkům těchto společností zařídí dodávky tzv. dodavatel poslední instance, ale během půl roku si musí najít nového dodavatele elektřiny nebo dodavatele plynu.

Zdražování dodavatelů bude nejspíš následovat i zdražení distribučních služeb

Děsivá procento, o něž rostou ceny energií u jednotlivých dodavatelů, se naštěstí neodrazí ve vašich účtech za elektřinu nebo plyn se stoprocentní silou. Jedná se totiž o nárůst ceny komodity, tzn. neregulované ceny, kterou tvoří především částka za každou odebranou megawatthodinu elektřiny nebo plynu. Cena energií se ale skládá ještě z regulované části, zejména platby za distribuci, kterou určuje Energetický regulační úřad. Ta tvoří u elektřiny přibližně polovinu vašich účtů, u zemního plynu asi jednu čtvrtinu.

Co se týče změn regulovaných cen energií, na ty si musíme počkat přibližně do listopadu. V té době vyhlašuje Energetický regulační úřad regulované ceny na další kalendářní rok – v platnost vstoupí od 1. ledna 2022. Dlouhodobě však regulované ceny energií také stoupají, a tak se ceny pro konečného spotřebitele nejspíše ještě navýší.

Vyhněte se zvýšení cen díky srovnání dodavatelů

Pokud se chcete vyhnout výraznému zdražení energií, máte teď poslední šanci. Všichni poskytovatelé ještě nestihli udělat změny v cenících, a tak máte příležitost vyhledat si výhodnějšího dodavatele energií. Srovnejte si, jak dnes vycházejí aktuálně nabízené ceníky dodavatelů elektřiny a dodavatelů plynu.

Spočítejte si aktuální cenu energií
Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).