Bomba s plynem

Co vše nevíte o zemním plynu? Jde ho ekologicky vyrábět i měnit na elektřinu

25. 11. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Zemnímu plynu předvídají experti velkou budoucnost. Na rozdíl od ostatních fosilních paliv projde i u ekologů a do karet mu hraje rozvinutá infrastruktura – přípojku na zemní plyn má většina domů. Výhodou je, že zemní plyn lze vyrábět, a to v obnovitelné variantě. Moderní technologie by jej navíc mohly snadno přeměnit i na elektřinu nebo teplo.

Víte, jak vzniká zemní plyn?

Snadná otázka, komplikovanější odpověď. Zemní plyn není vidět, nemůžete si na něho sáhnout jako na uhlí. Přesto dokáže velmi dobře vytápět domácnosti a umí toho ještě víc. O tom ale později.

Toto plynné palivo je tvořené několika složkami. Nejzásadnější je metan, který je zdrojem kýžené energie a jenž je v zemním plynu obsažený z 90 procent. Zbytek tvoří ethan, uhlovodíky, oxid uhličitý, dusík nebo helium.

Metan je klíčový prvek. Proto se u něho na chvíli zastavíme. Kromě zemního plynu je obsažený i v dalších plynech, které tak mohou sloužit jako alternativa tohoto energetického zdroje. Metan, a tedy i zemní plyn, může vznikat několika způsoby:

 • Biogenickytedy rozkladem organické hmoty bez přístupu kyslíku. Zemní plyn takto přírodně a samovolně vzniká třeba v bažinách a při zemědělské činnosti (typicky je to chov skotu). Cíleně se tímto způsobem vyrábí v bioplynových stanicích. Plyn z bioplynových stanic se pak používá hlavně k výrobě elektřiny a tepla (odborně se tomu říká kogenerace). V poslední době se plyn z bioplynových stanic i čistí a pak putuje do plynárenské sítě. Pak bývá označován jako „bioCNG“ nebo „ekologický zemní plyn“. Na rozdíl od ostatních topných plynů bývá považován za obnovitelný zdroj energie.

 • Termogenickytedy s pomocí vysokých teplot a tlaků ve vrstvách organických usazenin. Zde vzniká společně s ropou (naftový zemní plyn) nebo s uhlím (důlní plyn). Zemní plyn z těchto zdrojů se těží jen výjimečně, většinou se odvětrává do atmosféry. A to je z důvodu ochrany klimatu nežádoucí.

 • Syntetickytedy chemickými postupy. Příkladem je metanizace neboli sloučení vodíku a oxidu uhličitého, což se děje za vysoké teploty a tlaku. Zde nám ale pořád ještě chybí praktické zkušenosti. Synteticky vyrobený zemní plyn by mohl být využit třeba v akumulaci přebytků elektřiny z větrných či fotovoltaických elektráren. Je to sice méně energeticky účinné než uložení elektřiny do velkých akumulátorových baterií, na druhou stranu existuje rozsáhlá infrastruktura na ukládání, rozvod a využití zemního plynu. A právě syntetická výroba zemního plynu může mít zajímavou budoucnost.

Jak vzniká plyn - grafika

Proč je zemní plyn tak oblíbený?

Zemní plyn se nejvíce používá jako palivo, slouží především k vytápění rodinných domů nebo budov. V poslední době se uplatňuje i v alternativní dopravě (LPG a CNG). Zemní plyn je oblíbený z těchto důvodů:

1. Snadno se využívá v různých odvětvích

Velké množství zemního plynu slouží pro vytápění domácností, ohřev vody a vaření. Čím dál více se využívá i v teplárnách, kde nahrazuje uhlí, čímž se snižuje množství emisí vypouštěných do vzduchu. Plynové teplárny jsou totiž ekologičtější než uhelné teplárny.

Objemově roste i použití zemního plynu v dopravě. V mnoha městech už běžně jezdí městské autobusy na stlačený zemní plyn CNG a roste i počet osobních aut na toto palivo. Alternativou je zkapalněný zemní plyn LPG, který je v motorismu oblíbený už řadu let. Nyní se uvažuje také o využití zkapalněného zemního plynu v železniční a lodní dopravě.

Využití zemního plynu v dopravě má své limity. Při přeměně energie zemního plynu na mechanickou energii pomocí spalovacích motorů není zatím možné dosáhnout stoprocentní účinnosti. Maximální účinnost dosahuje kolem 60 procent. Zajímavější je proto využít palivový článek, který by z metanu rovnou vyráběl elektřinu a teplo. Na vývoji této technologie se pracuje, do praktického nasazení ale mají palivové články na zemní plyn stále daleko.

2. Zemní plyn je ekologický

Spalování metanu na rozdíl od jiných fosilních paliv produkuje málo škodlivých emisí. Pro vytápění se dnes navíc používají kondenzační kotle na zemní plyn, které jsou velmi účinné a mají nízké emise.

Platí, že i ten nejmodernější kotel na pevná paliva je méně ekologický než kotel plynový. Při spalování plynu totiž nevznikají emise pevných částic, které jsou považovány za jednoho z hlavních znečišťovatelů ovzduší.

3. Zemní plyn jako palivo budoucnosti

S ohledem na uvedené výhody je pravděpodobné, že zatímco uhlí brzy definitivně odzvoní, zemní plyn se bude i nadále využívat v různých oblastech. Nejenže jsou jeho emise nízké, ale na rozdíl od uhlí je ho rovněž dostatek. Není proto od věci, že se v evropských zemích (Českou republiku nevyjímaje) staví zásobníky zemního plynu.

Zemní plyn nebude v dohledné době v EU zapovězen ani kvůli tlaku na snižování emisí. Není se tedy třeba obávat, že bychom museli v blízké budoucnosti nahrazovat své plynové kotle, sporáky či auta něčím jiným.

Pokud bude opravdu velký tlak na snižování emisí oxidu uhličitého a zemní plyn by se mohl octnout v ohrožení, řešením by bylo takzvané krakování metanu, kdy vzniká plynný vodík a tuhý uhlík.

Zatím to ale vypadá, že zemní plyn nám bude sloužit ještě dlouho a patrně bude čím dál více nahrazovat ostatní dosud používaná fosilní paliva. Je ovšem možné, že jeho využití k vytápění bude klesat s tím, jak se bude snižovat potřeba tepla v nových energeticky úsporných budovách. Rovněž je možné, že jej v dopravě časem nahradí elektromotor a akumulátorová baterie.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

 • Nastavení kotle
  22. května 2023|Petr Woff
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Brzy budou zakázány zastaralé kotle na tuhá paliva. Jestli takový spotřebič používáte, nemějte strach. Existují lepší vytápěcí technologie, které jsou nadále povolené, a navíc fungují levněji. Srovnejme, v jakých situacích se vyplatí nový kotel na tuhá paliva, nebo na zemní plyn. Porovnáme také tepelné čerpadlo a elektrokotel. Poradíme vám, jak vyměnit staré topeniště, abyste měli doma tepelný komfort a přitom ušetřili.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Zapálený plynový hořák s mincemi
  17. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
  5+1 užitečných tipů, se kterými ušetříte za plyn

  Topíte doma plynem? Pak víte, že se náklady za vytápění mohou vyšplhat do závratných výšin. Abyste spotřebu energie v domácnosti snížili, nemusíte hned kupovat nový kotel. Někdy stačí dodržovat pár jednoduchých a prověřených tipů, které vám s úsporami pomohou.

 • Zapínání indukčního sporáku
  13. března 2023|Pavla Pavelková
  Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

  Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

 • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
  29. prosince 2022|Petr Woff
  Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

  V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Čeští zákonodárci povolují spotové ceny pouze v odběrných místech, které jsou vybaveny chytrým elektroměrem nebo plynoměrem.