Regulátor radiátoru

3 tipy, jak ušetřit za plyn

29. 10. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Ceny plynu na burze se poslední měsíce pohybují velmi nízko, ale vy máte přesto pocit, že za plyn platíte zbytečně moc? Podívejte se na pár tipů, jak ušetřit za plyn.

1. Pořiďte si kondenzační plynový kotel

Momentálně se jednotková cena za 1 kWh plynu pohybuje kolem 1–2 Kč. Přesto dosahují vaše účty za plyn závratné výše? Pak bude nejspíš na vině jeho vysoká spotřeba. Energeticky nejnáročnější je v domácnosti vytápění – proto byste měli zaměřit pozornost především tímto směrem. Ještě netopíte moderním kondenzačním kotlem? Pak čtěte, proč se vám investice do něj dlouhodobě vyplatí.

Kondenzační kotel je zařízení, které využívá pro vyšší účinnost tzv. latentní teplo ve spalinách. Vodní páru obsaženou ve spalinách využívá kotel pro předehřátí otopné vody v soustavě. Díky tomu dosahuje účinnosti ve výhřevnosti paliva až 110 %. Ve srovnání s atmosférickými plynovými kotli, které spaliny vypouští bez užitku komínem, tak dosáhnete úspory plynu 20–40 %.

Kondenzační kotel se vyplatí kombinovat s podlahovým topením

Samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách. Kondenzace funguje lépe ve spojení s nízkoteplotním systémem vytápění, jako je podlahové nebo stěnové topení. U starších rodinných domů s klasickými radiátory přestává princip kondenzace fungovat při velmi nízkých teplotách (cca méně než -7 °C). V podmínkách České republiky však teploty v zimě výjimečně klesají pod tuto hranici, a tak vás s pořízením kondenzačního kotle čeká příjemná úspora na plynu.

2. Správně seřiďte termostat

Pořízení moderního plynového kotle je jedna věc, ale jeho správné nastavení, stejně jako seřízení termostatu, je pro snížení účtů za plyn stejně důležité. Ačkoliv se někdy traduje, že nejlepší způsob, jak ušetřit za plyn, je topení vypnout, není to tak docela pravda. Naopak úplné vypnutí topení během dne způsobí, že spotřeba plynu pro opětovné ohřátí budovy bude mnohem vyšší, než kdyby se dům celý den temperoval. Když vychladnou zdi budovy, je na znovu ohřátí místností potřeba mnohem větší energie. Pokud vytápíte dům tímto způsobem, nemůžete úsporu plynu očekávat. Lepší je snížit teplotu na termostatu jen o 1–2 stupně, aby se v budově udržovala stabilní teplota po celý den – spotřeba plynu se tak sníží.

Kondenzační kotle se často dodávají s velmi sofistikovaným systémem řízení. Díky tomu můžete teplotu v domě ovládat například pomocí aplikace v mobilním telefonu. Nebojte se těchto moderních technologií v řízení teploty v domácnosti využít.

Najděte optimální teplotu v jednotlivých místnostech

Stejně tak si dávejte pozor na přetápění. Častý nešvar českých domácností ústí ve vysoké účty za plyn. Pokud chcete dosáhnout úspory plynu, pečlivě nastavte teplotu v každé místnosti. Zatímco v pokojích, které obýváte po delší dobu, byste měli mít teplotu vyšší, v kuchyni nebo na chodbě můžete kohoutky radiátorů stáhnout. Také pro váš zdravý spánek je lepší snížit teplotu o pár stupňů níže. Zhruba se můžete řídit tímto přehledem optimálních teplot:

  • koupelna: 24 °C,

  • obývací pokoj, dětský pokoj, pracovna: 20–21 °C,

  • kuchyně: 18 °C,

  • ložnice: 16–18 °C,

  • chodby a schodiště: 10–15 °C.

3. Porovnejte si dodavatele plynu

Snížení spotřeby je jedním způsobem, jak ušetřit za plyn. Tím druhým je platit nižší částku za každou spotřebovanou kilowatthodinu. Jste si jistí, že platíte odpovídající cenu? Nejlépe to zjistíte pomocí porovnání dodavatelů zemního plynu. Nic vás to nestojí a nezabere to více než pár minut. Připravte si k ruce vyúčtování za plyn, ze kterého zjistíte svoji spotřebu, nebo si udělejte alespoň přibližné srovnání podle účelu, k jakému plyn využíváte. Online kalkulačka cen plynu vám umožní srovnat jedním kliknutím desítky dodavatelů a vy tak zjistíte, zda neplatíte zbytečně moc.

Změnou dodavatele plynu můžete dosáhnout úspory až několik tisíc korun ročně. Nedívejte se však pouze na nejlevnější nabídku. Při výběru nového dodavatele plynu je dobré zvážit i další parametry – například férovost podmínek, srozumitelnost smlouvy nebo způsoby, jakými se můžete s dodavatelem spojit. Jednomu vyhovuje řešit vše online, druhý dává přednost osobnímu kontaktu na pobočce. To všechno byste měli brát při výběru dodavatele plynu v úvahu.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.