Blog
Energie
Regulátor radiátoru

3 tipy, jak ušetřit za plyn

29. října 2020|Jana Březinová|

Ceny plynu na burze se poslední měsíce pohybují velmi nízko, ale vy máte přesto pocit, že za plyn platíte zbytečně moc? Podívejte se na pár tipů, jak ušetřit za plyn.

1. Pořiďte si kondenzační plynový kotel

Momentálně se jednotková cena za 1 kWh plynu pohybuje kolem 1–2 Kč. Přesto dosahují vaše účty za plyn závratné výše? Pak bude nejspíš na vině jeho vysoká spotřeba. Energeticky nejnáročnější je v domácnosti vytápění – proto byste měli zaměřit pozornost především tímto směrem. Ještě netopíte moderním kondenzačním kotlem? Pak čtěte, proč se vám investice do něj dlouhodobě vyplatí.

Spočítat ceny plynu

Kondenzační kotel je zařízení, které využívá pro vyšší účinnost tzv. latentní teplo ve spalinách. Vodní páru obsaženou ve spalinách využívá kotel pro předehřátí otopné vody v soustavě. Díky tomu dosahuje účinnosti ve výhřevnosti paliva až 110 %. Ve srovnání s atmosférickými plynovými kotli, které spaliny vypouští bez užitku komínem, tak dosáhnete úspory plynu 20–40 %.

Kondenzační kotel se vyplatí kombinovat s podlahovým topením

Samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách. Kondenzace funguje lépe ve spojení s nízkoteplotním systémem vytápění, jako je podlahové nebo stěnové topení. U starších rodinných domů s klasickými radiátory přestává princip kondenzace fungovat při velmi nízkých teplotách (cca méně než -7 °C). V podmínkách České republiky však teploty v zimě výjimečně klesají pod tuto hranici, a tak vás s pořízením kondenzačního kotle čeká příjemná úspora na plynu.

2. Správně seřiďte termostat

Pořízení moderního plynového kotle je jedna věc, ale jeho správné nastavení, stejně jako seřízení termostatu, je pro snížení účtů za plyn stejně důležité. Ačkoliv se někdy traduje, že nejlepší způsob, jak ušetřit za plyn, je topení vypnout, není to tak docela pravda. Naopak úplné vypnutí topení během dne způsobí, že spotřeba plynu pro opětovné ohřátí budovy bude mnohem vyšší, než kdyby se dům celý den temperoval. Když vychladnou zdi budovy, je na znovu ohřátí místností potřeba mnohem větší energie. Pokud vytápíte dům tímto způsobem, nemůžete úsporu plynu očekávat. Lepší je snížit teplotu na termostatu jen o 1–2 stupně, aby se v budově udržovala stabilní teplota po celý den – spotřeba plynu se tak sníží.

Kondenzační kotle se často dodávají s velmi sofistikovaným systémem řízení. Díky tomu můžete teplotu v domě ovládat například pomocí aplikace v mobilním telefonu. Nebojte se těchto moderních technologií v řízení teploty v domácnosti využít.

Najděte optimální teplotu v jednotlivých místnostech

Stejně tak si dávejte pozor na přetápění. Častý nešvar českých domácností ústí ve vysoké účty za plyn. Pokud chcete dosáhnout úspory plynu, pečlivě nastavte teplotu v každé místnosti. Zatímco v pokojích, které obýváte po delší dobu, byste měli mít teplotu vyšší, v kuchyni nebo na chodbě můžete kohoutky radiátorů stáhnout. Také pro váš zdravý spánek je lepší snížit teplotu o pár stupňů níže. Zhruba se můžete řídit tímto přehledem optimálních teplot:

  • koupelna: 24 °C,

  • obývací pokoj, dětský pokoj, pracovna: 20–21 °C,

  • kuchyně: 18 °C,

  • ložnice: 16–18 °C,

  • chodby a schodiště: 10–15 °C.

3. Porovnejte si dodavatele plynu

Snížení spotřeby je jedním způsobem, jak ušetřit za plyn. Tím druhým je platit nižší částku za každou spotřebovanou kilowatthodinu. Jste si jistí, že platíte odpovídající cenu? Nejlépe to zjistíte pomocí porovnání dodavatelů zemního plynu. Nic vás to nestojí a nezabere to více než pár minut. Připravte si k ruce vyúčtování za plyn, ze kterého zjistíte svoji spotřebu, nebo si udělejte alespoň přibližné srovnání podle účelu, k jakému plyn využíváte. Online kalkulačka cen plynu vám umožní srovnat jedním kliknutím desítky dodavatelů a vy tak zjistíte, zda neplatíte zbytečně moc.

Změnou dodavatele plynu můžete dosáhnout úspory až několik tisíc korun ročně. Nedívejte se však pouze na nejlevnější nabídku. Při výběru nového dodavatele plynu je dobré zvážit i další parametry – například férovost podmínek, srozumitelnost smlouvy nebo způsoby, jakými se můžete s dodavatelem spojit. Jednomu vyhovuje řešit vše online, druhý dává přednost osobnímu kontaktu na pobočce. To všechno byste měli brát při výběru dodavatele plynu v úvahu.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).