Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Cena půjčky

Co je cena půjčky

Cenou půjčky se myslí absolutní částka, kterou člověk nakonec za půjčku zaplatí. Cena půjčky tedy zahrnuje nejen samotnou půjčku včetně úroku či poplatku, ale také veškeré další poplatky související s vybranou půjčkou.

Jaká kritéria ovlivňují cenu půjčky

Cena půjčky může zahrnovat celou řadu souvisejících nákladů, které půjčku mohou značně prodražit. Proto by rozhodujícím kritériem při výběru půjčky neměla být nikdy pouze úroková sazba. Je pravda, že v posledních letech poskytovatelé půjček od mnoha poplatků upouští nebo je alespoň snižují.

Cenu půjčky však neovlivňuje pouze úrok a poplatky, ale také zvolené parametry půjčky jako celková doba splácení, výše měsíční splátky a bonita žadatele o půjčku. Čím je žadatelova  bonita  nižší, tím je třeba počítat s vyšší úrokovou sazbou. Cenu půjčky zvyšuje také delší doba splácení a nižší splátky.

Výběr půjčky podle ceny

Nejlépe se cena půjčky hodnotí na základě povinného údaje RPSN (roční procentní sazba nákladů), která zahrnuje úrok a všechny další poplatky vztahující se k vybrané půjčce. Mezi takové poplatky může patřit zejména:

  • Poplatek za poskytnutí půjčky,

  • poplatek za vedení úvěrového účtu,

  • poplatek za předčasné splacení či mimořádnou splátku.

To znamená, že nízká úroková sazba jako taková negarantuje nízkou cenu půjčky. Související poplatky mohou celkovou cenu zvednout až o několik procent. Někdy je proto lepší volit půjčku s vyšší úrokovou sazbou a minimálními poplatky. Při výběru půjčky je doporučeno si celkovou cenu půjčky důkladně propočítat předem.