Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Délka splatnosti

Co je délka splatnosti

Délka splatnosti úvěru je poskytovatelem předem vymezená doba, za níž je klient povinen splatit půjčku prostřednictvím pravidelných splátek a dle domluvených podmínek, které jsou součástí smlouvy o půjčce. Délka splatnosti začíná datem čerpání půjčky a končí úhradou poslední měsíční splátky.

Jak se dělí půjčky dle délky splatnosti

Délky splatnosti se mohou lišit od několika dní až po desítky let. Proto se půjčky dělí do tří základních kategorií dle doby splatnosti a to na:

  1. Krátkodobé půjčky

  2. Střednědobé půjčky

  3. Dlouhodobé půjčky

Krátkodobé půjčky

Pro krátkodobé půjčky se rovněž používají výrazy jako mikropůjčky, krátké půjčky, rychlé půjčky, mini půjčky apod. Ve všech případech se jedná o půjčky v řadu pár tisíc korun, jejich doba splatnosti se pohybuje okolo 30 dní. Splátka je jednorázová a kromě jistiny zahrnuje poplatek za poskytnutí půjčky. Dobu splatnosti u krátkodobých půjček lze obvykle prodloužit, vždy je však nutné počítat s poplatkem.

Střednědobé půjčky

Do této kategorie spadají běžné spotřebitelské půjčky ve výši desítek až stovek tisíc korun. Doba splatnosti se pohybuje od 12 měsíců zhruba do 96 měsíců (8 let). Samozřejmě může být doba splatnosti o něco delší, záleží na smluvních podmínkách.

Dlouhodobé půjčky

Poslední kategorií představují půjčky, jejichž výše se pohybuje v milionech korun a doba splatnosti činí desítky let. Sem patří zejména půjčky na bydlení (hypotéky), jejichž doba splatnosti se pohybuje cca od 10 do 30 až 40 let. V tomto případě se doba splatnosti hodně odvíjí i od věku žadatele. Čím je žadatel starší, tím je těžší získat hypotéku.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová