Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Plynový kotel

Co je plynový kotel?

Plynový kotel je zařízení pro vytápění, které spaluje zemní plyn. Co je plynový kotel? Jedná se o jeden z nejoblíbenějších zdrojů vytápění v českých domácnostech. Mezi výhody plynového kotle patří snadná obsluha, nízké náklady na provoz a přesná regulace.

Typy plynových kotlů

Existuje několik druhů kotlů na plyn pro domácnosti.

Atmosférický plynový kotel

Dříve se vyráběly převážně  tzv. atmosférické plynové kotle. Princip jejich fungování byl velmi jednoduchý. Plynový kotel spaloval zemní plyn, a tím ohříval vodu v otopné soustavě, která proudila do radiátorů. Jejich nevýhodou byla nižší účinnost.

Kondenzační plynový kotel

Modernějším typem je kondenzační plynový kotel. Ten funguje na principu kondenzace a využívá odpadního tepla ze spalin. Spaliny předehřívají vodu v otopné soustavě, a tak není potřeba spálit tolik plynu pro ohřátí vody na stejnou teplotu. Díky tomu jsou kondenzační plynové efektivnější a mají nižší spotřebu zemního plynu. V dnešní době už se na trhu prakticky nesetkáte s jiným typem kotle na plyn, než je kondenzační plynový kotel.

Kombinovaný plynový kotel

V nabídce výrobců můžete narazit také na označení kombinovaný plynový kotel. To znamená, že se kotel využívá jak pro vytápění, tak pro ohřev vody. Kombinovaný plynový kotel nabízí ohřev vody dvěma způsoby – průtokový ohřev vody nebo zásobník na teplou užitkovou vodu.

Kombinovaný plynový kotel s průtokovým ohřevem vody se hodí  spíše pro menší domácnosti a byty, kde není prostor pro umístění zásobníku. Naopak pro rodinné domy a vícečlenné domácnosti je výhodnější pořízení kombinovaného plynového kotle se zásobníkem.

TIP! Přečtěte si: Jak správně vybrat plynový kotel?

Jak vybrat kotel na zemní plyn?

Ještě než začnete s výběrem plynového kotle, měli byste znát tepelné ztráty domu. Ty mají zásadní vliv na určení výkonu kotle. Čím jsou tepelné ztráty vyšší, tím vyšší výkon musí plynový kotel mít. Pozornost byste měli věnovat také minimálnímu výkonu plynového kotle – čím je nižší, tím méně bude kotel spínat.

Dalším parametrem je účinnost plynového kotle. U kondenzačních plynových kotlů dosahuje obvykle hodnoty 105–110 %. To je umožněno právě využitím kondenzace – kotel dokáže vyrobit více tepla, než je tepelná energie samotného zemního plynu. Myslete však na to, že účinnost se udává při ideálních podmínkách. Kondenzační plynové kotle jsou dimenzovány na připojení k nízkoteplotnímu podlahovému vytápění. Jako ideální se uvádí teplotní spád 40/30 °C.

Vybírat můžete mezi závěsnými kotli na plyn a stacionárními kotli. Druhá jmenovaná skupina je méně obvyklá a využívá se u kombinovaných plynových kotlů se zásobníkem vody.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová